Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Türkiye’nin 7/24 çalışan anlık ödeme sistemi FAST’ta planlanan yaygınlaşma tamamlandı. Bu şu anlama geliyor, FAST artık 1.000 TL’ye kadar olan işlemleri destekliyor. TCMB’nin açıkladığı takvime göre FAST’ın yol haritasında karekodlu ödemeler, işyeri ödemeleri ve ödeme isteme adımları var.

Yeni nesil bankalarla ilgili gelişmelerin yaşandığı haftada Brezilyalı Nubank, 25 milyar dolar değerlemeye ulaşarak dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Açık bankacılıkta TrueLayer, işletmelere açık bankacılık tabanlı müşterini tanı ve ödeme hizmetleri vereceği PayDirect çözümünü tanıttı. Aynı alanda yarışan Token ise aldığı yatırımla karşımıza çıktı.

Kartlı ödemelerde son dönemdeki önemli inovasyonlardan biri olan biyometrik kartlar gündemde kendine yer bulmaya devam ediyor. Birim maliyeti yüksek olan bu kartlar için BNP Paribas, standart kartlara kıyasla yıllık 24 euro daha fazla aidat alacağını açıkladı. Öte yandan yapılan bir araştırmada biyometrik karta sahip olmak için bireylerin %51’inin çalıştığı bankayı değiştireceği sonucuna ulaşıldı. Bu oldukça yüksek bir oran… Temassız kartları hijyen anlamında bir adım ileri taşıyacak olan biyometrik kartlar, müşterilerin gerçekten ilgi göstermesi halinde daha fazla banka tarafından kullanıma sunulacaktır, birlikte göreceğiz.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

FAST’ta Yaygınlaşma Tamamlandı ve İşlem Limiti 1.000 TL’ye Yükseldi

8 Ocak’ta kullanıma açılan Türkiye’nin anlık ödeme sistemi FAST’ta (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ilk etapta 50 TL olan işlem limiti, kademeli olarak arttırıldı ve 29 Ocak tarihinde planlanan üst limit olan 1.000 TL’ye yükseltildi. TCMB, yaptığı açıklamada ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle işlemlerin mümkün olabileceğini işaret etti.

 • Yapılan açıklamaya göre ilk 20 günde FAST üzerinden 9 milyon işlem gerçekleşti.
 • Diğer yandan FAST’la birlikte kullanıma sunulan ve IBAN bilgisi yerine alıcının önceden banka hesabıyla eşleştirilmiş olan TCKN, telefon numarası, e-posta gibi bilgileri girilerek ödeme yapılmasını sağlayan Kolay Adresleme sistemine ise şu ana kadar 5,3 milyon kişinin kayıt olduğunu açıklandı.
 • FAST’la ilgili bilgilere https://fast.tcmb.gov.tr/, Kolay Adresleme ile ilgili bilgilere ise https://bkm.com.tr/urunler-ve-hizmetler/kolay-adres/ sayfalarından erişebilirsiniz.

FAST Tanıtım Videosu

Image for post

PayDirect: TrueLayer’dan Yeni Bir Açık Bankacılık Çözümü

Açık bankacılık alanında bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi gören TrueLayer, PayDirect isimli çözümünü tanıttı.

 • Finans, varlık yönetimi, pazaryeri, e-ticaret ve oyun sektörlerinde hizmet veren şirketleri hedefleyen açık bankacılık tabanlı çözüm kapsamında işletmeler; müşterilerinin kimliklerini bankalar üzerinden doğrulayabilecek ve ödeme yapma, para yükleme, para çekme işlemlerini hesaptan hesaba yapabilecek.
 • Kartlarla ve dijital cüzdanlarla yapılan ödemelerin %15-%20’sinin başarısız olduğunu belirten TrueLayer, ödemelerin bankaların dijital kanalları üzerinden tamamlandığı PayDirect’te işlemlerin başarılı tamamlanma oranının %96,5 olduğunu açıkladı.
 • PayDirect, işletmelerin müşterini tanı ve para aklama ile mücadele süreçlerine de katkı sağlayacak.
 • LeoVegas isimli Avrupa’nın en büyük oyun şirketi, bir süredir PayDirect’i kullanıyor.

