ABD merkezli perakende devi Walmart, Ribbit Capital ile stratejik bir ortaklığa giderek kendi FinTech girişimini kuruyor.

Girişim, Walmart’ın perakende bilgisini ve ölçeğini Ribbit’in fintech uzmanlığıyla bir araya getirerek Walmart’ın müşterilerine ve ortaklarına özel olarak tasarlanmış teknoloji odaklı finansal deneyimler sunacak.

Walmart ABD CEO’su John Furner konuyla ilgili olarak “Milyonlarca müşteri, bizden alışveriş yaptıklarında sadece paradan tasarruf etmekle kalmayıp aynı zamanda finansal ihtiyaçlarını yönetmelerine yardımcı olmak için Walmart’a güveniyor. Ve finansal hizmetler alanında bizden daha fazlasını istediklerini açıkça belirttiler. Müşterilerimize ve ortaklarımıza hızlı ve uygun ölçekte yenilikçi ve ihtiyaç duyulan seçenekleri sunmamıza yardımcı olacak yeni bir girişimde Ribbit Capital ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Halihazırda kredi kartları, çek bozdurma, para transferleri ve taksitli finansman da dahil olmak üzere bir dizi finansal ürün sunan Walmart, ürün planları hakkında henüz herhangi bir ayrıntı vermedi

Şirket ayrıca yönetim kuruluna bağımsız endüstri uzmanları eklemeyi ve deneyimli fintech liderlerinden bir yönetim ekibi oluşturmayı planlıyor.

Çoğunluğun Walmart’a ait olduğu ortak girişim, Robinhood, Credit Karma ve Affirm gibi Ribbit Capital’in mevcut portföyündeki fintech uzmanlığından destek alacak.

Ribbit Capital yönetici ortağı Meyer Malka Walmart’ın bu girişimiyle ilgili olarak, “Walmart’ın milyonlarca müşteri ve ortağıyla güven, güvenlik ve bütünlük üzerine kurulu bir ilişkisi var. Teknoloji odaklı finansal işler konusundaki derin bilgimizi ve hızla hareket etme becerimizi Walmart’ın misyonu ve erişimi ile birleştirdiğimizde, rakipsiz finansal teklifler oluşturabilir ve sunabiliriz.” açıklamalarında bulundu.

Walmart ve Green Dot, FinTech hızlandırıcısı kuruyor

KaynakFinextra