Özmen Mali Müşavirlik Kurucu Ortağı Uzman Mali Müşavir Evren Özmen, Singapur FinTech Festivali’nde öne çıkan ve 2021 yılında FinTech sektörüne yön verecek konuları değerlendirdi.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den Bill Gates’e Yeni Zelanda Başbakanı Ardern’den Google CEO’su Sundar Pichai’ye kadar çok geniş bir konuşmacı kitlesi ile Dünyanın en büyük fintech organizasyonu Singapur’da 7–11 Aralık Tarihleri arasında gerçekleşti. Takip edebildiğim kaynaklardan festivalde Fintech alanında öne çıkan gelişmeleri özetlemeye çalıştım.

Organizasyonda öne çıkan konulardan bazıları; Ulusal dijital stratejiler, finansal hizmetler sektörünün 2021 yılını nasıl geçireceği, düşük maliyetli ödeme sistemlerinin yaygınlaşması, veri tabanlı açık bankacılık, finansal teknolojilerin gelir dağılımı adaletsizliği ile ilgili etkileri ve devletlerin dijital ekonomiye hangi noktada ne kadar müdahale etmesi gerektiği ile oldu.

Tabii ki ana tema ülkelerin dijital dönüşümdeki stratejileriydi.

1 – Sigorta Taleplerinin Daha Doğru ve Verimli Değerlendirilebilmesi

Bildiğiniz üzere hastaneye muayeneye gittiğinizde ödeme sırasında özel sigortanız var mı sorusundan sonra bankodaki arkadaş uzun bir süre sigorta şirketinizden onay almaya çalışır. Farklı sigorta şirketlerinin farklı prosedürleri olduğu için de sigorta “şirketinizden” onay bekleniyor ifadesi karşısında gecikme benim çalıştığım sigorta şirketinden kaynaklanıyor, insanları da meşgul ediyoruz keşke diğer sigorta şirketi ile çalışsaydım düşüncesine ister istemez yönlenirsiniz.

Böyle prosedürler ile uğraşmamak ve hastanelerin farklı farklı sigorta şirketlerinin farklı prosedürleri ile uğraşmamaları için sigorta şirketlerinin alt yapılarının birleştirilmesi ve daha verimli hale getirilmesi kısa süre sonra karşımıza çıkacak insuretech veya fintech alanındaki gelişmelerinden olacak.

Image for post

Photo by Luke Chesser on Unsplash

2 – Dijitalleşme yolu ile finansal kapsayıcılığı artırmak

Sadece gelişmekte olan ülkeler değil gelişmiş ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli firmaların finansal piyasalara daha kolay ve daha az maliyet ile ulaşmasının önündeki engellerin kaldırılması da Fintech organizasyonunda ön planda olan konulardan biriydi.

Sundar Pichai bu noktada Google Pay’in özellikle pandemi döneminde Hindistan’da orta ve küçük ölçekli şirketlerin sürdürülebilir dayanıklılığını sağlamaya yardımcı olduğu ile bilgilendirmeler yaparak, teknolojinin pandemi döneminde hayatımızı devam ettirebilmemiz ve salgını yönetebilmemiz için ne kadar vazgeçilmez olduğunu eğitim, ekonomi ve sağlık başlıklarını ön plana alarak yaptığı konuşması dikkat çekiciydi.

“We’ve seen these year how online has been a lifeline (Sundar Pichai)”

Dünyanın dijitale dönmesi ile beraber “arkada bırakılan” internet erişimi olmayan 1.7 milyar insan mevcut.

Dijital kaynaklara ulaşan ve ulaşmayanlar arasındaki fark dijital ayrışma olarak ifade edilirken bu ayrışmanın daha da büyümemesi için toplumun dezavantajlı kesimlerine özellikle eğitim ve dijital beceri kazanma noktasında ücretsiz internet erişimi verilmesi de organizasyonda değerlendirilen konulardandı.

Panelde çözümler aşağıdaki şekilde özetlendi.

  • Covid döneminde daha da artan dijital bölünmedeki açıklığın kapatılması için sorumluların daha hızlı hareket etmesi.
  • Internet erişimini artırmak, her kesim için finansal kapsayıcılık ve dijital beceri edindirme faaliyetlerinin artması. Grow with google ve google.org sitelerini bu anlamda son derece faydalı bence
  • İş dünyası ile hükümetlerin bu anlamda beraber çalışabileceği daha efektif yöntemler bulunması.

Image for post

Photo by Matthew Kwong on Unsplash

3 – 2021’de Dijital ödemeler, ödeme sistemlerinin geleceği

Bill Gates konuşmasında biyometrik veri tabanı ile Hindistan’ın bu alanda örnek gösteriyor. Biraz inceleyince aslında neden olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Şöyle ki;

Hindistan dijital ekonomiye geçişte önce büyük banknotların yasaklıyor sonrasında ise birleşik ödemeler altyapısı denilen sistemi (UPI) belli ciro üzerindeki firmalara zorunlu tutuyor.

Yani belirtilen ciro üzerindeki firmaların son kullanıcı müşterilerinden nakit tahsilat yapması durumunda ceza söz konusu olacağına ilişkin düzenlemeyi 2020’de yürürlüğe sokuyor. Bu da ekonominin büyük ölçüde kayıt içine girmesini sağlıyor.

Bir iki seneye bizde noktaya geliriz umarım. Çünkü nakit ödemeye fiş veren işletme sayısı bizde de pek fazla değil.

4 – Telemedicine ve Sağlık Girişimleri

İnsanların nerede yaşadığından bağımsız olarak herkesin sağlık hizmetlerine erişimini artırmayı hedefleyen Telemedicine girişimleri de Fintech Festivalinin önemli gündemlerinden birini oluşturdu.

Image for post

Photo by Hugh Han on Unsplash

5 – Akıllı Şehirler

Kamu ile özel sektörün beraber yürütmesi gereken akıllı şehir projelerinde

  • Optimize edilmiş veriye dayalı Trafik sistemi
  • Kimlik doğrulama sistemleri (Yüz tanıma ile ulaşım hizmetlerinin sağlanması)
  • Ödeme sistemleri (Nakit kullanılmayan şehirler)
  • Vatandaşların kamu hizmetlerini kesintisiz ulaşımını sağlayacak kişiselleştirilmiş mobil portallar gibi uygulamalar çok uzakta gözükmüyor.

6 – Uzaktan ve Açık Bankacılık

Açık bankacılık ile biz finansal verilerimizi bankalardan üçüncü parti kuruluşlara aktararak lehimize bir menfaat olacağını düşünürken bankaların da tersine finansal veya finansal olmayan verileri fintech firmaları aracılığı ile sağlayıp veri odaklı bankacılık hizmetlerine geçmeyi planlamaları beni şaşırttı.

Sonuç olarak her sektörde müşterilerin veya sektörün problemlerini teknoloji ile çözmek önemli. Sadece fintech değil, Edutech, Insuretech alanlarında da önümüzdeki günlerde güzel gelişmelere olacağa benziyor.