Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Açık bankacılığın hayatımızda ne tür kullanım alanlarıyla yer bulacağına dair ipuçları bulacağınız bir bülten sizi bekliyor. Monzo, Evershare, ANZ bu anlamda haftanın dikkat çeken şirketleri oldu. Önümüzdeki yıllarda daha fazla duyacağımız kavramlardan bir diğeri ise dijital kimlik… İngiltere ve Almanya, dijital kimlik alanında devlet düzeyinde attıkları adımlarla haftanın haberleri arasında yer alıyor.

Revolut’un QR kodları yaygınlaştıracak adımı, Opera’nın finansal hizmetlerine eklediği son halka olan Dify ve Japonya’da biyometri ile kasasız ödeme konseptini birleştiren çözüm bültenimizde yer alan diğer haberler oldu.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

İngiltere, Dijital Kimlik Çalışmalarını Bir Adım İleri Taşıyor

İngiltere, bireylerin fiziki belge olmadan kendilerini tanıtmasını sağlayan dijital kimliklerle ilgili çalışmalarında yeni bir adım attı. Bu doğrultuda İngiltere Hükümeti, dijital kimliklerin yönetimine dair taslak kuralları paylaştı ve görüşlerin iletilmesi için son tarihi 11 Mart 2021 olarak belirledi.

Yayınlanan taslak yapıda; kurumların kişilerin verilerini nasıl koruyacağı, hangi güvenlik ve şifreleme standartlarının kullanılacağı, kullanıcı hesaplarının nasıl yönetileceği, dolandırıcılık ve amaç dışı kullanıma karşı nasıl korunacağı konularına yer verildi.

Yorumlar doğrultusunda son halini alacak olan taslağın kanuna dönüşmesi bekleniyor.

Almanya’da Dijital Kimlikler Sonbaharda Hayata Geçiyor

Bir süre önce Almanya’da devlet, kimliklerin akıllı telefonların içinde saklanabileceği bir çözüm üzerine çalıştığını duyurmuştu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamaya göre ilgili çözüm 2021’in sonbaharında kullanıma sunulacak.

Çözüm kapsamında bireylerin kendilerini doğrularken kullanacakları bir PIN de söz konusu olacak.

Böylece Alman vatandaşları, bugün resmi kimlikleri ile kendini tanıttığı süreçlerde akıllı telefonlarında oluşturacakları dijital kimlikleri kullanabilecek.

Monzo, Kumar Ödemelerini Engelleyen Çözümüne Açık Bankacılık Ödemelerini Eklemek için TrueLayer ile İş Birliği Yaptı

Monzo, kumar bağımlılığını kontrol etmek isteyen müşterilerine yardımcı olmak amacıyla 2018 yılında “Gambling Block” isimli bir özellik geliştirmiş ve pazarda bu özelliği sunan ilk banka olmuştu.

275 bin kişinin aktive ettiği bu özellik, işyeri kategori kodu bazında bir kısıtlamayı içeriyor ve kartlı ödemelerle sınırlı…

Son dönemde açık bankacılık tabanlı ödemelerinin yaygınlaşması ile doğan ihtiyaç için ise Monzo, TrueLayer ile iş birliği yaptı.

Kısa sürede geliştirilen API tabanlı çözüm kapsamında TrueLayer, müşterisinin ödeme yapmak istediği işletmenin kumar kategorisinde olup olmadığı bilgisini de dönecek ve eğer müşteri kumar ödemelerini engelleyen özelliği aktive etmişse Monzo ödemeye izin vermeyecek.

Evershare, Bağış Toplama Maliyetlerini Açık Bankacılık ile Azaltacak

Ödemelerin banka hesapları arasında gerçekleşmesini sağlayarak işletmelerin kartlı ödemelere kıyasla daha ucuz biçimde ödeme almasını sağlayan açık bankacılığın kullanım alanlarından biri ise bağış ödemeleri…

Dernek ve sivil toplum kuruluşlarının QR kodlu ödemelerle bağış toplamasını sağlayan Evershare, açık bankacılık tabanlı ödemeler için Moneyhub’ın platformunu kullanacağını açıkladı. Çözüm ile bireyler, 10 bin pound’a kadar ödeme yapabilecek.

YouGov tarafından yapılan araştırmaya göre 2020 yılında bağış işlemlerinde ortalama tutar 25 pound oldu.

Evershare; 25 pound’luk bir işlemin maliyetinin Stripe’ta 0,57 pound, PayPal’da 0,55 pound, Visa’da 0,46 pound olduğunu, Evershare ile bu tutarda bir işlemi kabul etmenin maliyetinin sadece 0,175 pound olduğuna dikkat çekiyor.

TrueLayer da Donate Direct isimli benzer çözümünü mayıs ayında tanıtmıştı.

