Kanada’nın en büyük bankası olan RBC’nin analistleri, 2,3 trilyon dolar piyasa değerine sahip Teknoloji devinin kripto piyasasına girmesini öneriyor.

Aracı kurum RBC Capital Markets tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, 2020’nin başından bu yana giderek nakitsiz hale gelen bir ekonomide milyonlarca tüketiciye ödeme cüzdanları sağlayan Apple, kripto para birimi işinden kolayca 40 milyar dolardan fazla para kazanabilir.

RBC analisti Mitch Stevens ödeme şirketi Square’den örnek veriyor: Square yaklaşık 30 milyonluk tabanıyla (install base) her çeyrekte Bitcoin ile ilişkili 1,6 milyar dolar gelir üretiyor. Apple’ın ise tabanı yaklaşık 1,5 milyar. Bu tabandan yalnızca 200 milyon kullanıcı işlem yapsa bile Square’den 6,6 kat daha fazla gelir elde edebilir. Yani şirketin bu işte elde ettiği yıllık potansiyel gelir 40 milyar doları aşabilir.

Rapora göre bu işe dahil olmak için gereken araştırma geliştirme masrafı da devede kulak kalıyor. Square’in tüm Ar-Ge bütçesinin 1 milyar dolar olduğunu hesaba katarsak Apple bu yükün altından kolayca kalkabilecek bir düzeyde.

Mevcut yönetmelikler ABD’li tüketicilerin kripto satın almasını zorlaştırıyor ve borsaların çoğu zaman yüksek hacimli zamanlarda çöktüğü görülüyor. Analistlere göre Apple, yalnızca kripto sahipliğini müşteriler arasında aktardığı kapalı bir sistem oluşturursa, kripto para birimlerinin düzenleyici ve müşterin tanı (KYC) zorluklarını çözebilir.

Bununla birlikte analistler Apple’ın bir kripto borsasını ayakta tutmasının, ABD’nin gelecekte Bitcoin’i yasaklama olasılığını da azaltabileceğini söylüyor. Şirketin bu alana yönelik bir hamlesi, ABD’nin önümüzdeki yıllar için kripto para birimlerinde teknolojik bir lider olmasına da yardımcı olabilir.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Apple Card, teknoloji devlerinin diğer ödeme çözümleri için standartları belirledi

KaynakCoinDesk