ABD’nin bankacılık düzenleyicisi Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) bankalar tarafından finansal işlemlerde stablecoin kullanımını onayladı.

OCC böylece ödeme faaliyetlerini ve bankanın izin verdiği diğer işlevleri yürütmek için stablecoin kullanmanın ve bankaların bağımsız düğüm doğrulama ağlarına (INVN) katılmasının yolunu açıyor.

OCC vekili Brian P. Brooks konuyla ilgili olarak “Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu kısa süre önce, stablecoin tabanlı finansal altyapı çağını başlatmak için güçlü bir çerçeve ortaya koydu ve bu risklerin teknolojiden bağımsız bir şekilde yönetilmesine izin verirken önemli riskleri de belirledi. Mektubumuz, bankaların onaylayıcı düğümler olarak blokzincirlerine bağlanma ve böylece bu ürünlerle ilişkili hız, verimlilik, birlikte çalışabilirlik ve düşük maliyeti giderek daha fazla talep eden müşteriler adına stablecoin ödemeleri gerçekleştirme yetkisine ilişkin herhangi bir yasal belirsizliği ortadan kaldırıyor.” ifadelerini kullandı.

OCC’nin onayı, yatırımcının kripto para birimine olan ilgisinin artmasına katkıda bulunurken, Bitcoin gibi merkezi olmayan varlıkları kapsamıyor.

OCC’nin bu kararı kripto ve blokzinciri endüstrisi için büyük bir kazanım olarak değerlendirildi.

IMF: Küresel stablecoin’ler rezerv para birimlerine dönüşebilir

KaynakFinextra