Image for post

Açık Bankacılık Platformu Token 15 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi gören İngiltere merkezli açık bankacılık girişimlerinden Token, SBI Investment ve Sony Investment Fund öncülüğünde gerçekleşen seri B yatırım turunda 15 milyon dolar topladı.

 • Token Pay isimli çözümüyle iş yerlerinin hesaptan hesaba ödeme almasını da sağlayan şirket; aldığı yatırımı, çözümünü Avrupa’da yaygınlaştırmak için kullanacak.
 • İngiltere’de düzenleyici kurum FCA’den (Financial Conduct Authority) ödeme başlatma hizmeti sağlayıcı (PISP) ve hesap bilgisi hizmeti sağlayıcı (AISP) lisansları bulunan Token, Almanya’da ise BaFin’e yaptığı başvurunun onaylanmasını bekliyor.
 • 2016 yılında kurulan ve ağında Avrupa’daki 14 ülkeden 3.000 banka bulunan Token ile yapılan işlemlerin mart ayından bu yana her ay ikiye katlandığı belirtiliyor.

Nubank’in Değeri Artık 25 Milyar Dolar

Brezilya merkezli popüler yeni nesil banka Nubank, yoluna emin adımlarla devam ediyor. 400 milyon dolarlık G serisi yatırım turunu kapatan şirketin değerlemesi 25 milyar dolara yükseldi.

 • GIC, Whale Rock ve Invesco liderliğinde gerçekleşen tura Sequia, Tencent, Ribbit ve Dragoneer de katıldı. Şirketin yedi yıllık macerasında aldığı toplam yatırım tutarı ise 1,2 milyar dolara yükseldi.
 • Önceki yatırım turunu Temmuz 2019’da tamamlayan Nubank, bu işlem sonrasında Meksika ve Kolombiya pazarlarına açılırken bu periyotta müşteri sayısını 12 milyondan 34 milyona yükseltmeyi başardı.
 • Bankaların hizmetlerini çoğunlukla toplumun üst kesimine sunduğu Latin Amerika, fintech’ler için uygun bir ortam yaratırken bu durum yatırımcıların pazara gösterdiği ilginin de artmasını sağlıyor.
 • Öte yandan Berlin merkezli N26, geçtiğimiz haftalarda Brezilya’da kredi verme operasyonları verebilmek için merkez bankasından lisans almış ve Nubank’e rakip olmuştu.

NAB, Dijital Banka 86 400’ü Satın Aldı

Judo Bank, Volt, Xinja ve 86 400 gibi yeni nesil bankaların çıktığı Avustralya’da bu oyunculardan Xinja, yatırım bulmakta zorlanması sonrasında 2020’nin sonunda faaliyetlerini sonlandırma kararı almıştı.

 • Pazardaki yeni gelişme ise ülkedeki dört büyük bankadan biri olan NAB’nin (National Australia Bank), 86 400’ü bünyesine katması oldu. Satın alma öncesinde 86 400 hisselerinin %18,3’üne sahip olan NAB, kalan hisseleri satın almak için 220 milyon Avustralya doları ödeyecek.
 • Bu satın alma kapsamında NAB, 86 400 ile direkt bankacılık birimi UBank’in faaliyetlerini birleştirmeyi planlıyor.
 • Nüfusu 25 milyon olan Avustralya’da Temmuz 2019’da bankacılık lisansı alan 86 400, 85 bin kişi tarafından kullanılıyor ve şirketin mevduat büyüklüğü 375 milyon dolar…

Stripe, Tek Tuşla Ödeme Girişimi Fast’e Tekrar Yatırım Yaptı

Platform bağımsız bir giriş (login) ve ödeme çözümü geliştiren Fast, geçen yıl mart ayında Stripe öncülüğünde gerçekleşen seri A turunda 20 milyon dolar yatırım almıştı. Fast bu kez Stripe ve Addition liderliğinde gerçekleşen 102 milyon dolarlık seri B turunu tamamladı. San Francisco merkezli girişim, topladığı fonu uluslararası yaygınlaşma ve ekibi büyütme amacıyla kullanacak.

