Adnan Bali ve Hakan Aran. (Fotoğraf: Serhat Çağdaş - Anadolu Ajansı)

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Adnan Bali, önümüzdeki Mart ayının sonunda yapılacak genel kurul ile birlikte görevini bırakacağını açıkladı.

Türkiye’nin ilk özel bankası olan İş Bankası’nın 16. Genel Müdürü Adnan Bali, 1986 yılında göreve başladığı bankada 34. yılını tamamladığını ve yakında 10 yıldır yürüttüğü genel müdürlük görevini bırakacağını açıkladı.

Prensiplerle yönetilen bir kurum olarak hiçbir şeyin kişilere ve keyfi kurallara bağlı olmadığını belirten Adnan Bali, İş Bankası’nda dahili olarak icrai görevde çalışmasının üst sınırı bulunduğunu ve 35 yıl kuralı olduğunu belirtti.

Adnan Bali görevi bırakmasıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Kurallarımız, mekanizmalarımız işliyor. Sürpriz beklenmeyen işler değil bunlar. Böyle bir prensibimiz olmasaydı da ayrılmayı düşünüyordum. Çünkü 10 yıl genel müdürlük yapmış durumdayım. 5 yıl genel müdür yardımcılığı, 15 yıl üst düzey yöneticilik. Bu ülkede ziyadesiyle yeter, hatta biraz da fazladır. Genç bir nesil, donanımlı bir nesil geliyor arkadan. Varsa tecrübeniz aktarın ve önlerini açın. Sadece kurala uymak değil felsefesi itibariyle inandığım için bu çerçevede hareket ediyorum. Hayatta önemli olan şeylerden biri de final yapabilmek, yapmayı bilmektir. Hayatta bazıları parayla, malla, varlıkla bazıları da makamla, unvanla vedalaşamaz. Uçtan uca sorumluluğu götürebilmek için bunlarla ilgili kararları almak lazım. Bu teknoloji ve dijitalleşme ortamında yeni donanımlarla gelen çok daha büyük nesil var ve çok müsterihim. Bankayı daha ileri boyutlara taşıyacak şekilde çalışacaklar. 12 genel müdür yardımcımız icra kurulunda. Her bir arkadaşımızın pozisyonunu ikame edebilecek en az 3 adayımız var. Üst düzey yönetimin en önemli sorumluluğu insana, kariyere, geleceğe yönelik sorumlulukları da alabilmektir. Kendimi bu açıdan da müsterih hissediyorum.

Yeni Genel Müdür Hakan Aran olacak

Adnan Bali, kendisinden sonra gelecek Genel Müdür içinse mevcut Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’ı önerdiklerini belirtti. 1990 yılında İş Bankası’nda yazılım uzmanı olarak göreve başlayan Aran, 2008 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştı.

Adnan Bali, görevi Hakan Aran’a devretmesiyle ilgili olarak “Uzun yıllardır beraber çalıştığım, bankamızın özellikle teknolojik altyapısına, yazılım ve donanımına çok büyük katkılar koymuş olan ve bunların üzerine kurulan bankacılık uygulamalarına son derece hakim, mühendislik ve bilgi teknolojileri alanındaki yetkinliklerinin üzerine işletme yüksek lisansı ekledikten sonra şimdi de bankacılık doktorası yapan, kendisine de bu bakımdan özendiğim Genel Müdür Yardımcımız Hakan Aran’ın bu görev için çok uygun ve layıkıyla bu görevi yapabilecek bir arkadaşım olduğunu düşünüyorum. Tabii bunlar, hem dahili, yetkili kurullarımızın hem de resmi otoritenin onayına tabidir. Biz olsa olsa bir öneride bulunabiliriz. Bu öneri çerçevesinde yürüyebilirse koşullar buna göre oluşacak.” ifadelerini kullandı.

Şirket, Adnan Bali’nin bu yıl Mart ayında yapılacak Genel Kurulu itibariyle görevden yrılma kararı aldığını KAP’a bildirdi.