Açık Bankacılık Girişimi Yolt, Artık Kendi Lisansını Kullanacak

2018 yılında ING tarafından hayata geçirilen ve ING’nin bankacılık lisansından yararlanarak hizmet veren Yolt Technology Services (YTS), müşterilerine verdiği hizmetler için bugüne kadar 1 milyar adetten fazla açık bankacılık API çağrısı yapmış bir şirket.

İngiltere’deki düzenleyici kurum FCA’den (Financial Conduct Authority) PSD2 lisansı alan Yolt, artık İngiltere’de ödeme başlatma ve hesap bilgisi hizmetlerini kendi lisansı üzerinden verecek.

Şubat ayının başında hesap bilgisi hizmetlerine konut kredilerini de ekleyen Yolt, kendi lisansı sayesinde işletmelere daha ekonomik biçimde ödeme kabul etme imkanı verecek.

Bud, Açık Bankacılık Çözümüyle Yeni Zelanda’da ANZ’e Yardımcı Olacak

İngiltere merkezli açık bankacılık girişimlerinden Bud, Yeni Zelanda’da ANZ (Australia and New Zealand) ile iş birliği yapıyor.

Yeni Zelanda’da yapılan yeni düzenlemeler kapsamında kredi veren kuruluşlardan, kredi verdikleri kişi ve kurumların ödeme gücüne yönelik kontrolleri geliştirmesi isteniyor.

Bu kapsamda ANZ ilk olarak Bud’ın hesap toplulaştırma (aggregation) ve hesap hareketlerini kategorilere ayırma hizmetlerinden yararlanacak.

Bud’ın çözümü sayesinde ANZ, düzenleyicinin beklentisini otomatik ve pratik bir süreç ile yerine getirebilecek.

ANZ; Şubat 2019’da Bud’ın aldığı 20 milyon dolarlık yatırıma HSBC ve Goldman Sachs ile birlikte katılan bankalar arasında yer almıştı.

Revolut, İşletmelere QR Kodla Ödeme Alma İmkanı Verecek

Pandemi ile birlikte ödemelerde sosyal mesafeye uygun olan temassız ve QR kod gibi ödeme yöntemleri ön plana çıkarken bu yönde adım atan kurumlar arasına Revolut da katıldı.

Revolut, Revolut Business uygulamasını kullanan işletmelerin uygulama üzerinde oluşturacakları QR kodlar aracılığıyla ödeme almasını sağlayacak özelliğini 25 Avrupa ülkesinde kullanıma sunacak.

Böylece işletmeler, ek bir donanıma gerek olmadan ekonomik biçimde ödeme alabilecek.

Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde popüler olan QR kodlu ödemelerin Avrupa’da yaygınlaşması için önemli bir adım olan bu çözümün benzeri, Mart 2020’de ANNA Money tarafından TrueLayer iş birliğiyle hayata geçirilmişti.

Opera, Finans Alanındaki Hizmetlerine Yenisini Ekledi

İnternet tarayıcısı ile tanınan Opera, 2016 yılında Çinli bir konsorsiyum tarafından satın alınmış ve bu işlemden sonra farklı coğrafyalarda finansal hizmetler sunmaya başlamıştı.

Nijerya pazarında OPay isimli bir fintech kurarak mobil para ve dijital ödeme hizmetleri veren Opera, 2020 yılında Estonyalı BaaS şirketi PocoSys’i ve Litvanya merkezli Fjord Bank’i satın almıştı.

Şirket şimdi ise bir cashback ve dijital cüzdan çözümü olan tarayıcı tabanlı Dify’i İspanya’da kullanıma sunuyor.

Bireyler, Opera tarayıcı kullanarak yaptıkları online ödemelerde puan kazanacak. Bu kapsamda çözüm ortağı olarak ilk etapta Nike, Sephora, Asos gibi perakendecilerle anlaşıldı.

Dify kullanıcılarına vadesiz hesap ve sanal bir debit kart verilecek. Mastercard logolu kartlar Google Pay’e de eklenebilecek.

Japonya’da Biyometriden Yararlanılan Kasasız Mağaza Kullanıma Girdi

Japonya’da Green Leaves+ isimli perakendeci, Yokohama Techno Tower Hotel’de bulunan mağazasında yüz tanıma ve avuç içi ile doğrulama teknolojilerinden yararlanarak tasarladığı kasasız ödeme deneyimini kullanıma sundu.

Hizmetten yararlanabilmek için bireylerin perakendecinin mobil uygulamasına kredi kartı bilgilerini önceden eklemesi, yüz ve avuç içi detaylarını kaydetmesi gerekiyor.

Müşteriler, mobil uygulamada oluşturulan QR kodu okutarak mağazaya girebilecek.

Mağaza, Japonya’da biyometrik doğrulama teknolojisinin kullanıldığı halka açık ilk market olma özelliğine de sahip…

Çözümün nisan ayından itibaren Koyo Group’a ait diğer hotel ve hastanelerde de kullanıma sunulacağı açıklandı.

Çözüm ABD merkezli Zippin ile birlikte geliştirildi.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.