2020 pek çok açıdan zor bir yıldı, ancak aynı zamanda ödemeler endüstrisini pandeminin sınırlamalarıyla başa çıkmak için yeni çözümler bulmaya zorladı. Ödeme endüstrisi konusunda deneyimli North Lane Technologies’in CEO’su Seth Brennan, önümüzdeki yıl hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Koronavirüs salgını 2020’de dünya çapındaki işletmeler ve tüketiciler için beklenmedik şeyler yaşattı. Ödemeler endüstrisi için konuşacak olursak, dijital ödemelerin daha hızlı benimsenmesi, değişen tüketici beklentileri ve kesintisiz sınır ötesi ödemeler için artan talep gibi, pandemi sonrası manzara üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olmaya devam edecek bir dizi eğilim ortaya çıktı.

Nakitsiz ödemelere olan talep büyümeye devam ediyor

COVID-19’dan önce ödeme alanında dijital dönüşüm başlamış olsa da küresel pandemi, benzeri görülmemiş kısıtlamalar karşısında ticareti mümkün kılmak için daha esnek ödeme seçeneklerine olan ihtiyacı artırdı. Dijital ödemeler birçoklarının işlerini online olarak sürdürebilmesine olanak tanıdı. Hayat normale döndüğünde de dijital ödemelerin rahatlığı ve esnekliği nedeniyle kullanımı kalıcı olacaktır.

Daha fazla işletme, çalışanlarına, yüklenicilerine, satış temsilcilerine ve diğer paydaşlarına ödeme sağlamak için dijital platformlara güvenecek. Salgına yanıt olarak, satış organizasyonlarından kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar çeşitli şirketler, ödemeleri güvenli ve verimli bir şekilde sunmak için dijital kanallara yöneldi. Maliyet etkinliği ve azaltılmış idari yük dahil olmak üzere bu çözümlerin faydalarını keşfettikten sonra, bu kuruluşların kontrolleri azaltmaya geri dönme olasılığı düşüktür.

Sınır ötesi ödemeler daha sorunsuz hale geliyor

Temassız ödeme ihtiyacı, sınır ötesi de dahil olmak üzere sanal ödeme seçeneklerine olan talebi hızlandırdı. Küresel transferlerin dünya çapında işlem değeri 2020’de yaklaşık 88 milyar dolara ulaştı. Bu da yıldan yıla yüzde 10’luk bir büyüme anlamına geliyor. Doğrudan satış, dağıtık geliştirme ve seyahat gibi güçlü uluslararası büyüme yaşayan sektörlerde dijital ödemeler özellikle önemli. İşletmelerin ve bireylerin sınırların ötesine ve dünyanın dört bir yanına düzenli olarak fon göndermelerini gerektiriyor.

Geleceğin sınır ötesi ödemeleri, hem ödeyen hem de alacaklı için seçenekleri genişletmekle ilgili olacak ve alıcıların herhangi bir banka hesabına sorunsuz bir şekilde para yatırmasına, çevrimiçi harcama yapmasına veya çeşitli para birimlerinde herhangi bir yere para aktarmasına olanak tanıyacak. İster hizmet sağlayıcılara ödeme yapıyor olun ister çalışanların uluslararası banka hesaplarına para yatırmalarına olanak tanıyor olun, dijital kanallar şeffaflık eksikliği, yüksek işlem ücretleri ve uzun bekleme süreleri gibi kalıcı sıkıntılı noktaları ortadan kaldırarak bu süreci basitleştirecektir.

Pandemi, online alışverişleri artırdı

ABD’li tüketiciler, Black Friday’de internet üzerinden 9 milyar dolarlık rekor bir harcama yaptı. Onu birkaç gün sonra ABD tarihindeki en büyük çevrimiçi satış günü olan Siber Pazartesi 10,8 milyar dolar ile izledi. Dijitale geçiş hiç bu kadar net olmamıştı, ancak fiziksel ve sanal dünyalar arasındaki sınırlar giderek azalıyor. Sosyal etkileşimlerden alışveriş şekillerine kadar her şey söz konusu olduğunda, tüketiciler markaların ve işletmelerin onlarla yalnızca tercih ettikleri kanallarda buluşmasını değil, aynı zamanda sanal ve gerçek yaşam deneyimlerini sorunsuz bir şekilde harmanlamasını bekliyor.

Ancak bu tercihler yalnızca alışveriş deneyimi için geçerli değil. North Lane’in son Tüketici Teşvik araştırması, tüketicilerin yüzde 91’inin sanal indirime açık olduğunu ve yüzde 79’unun geleneksel bir indirim yerine sanal bir seçenek tercih edeceğini ortaya koyuyor. Anket ayrıca, tüketicilerin yüzde 75’inin indirimi düzenleyen markadan başka bir satın alma olasılığının olduğunu söylediğini de ortaya koydu. 2021 ve sonrasında markalar, hızlı mağaza içi satın alma işleminden sanal teklifleri ve teşvikleri kullanmaya ve harcamaya kadar müşteri yolculuğunun her yönünün eşit derecede sorunsuz olmasını sağlayarak geleceğin dinamik ve çok kanallı ticaret deneyimini oluşturmaya devam etmelidir.

2020 zorlu bir yıldı ve pandeminin işletmelerimize, topluluklarımıza ve kişisel yaşamlarımıza getirdiği zorlukları asla unutmayacağız. Bununla birlikte, 2020, işletmelere üzerine inşa edilecek bir şey bıraktı: Esnek kalmalarını ve geleceğin getirdiği zorlukları ve fırsatları karşılamaya hazır olmalarını sağlayan ödeme yenilikleri.

Seth Brennan – Mobile Payments Today

KaynakMobile Payments Today