2020’nin başlamasıyla beraber tüm dünyayı etkisi altına alan zor bir sürece girdik. Daha önce duymadığımız, duyduğumuzda da ilk başlarda inanmadığımız, ölümcül bir virüs hızla yayılmaya başladı. Önce Çin’de ardından Avrupa ve Amerika derken Mart’ın ilk haftası ülkemizde de vakalar görülmeye başladı.

Herkesin yaşam koşulları ve standartları değişirken, ödeme alışkanlıklarının değişimi de kaçınılmaz oldu. Sokağa çıkma yasaklarının başlaması, kapalı ortamlarda bulunmama, alışveriş ve sonrasında alınanların hijyeni, maske ve dezenfektan satışlarındaki ani patlamalar gibi sebeplerden pek çok kullanıcı daha önce deneyimlemediği temassız ödeme, internet alışverişi, 3D Secure , QR ile ödeme , BKM Express’ le ödeme gibi farklı ödeme kanallarına yöneldi.

Virüsün bulaşmasındaki sebeplerden birinin “temas” olması, “temassız” ın hayatımızdaki önemini bir kez daha hatırlattı. Aslında BKM olarak yıllardır üzerine titrediğimiz temassız kart kullanımı alışkanlığında hız , kolaylık ve güvenli olmasının yanında hijyen de önemli bir kriter olarak yerini aldı. 18 Mart 2020 tarihinde temassız işlem şifre limitinin 250 TL olması da şifre girişindeki temasın önüne geçtiği için kullanıcı memnuniyetini oldukça arttırdı. Temassız kullanımındaki farkındalığın hem kullanıcı hem de işyeri adedi olarak arttığını söyleyebiliriz.

Şimdi BKM verilerini de kullanarak alışkanlıklardaki değişimlere bir göz atalım.

#bitemassızlıkvariyikivar

Temassız işlem adetlerine baktığımızda 2019–2020 arasındaki ciddi artış dikkat çekiyor. 3,3 katına çıkan işlem adedi ve genel toplamda %43,71′ e yükselen temassız işlem oranı, halkın hızla temassız kullanımına yöneldiğini gösteriyor.

Image for post

Şekil 3— Kredi Kart vs Temassız Kredi Kart Aktiflik Kasım 2020 Verileri

Kredi kartı özelinde işlem sayısı geçen seneye oranla %52 artmış. Yani her iki kredi kartı işleminden biri temassız yapılıyor.

Kart adetlerine baktığımızda tüm kartların aktifliği içinde aktif temassız kredi kartı oranı %39. Bu oran geçen sene %22 seviyesinde. Aynı şekilde aktif kart sayısı geçen sene Kasım ayındaki aktif kart sayısının 1,73 katı. Kart sayısı artışına paralel kart kullanım oranı da oldukça yükselmiş.

Grafiklerden de görüleceği üzere, kart sahipliği ve kullanım alışkanlığında önemli bir bilinçlenme mevcut. Tabii bu bilinçlenme, temassız POS kullanımıyla da birleşmiş olmalı ki, işlem sayılarındaki artış bu denli fazla olmuş. O zaman temassız POS sayılarına da bakalım.

Temassız işlemlerin artmasındaki önemli yardımcılardan bir tanesi de temassız POS kullanan işyerlerinin artması. Mevcutta yetkisi olmayan POS’ ların aktifleştirilmesi ya da temassız POS özelliği olmayan cihazların yenisi ile değiştirilmesiyle beraber cihaz oranında da ciddi artışlar oluşmuş. Kasım 2019‘ da %63,1 olan temassız cihaz sayısı Kasım 2020 itibariyle %74,4‘ e ; temassız cihazların aktiflik oranı da %54,4‘ den %76‘ ya yükselmiş. Artık her 4 cihazdan 3’ünde temassız işlem yapabiliyorsunuz.

Bazen bazı alışkanlıkların kazanılması için hayatımızda ciddi değişiklikler olması gerekiyor maalesef. Aslında hasta iken işe gittiğimizde hiç birimiz maske takmazdık. Halbuki iş arkadaşlarımıza bulaştırmamak adına kıymetli bir önlem olurdu. Ancak pandemi sonrası artık maskesiz dışarı çıkmıyoruz, daha sık ellerimizi yıkıyoruz, cebimizden hijyen ürünleri eksik olmuyor. Bu önlemlerle birlikte ödeme alışkanlıklarımız da değişiklik gösterdi. Artık kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak adına hızlı ve hijyenik ödeme yöntemi olan temassız ödemeyi günlük rutinimiz haline getirdik. Temassız kartla ödeme yapmanın kıymetini bu dönemde daha da anlamış olduk. Buna ne yazık ki kötü bir olay sebep oldu, ancak bu dönem bitse de hijyen açısından bu alışkanlığımızın kalacağına şüphem yok.

Dilerim 2021′ de pandeminin bittiği günleri hep birlikte kutlarız.

Temassız kalın, sağlıkla kalın 🙂

Yazar: Özlem Kasım

BKM 2020 yılı kasım ayı verilerini açıkladı