FSC Başkanı Eun Sung-soo

Güney Kore’nin üst düzey mali düzenleyicisi yaptığı açıklamada, finans ve yeni teknolojiler arasındaki yakınlaşmayı teşvik etmek için yeni yılda düzenleyici engellerin kaldırılacağını söyledi.

Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) 2021’de finans sektörüne yönelik temel hedeflerine göre mali otorite, yerel bankaların mobil uygulamalar aracılığıyla yiyecek dağıtımı gibi finansal olmayan hizmetleri yürütmesine izin vermek için önümüzdeki yıl Temmuz ayında finansal düzenleme sistemini revize edecek.

FSC yetkilisinin konuya yönelik açıklamaları şöyle:”Önümüzdeki yıl finans sektöründeki platform işini genişletmek için görüşmeler ve araştırmalar devam ediyor. Düzenleyici reform gelecek yıl yürürlüğe girmeden önce de FSC finans şirketlerinin ilgili düzenlemeleri geçici olarak hafifletmek suretiyle platform tabanlı yenilikçi hizmetler geliştirmesine yardımcı olmayı planlıyor.

Buna ek olarak mali otorite, ticari bankalar, yerel tasarruf bankaları, aracı kurumlar ve kredi kartı operatörleri dahil olmak üzere daha fazla finansal kuruluşa müşterilerinin tek bir mobil finansal uygulama kullanarak birden çok finansal kuruluştaki hesapları yönetebileceği “açık bankacılık” hizmetleri kurmalarına olanak tanıyacak.

COVID-19‘un yaralarını sarmak için de çalışmalarını yürüten FSC, küçük işletmeleri hedefleyen 2,76 milyar dolar değerinde acil kredi programları uygulayacak.

Güney Kore açık bankacılık sistemini başlatıyor

KaynakKorea Herald