Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Çin’de bir süredir düzenleyicilerle arasında soğuk rüzgarlar esen Ant Group, geçtiğimiz hafta yeniden yapılanmada izlenecek yol konusunda orta noktada buluşurken UnionPay tarafından yapılan bir araştırmada en yaygın ödeme yönteminin mobil ödeme olduğu sonucuna ulaşıldı. İngiltere’de açık bankacılık alanında kullanım alanları çeşitlenmeye devam ederken Amazon, biyometrik doğrulama ve ödeme çözümü Amazon One’ı yaygınlaştırmaya başladı. İngiltere’de düzenleyici kurumun, borçluluğu arttırdığı yönünde eleştiriler alan şimdi al sonra öde çözümlerini düzenlemeye hazırlanması ve PayPal’ın Hindistan’daki faaliyetlerini daraltması haftanın önemli haberleri arasında yer aldı.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler dilerim.

Ant Group, Düzenleyicilerin İsteklerini Karşılayacak

Bir süredir düzenleyicilerle yıldızı barışmayan Alibaba’nın finans kolu Ant Group’un beklendiği üzere düzenleyicilerin isteklerine uyum sağlayacağı öğrenildi.

 • 2020’nin sonunda Ant’in halka arz işlemine son anda engel olan düzenleyiciler, şirketin kontrolsüz büyüdüğünü işaret eden açıklamalar yapmış ve verilen finansal hizmetler için sermaye gereksinimlerinin sağlanmasının önemine değinmişti.
 • Geçtiğimiz haftalarda düzenleyiciler, Ant Group ile yapılan toplantıda şirketten sadece ödemelere odaklanmasını istemişti.
 • Bloomberg’in geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı habere göre Ant Group; yemek teslimatı, blockchain gibi farklı alanlardaki hizmetlerini de sunmaya devam edeceği bir finansal holding olarak yeniden yapılanma konusunda düzenleyicilerle uzlaştı.

Kaynak: Finextra

Çinliler Günde Ortalama Üç Mobil Ödeme Yapıyor

China UnionPay tarafından yapılan ve Çinlilerin mobil ödeme alışkanlıklarının incelendiği araştırmaya göre bireyler günde ortalama üç kez mobil ödeme yapıyor.

 • Bireylerin %98’i en sık kullandığı ödeme yönteminin mobil ödeme olduğunu belirtti. Bu oran 2019’da %93’tü.
 • QR kod ile ödeme yaptığını belirtenlerin oranı ise önceki yıla kıyasla %6 arttı ve %85 oldu.
 • Tüketicilerin %98’i mobil ödemelerin güvenli olduğunu düşünürken en sık mobil ödeme yapan kesimin 1995’ten sonra doğanlar olduğu çıktısına ulaşıldı.
 • Çalışmada, mobil ödemelerin yaygınlaşmasında işyeri indirimlerinin ve kampanyaların etkili olduğu vurgulandı.

Kaynak: NFCW

Amazon, Biyometrik Çözümü Amazon One’ın Kullanıldığı Mağaza Sayısını Arttırıyor

Image for post

Amazon, biyometrik doğrulama ve ödeme çözümü Amazon One’ı eylül ayında tanıtmıştı. Avuç içinin bir donanım ile taranması sonrasında kimliğin doğrulanmasını ve ödemenin gerçekleşmesini sağlayan çözümünün kullanımda olduğu Amazon Go mağazalarına yenileri eklendi.

 • Amazon One çözümünün kullanımda olduğu mağaza sayısını 5’ten 8’e yükseldi. Söz konusu mağazalar, Amazon’un genel merkezinin de bulunduğu Seattle’da yer alıyor.
 • Çözüm sayesinde, daha önce mağazaya girerken Amazon Go uygulamasında oluşturdukları barkodu okutması gereken ziyaretçilerin artık avuç içlerini okutması yeterli olacak. Ödeme ise mağazadan ayrıldıktan sonra ziyaretçinin Amazon hesabı ile eşleştirilmiş olan ödeme aracından tahsil ediliyor.

Kaynak: PYMNTSEngadget

İngiltere’de Vergi Ödemelerinde Açık Bankacılık Çözümünü Ecospend Sağlayacak

İngiltere’nin vergi otoritesi Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC), eylül ayında yaptığı açıklamada vergi ödemelerine açık bankacılık tabanlı bir ödeme başlatma çözümünün entegre edileceğini ve bir hizmet sağlayıcı arayışına girdiğini duyurmuştu.

 • 3 milyon pound ile İngiltere hükümetinin şu ana kadarki en büyük açık bankacılık sözleşmesi olan iş Ecospend’e verildi.
 • Geliştirilecek çözüm sayesinde bireyler, vergilerini banka hesapları üzerinden ödeyebilecek. Ödeme aşamasında hesap bilgilerinin manuel olarak girilmesine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak çözüm ile hatalı işlemlerin ve maliyetlerin azalması bekleniyor.
 • 50 çalışanı arasında çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu Ecospend’in CEO’su ve kurucusu ise Metin Erkman.

Kaynak: altfiecospend

Yolt, Açık Bankacılık Tabanlı Çözümüne Konut Kredilerini Ekliyor

ING tarafından hayata geçirilen ve bireylere, finansal ürünlerini tek bir arayüz üzerinden görüntüleme imkanı veren açık bankacılık uygulaması Yolt, hesap bilgisi hizmetinin kapsamına konut kredilerini de ekliyor.

