Sofftech, yenilikçi fikirleri olan girişimcileri desteklemek ve hayallerine giden yolda ihtiyaçlarını karşılamak için amacıyla Softtech Ventures’u kurdu. Şirket, Softtech Ventures kapsamında girişimlere insan kaynağı, teknoloji ve danışmanlık desteği vermeyi planlıyor.

Softtech Ventures, Türkiye’de finans, tarım ve teknolojiyi birleştiren İmeceMobil uygulaması, açık bankacılık çözümü TekCep uygulaması ve emlakçıların yeni nesil dijital asistanı olmayı amaçlayan Maydanoz uygulaması gibi yenilikçi projelere ev sahipliği yapacak.

İlk olarak kurum içi girişimcilik projesi olarak başlayan Softtech Ventures aslında Venture Building (VB) modelinin başarılı bir örneği. VB’ler genellikle şirketten ayrı olarak kurgulanan ve belirli hedefleri olan yapılar. Girişimci yeteneklerin istihdam edildiği bu modelde fikri olan girişimciler içeri çekilerek onlara fikrin üzerinde çalışması için gereken kaynaklar sağlanıyor. Şirketler için bunun en büyük avantajı, odaklı ve adanmış ekipler veya profesyonel girişimcilerle başarı ihtimalini artırarak portföy riskini azaltıyor.

VB modelleri, fikri içeride arayanlar, dışarıda arayanlar, insan kaynağı vermeye odaklananlar ve daha çok fon vermeye odaklanan yapılar olarak farklı kategorilere ayrılabiliyor.

Saf VB modelinde fikir üretimi içeride yapılır, ihtiyaç duyulan yetenekler ya organizasyondan sağlanır ya da istihdam edilir. Finansal destek sağlanır ancak limitlidir. Diğer VB türlerine göre daha fazla finansman ile kurulur.

Girişim Sermayesi (VC) Karakterli VB’de fikirler dışarıda aranır ve ayni desteklerden daha çok finansal destekte bulunulur. İnsan kaynağı desteği minimum seviyededir. Girişimci takım fikri, emeği ve koyduğu para oranında hisse alır. Bu tür VB’ler belirli birkaç sektörde uzmanlaşırlar.

İnkübasyon Karakterli VB’de fikirler dışarıda aranır; insan kaynağına ve ayni desteklere fonlamadan daha çok odaklanılır. Sermaye desteği azdır ya da hiç yoktur. Girişimciye daha fazla sorumluluk verilir. Destek süresi diğer VB’lere göre daha kısadır.

VBaaS, başka şirketlerin fikirleri için girişim gibi çalışacak yapıyı kurar. Sektörel ve teknik bilgi birikimi yüksektir. Takım kurma, proje yönetimi VB şirketindedir ve maddi kaynağı projeyi yapmak isteyen kurum sağlar. Proje tamamlandığında ise ürün/hizmeti müşterisi olan şirkete teslim eder.

Kurucu Şirket Karakterli VB modeli diğer VB türlerine bir alternatif oluşturmaz ancak ayrı değerlendirilmelidir. VB ayrı bir şirket olmasına rağmen ana şirketten bağımsız değildir. Şirketin uzun vadeli stratejisine hizmet ederek ana şirket için girişimler oluşturur.

Softtech’in kurduğu Softtech Ventures ise inkübasyon karakterli bir VB modeli. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’ın girişimleri desteklemek için kurulan Softtech Ventures’a yönelik açıklamaları şöyle:

Kurumların yeni inisiyatifler inşa etmede yeteri kadar çevik olamadığını ve fırsatları kaçırdığını görüyoruz. Bu ortamda girişimcilerin de mali gücü ve sabrı, fikrin belirli bir olgunluk seviyesine gelmesine yetemeyebiliyor.

Buradan hareketle SoftTech Ventures şirketini kurduk ve ekosistemde eksik bıraktığımız parçayı da tamamladık. Bu modelde fikri ve sermayesi olan, hayata nasıl geçireceğini bilmeyen, bilse de gereken yetkinliklerde ekibi olmayan bir girişimci ile ortaklaşa çözümler geliştirebiliyoruz.

Yeterli sermayesi yoksa ürün belirli bir olgunluk düzeyine gelene kadar ekibin fonlamasını yapabiliyoruz. Bunun yanında tümüyle kendi fikrimiz olan projelerden yola çıkarak ve o fikre gönül veren ekibi paydaş yaparak bir start-up kurabiliyor, yatırım alabileceği noktaya kadar bu ekibi destekleyebiliyoruz.

Bugüne kadar TekCep, İmece Mobil, Maximum Mobil, Point Of Business (PoB), Para Gönder, LiveWell, GullsEye, Maydanoz gibi pek çok start-up yarattık. Bazıları şimdiden şirketleşti, 100 milyon TL’ye ulaşan değerlemeler oldu.

Bu süreci sürdürülebilir hale getirmek için SoftTech Ventures adı altında tek odağı bu olan bir şirket kurduk. Hedefimiz öncelikle dijitalleşmenin ve açık bankacılığın ses getiren başarılı ve örnek girişimlerini yaratarak ülkemizin dijitalleşmesine ve büyümesine katkıda bulunmak.

Kaynaklar: Webrazzi, FastCompany Türkiye