 • “Fast Checkout” entegrasyonu bulunan herhangi bir websitede ilk kez ödeme yaparken ad-soyad, telefon numarası, e-posta, adres ve kart bilgileri girildikten sonra entegrasyonun bulunduğu tüm işyerlerinde üyelik oluşturmadan tek tuşla ödeme yapılabiliyor. Farklı bir cihazla işlem yapmak istendiğinde ise Fast Checkout’a tekrar giriş yapılması gerekiyor.
 • PayPal, Adyen, Worldpay gibi oyuncularla rekabet eden Fast, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu bu çözümü için WooCommerce ve BigCommerce ile iş birlikleri kurmuştu.

Zopa, Hizmet Sağlayıcı Karşılaştırma Özelliğini Kullanıma Sundu

İngiltere merkezli dijital bankalardan Zopa, mobil uygulamasına eklediği özellik sayesinde kullanıcılarına enerji hizmeti veren hizmet sağlayıcıların fiyatlarını karşılaştırma ve hizmet aldığı kurumu değiştirme imkanı veriyor.

 • Decision Tech isimli şirketin çözümünden yararlanan Zopa, müşterilerinin posta koduna göre hizmet sağlayıcıların tekliflerini listeleyecek.
 • Hizmet sağlayıcısını değiştirme dahil olmak üzere tüm sürecin 3 dakika içerisinde tamamlandığı belirtiliyor.
 • MoneySuperMarket tarafından yapılan araştırmaya göre enerji hizmet sağlayıcısını değiştirerek İngilizler, yılda ortalama 286 pound tasarruf edebilmektedir.

BNP Paribas, Biyometrik Kartlar için Kart Sahiplerine Yıllık 24 Euro Ek Ücret Yansıtacak

Farklı ülkelerde 20 pilot çalışmayla test edilen parmak izi okuyuculu biyometrik kartlar, şu ana kadar sadece BNP Paribas tarafından ticari bir ürün olarak konumlandırılmış durumda…

 • Aralık ayında ABI Research tarafından yapılan bir araştırmada söz konusu kartların birim maliyetinin 20–30 dolar seviyesinde olduğu, bu maliyetin ilerleyen dönemlerde 13–20 dolar seviyesine düşmesinin beklendiği bilgisine yer verilmişti.
 • Kartlarında Thales’in teknolojisini kullanan BNP Paribas, bu kartların yıllık ücretini 158 euro olarak belirledi.
 • Bankanın geleneksel kartlar için müşterilerine yansıttığı yıllık ücret ise 134 euro…

Mağaza İçinde En Popüler Ödeme Yöntemi Temassız Kart

Parmak izi okuyuculu biyometrik kart ürünü de bulunan Fingerprints’in Kantar isimli araştırma şirketiyle yaptığı araştırmada Avustralya, Kanada, Almanya, Fransa ve İngiltere’de yaşayanların mağaza içi ödeme tercihleri incelendi.

 • 2.000 kişi ile yapılan araştırmada mağaza içinde en sık kullandığı ödeme aracı nakit olanların oranı %22 olarak hesaplandı.
 • Nakit kullananların oranının en yüksek olduğu ülke %45 ile Almanya olurken en az nakit kullanan ülke %12 ile Kanada oldu.

Image for post

 • En sık temassız kartlarını kullananların oranı %50 olurken ülke bazında ilk sırada Fransa (%60), son sırada Almanya (%38) yer aldı. Bireylerin %63’ü üç yıl sonra temassız kartlarını bugünkünden daha fazla kullanacağını belirtirken daha fazla mobil ödeme yapacağını belirtenlerin oranı %24’te kaldı.

Image for post

 • Bireylerin %77’si temassız kartlarını düzenli olarak kullanıyor ancak bazı endişeler de bulunuyor. Bunlar; kartın çalınmasına yönelik korkular (%51), hangi işlemlerde PIN girilmesi gerektiğine dair kafa karışıklığı (%25) ve şifresiz işlem limitinin düşük olması (%23)…
 • Bireylerin biyometrik kartlara ilgisinin de sorgulandığı araştırmada şu çıktılara ulaşıldı:
 • bireylerin %51’i biyometrik kart sahibi olmak için çalıştığı bankayı değiştirmeye hazır.
 • bireyler, biyometrik kart sahibi olmak için yılda 9,5 dolar daha fazla kart aidatı vermeye razı…
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.