 • Uygulamada listelenen finansal hizmet sağlayıcılar arasına konut kredisi veren şirketleri de ekleyen Yolt, kimlik ve gelir bilgisi doğrulama, işlem bilgileri ile kredibilite hesaplama noktalarında kurumlara yardımcı olacak ve böylece kredi değerlendirme süreçlerinin hızlanmasını sağlayacak.

Kaynak: altfi

Barclays, Dijital Fatura Özelliği için Flux ile İş Birliği Yapıyor

Bireylere, yaptıkları alışverişlere ait fişleri bankaların mobil uygulamaları üzerinden görüntüleme imkanı veren Flux, bu doğrultuda iş birliği yaptığı kurumlar arasına Barclays’i de ekledi.

 • İş birliği sayesinde Barclays; ağındaki H&M, Just Eat, Schuh, Papa John’s gibi işyerlerinde Barclays kartı ile ödeme yapan müşterilerine aldıkları ürünlerin bilgilerinin de yer aldığı faturaları mobil bankacılık uygulaması üzerinden görme imkanı verecek.
 • Barclays’in Rise isimli hızlandırma programından mezun alan ve aynı zamanda geçen yıl bankadan yatırım alan Flux önce yıllarda Monzo ve Starling’le de benzer iş birlikleri yapmıştı.
 • Flux, 2016 yılın üç eski Revolut çalışanı tarafından kurulmuştu.

Kaynak: altfi

PayPal, Hindistan’daki Faaliyetlerini Daraltma Kararı Aldı

PayPal, dört yıl önce girdiği ve mobil ödemeler anlamında dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olan Hindistan’da faaliyetlerini daraltma kararı aldı.

 • Şirketin Hindistan’daki faaliyetlerinde 1 Nisan’dan itibaren sadece ihracat alanına yani işletmelerin uluslararası ödeme almasına odaklanacağı belirtiliyor.
 • Ülkedeki 300 bin işyerinde ödeme yapılmasını sağlayan PayPal, mobil ödemelerde kayda değer bir pazar payına ulaşamamış ve Paytm, PhonePe, Amazon Pay, Google Pay gibi rakiplerinin gerisinde kalmıştı.

Kaynak: Economic Times

Stash Yatırımları Toplamaya Devam Ediyor

2015 yılında kurulan New York merkezli mikro yatırım girişimi Stash, Green Dot’ın BaaS (Banking as a Service) platformundan yararlanarak geçtiğimiz yıllarda bankacılık hizmeti vermeye başlamıştı.

 • Kullanıcılarına aylık ücreti 1, 3 ve 9 dolar olan üyelik paketleri satan Stash; ücretsiz hesap, debit kart, alışverişlerden puan kazandıran Stock-Back isimli çözümü gibi ürünler sunarken kullanıcılarının finansal okuryazarlığının gelişmesine de yardımcı oluyor.
 • Son olarak geçtiğimiz yıl mayıs ayında 112 milyon dolar yatırım alan Stash, geride kalan haftada 125 milyon dolarlık G serisi yatırım turunu tamamladı ve 1,4 milyar dolar değerlemeye ulaştı.
 • 2020’de yeni hesap açılış sayısı iki katına çıkan Stash’in beş milyon müşterisi bulunuyor.

Kaynak: Crowdfund InsiderCNBC

Stripe Bu Kez B2B Ödeme Girişimi Balance’a Yatırım Yaptı

Fintech dünyasının en büyük oyuncularından biri olan Stripe, önceki hafta Fast isimli dijital ödeme oyuncusuna yaptığı yatırımın ardından bu kez aynı alandaki bir başka oyuncuya yatırım yaptı.

 • Stripe, Balance isimli B2B dijital ödeme hizmetleri veren şirketin aldığı 5,5 milyon dolarlık tohum yatırıma katıldı.
 • Tura katılanlar arasında PayPal ve Affirm’ün kurucularından olan Max Levchin, Lightspeed ve Y-Combinator da yer aldı.
 • Balance, sunacağı platformla işletmelerin müşterilerine farklı ödeme yöntemleriyle ödeme yapma imkanı vermesini sağlayacak ve ödemeleri işletmelerin hesabına anında aktaracak.

Kaynak: Techcrunch

FCA, Şimdi Al Sonra Öde Alanını Düzenleyecek

İngiltere’de düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority), tüketicilerin ilgisinin giderek arttığı ve borçluluğu tırmandırdığı gerekçesiyle eleştirilen şimdi al sonra öde alanını düzenlemeye hazırlanıyor.

 • FCA yöneticilerinden Christopher Woolard yaptığı açıklamada, artan borçluluk ve geri ödemede yaşanan zorluklar sonrasında tüketicileri korumak amacıyla acil düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti. FCA, hükümet ve merkez bankası ile görüşerek düzenlemeler yapmayı planlıyor.
 • Yapılan araştırmalar, yılbaşı alışverişlerinde şimdi al sonra öde çözümlerini kullanan bireylerin %44’ünün ödemelerini nasıl yapacakları konusunda endişelerinin bulunduğunu gösteriyor.
 • Klarna, Afterpay, Affirm gibi başarılı oyuncular öncülüğünde hızla yaygınlaşan şimdi al sonra öde çözümlerinin 2020 yılında İngiltere’de kullanımının dört katına çıktığı ve 2,7 milyar pound’luk işlemde kullanıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Finextra