Enerji Bakanı Anne-Marie Trevelyan’ın açıklamasına göre Leeds ve Londra, hükümetin 10 milyon sterlin değerindeki yatırımıyla birlikte yeşil finans merkezi olacak.

University of Oxford ve University of Leeds and Imperial College London ile yapılan ortaklıklarla birlikte Leeds ve Londra’da kurulacak olan fiziksel merkezler, çevre ve iklim değişikliği üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak yatırımlarını ve iş kararlarını daha iyi desteklemek için dünyanın dört bir yanındaki bankalar, kredi verenler, yatırımcılar ve sigortacılar gibi finansal kurumlara ve hizmetlere birinci sınıf veri ve analitik sağlayacak.

Örnek verecek olursak: Yeni merkez, iklim değişikliğinin neden olduğu riskleri öngörmek, uyarlamak ve bunlara hazırlıklı olmak dahil olmak üzere her büyüklükteki şirkete yardımcı olmak için bankaları en son çevresel ve bilimsel istihbaratla donatacak. Bu öncü araştırma, aynı zamanda emlak yatırımcıları için şiddetli fırtınaları ve sel risklerini ölçen en son teknolojiler ve yatırım portföyleriyle bağlantılı endüstriyel kirlilik hakkındaki verileri iyileştirebilecek araçlar gibi iklim değişikliğiyle mücadele eden yeni ürün ve hizmetlerin oluşturulmasına yardımcı olacak.

Bakan Travelyan, iklim değişikliğinin gezegenimizi tehdit eden en büyük sorunlardan biri olduğunu ve bu iki yeni merkezin finansal hizmetler yatırımlarının gidişatını değiştireceğini söylüyor.

Ekonomi ve Hazine Bakanı John Glen ise bu teni merkezlerin, ülkenin yeşil finans alanındaki liderliğini ilerleteceğini ve firmaların geçmiş, günümüz ve gelecekteki her yer için çevresel verilere erişebilmelerini sağlayacaklarını söylüyor.

BIS’in 2021 hedefi CBDC’ler ve yeşil finans

KaynakGov.uk