Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Avrupa’da bankalar öncülüğünde Visa ve Mastercard’ın hegemonyasını sonlandırmak amacıyla kurulan EPI’da teknik geliştirmeler için ön hazırlıklar başladı. Avustralya’da ise eftpos, ulusal QR kodun testlerine yıl içerisinde başlanacağını duyurdu. Basiq ve NatWest’in açık bankacılık çözümleriyle ilgili gelişmeler, American Express’in dijital fatura çözümü, Brex’in ABD’de bankacılık lisansı başvurusu yapması ve Afterpay ile Stripe’ın yaptığı iş birliği bültenimizdeki diğer haberler…

Keyifli okumalar, sağlıklı günler dilerim.

EPI’da Sıra Teknik Çözüm Ortağı Bulmaya Geldi

Visa-Mastercard’ın ödemeler alanındaki hakimiyetini sonlandırmak amacıyla Avrupa’da bankalar tarafından kurulan ve Avrupa Merkez Bankası’nın da desteklediği European Payments Initiative (EPI), kasım ayının sonunda Nets ve Worldline’ın desteğini alarak yol haritasındaki önemli adımlardan birini gerçekleştirmişti.

Brüksel merkezli oluşum bu kez teknik geliştirmeler için çözüm ortağı arayışına girdi.

1 Mart’a kadar toplanacak başvurular doğrultusunda bir uzun liste oluşturulacak ve seçilecek katılımcılardan çözümün geliştirilmesi için 2021 yılının ilerleyen aylarında teklif istenecek.

Avrupa’daki anlık ödeme çözümü SEPA Instant Credit Transfer’den (SCT Inst) yararlanacak olan EPI; kartlı ödemelerin yanı sıra dijital cüzdan ve kişiden kişiye para transferi özelliklerine de sahip olacak.

Kaynak: Finextra

Avustralya’da Ulusal QR Kodun Testlerine Başlanıyor

Avustralya’da inovatif ödeme çözümleri geliştiren debit kart ağı eftpos’un aralık ayında paylaştığı yol haritasında yer verdiği başlıklardan biri ulusal QR kodun kullanıma sunulmasıydı.

eftpos, planlandığı üzere ulusal QR kodun testlerinin bu yılın ortasında başlayacağını açıkladı. Ülke çapında yaygınlaşma ise 2022 yılında başlayacak.

Geliştirilecek çözüm sadece ödemeleri değil, zengin mesaj içeriği ile sadakat programları, indirimler, dijital fatura gibi fonksiyonları da destekleyecek.

eftpos’un ödeme ağı üzerinden gerçekleşecek yüz yüze ve online QR kodlu ödemelerle işyerlerinin maliyet avantajı elde etmesi ve ödeme deneyiminin iyileştirilmesi hedefleniyor.

eftpos 2020 yılında 2 milyar adet debit kart işleminin gerçekleşmesini sağlarken bu işlemlerde günlük ortalama tutar 300 milyon Avustralya doları oldu.

Kaynak: eftpos

Afterpay ve Stripe’dan Stratejik İş Birliği

Dünyada son dönemin popüler ödeme yöntemi olan şimdi al sonra öde alanının önemli oyuncularından Avustralya merkezli Afterpay ile 140 ülkede yüz milyarlarca dolarlık ödemeye aracılık eden Stripe iş birliği yapıyor.

Yapılan iş birliği kapsamında Stripe altyapısını kullanan işyerlerinde Afterpay üzerinden dört taksit ile ödeme yapmak mümkün olacak.

Ayrıca ikili, website geliştirme platformu olan Squarespace ile iş birliğine de imza attı.

Her iki iş birliği de ilk etapta Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD pazarlarında geçerli olacak. İş birlikleri ilerleyen dönemde İngiltere ve Kanada’daki işyerlerinin kullanımına da sunulacak.

Kaynak: Finextra

Basiq, Açık Bankacılık Çözümünde Şimdi Al Sonra Öde Borçlarını da Gösterecek

Avustralya merkezli Basiq, açık bankacılık tabanlı çözümüyle kredi veren kuruluşlara bireylerin finansal durumunu ve dolayısıyla kredibilitesini gösteriyor. Ancak son dönemde şimdi al sonra çözümlerinin yaygınlaşması, sadece geleneksel oyuncuların ilettiği verilerle beslenen bir çözümün hatalı değerlendirmeler yapmasına yol açabiliyor.

Bunun bilincinde olan Basiq, External Liabilities isimli ürününde bireylerin şimdi al sonra öde platformlarındaki ve alternatif kredi kuruluşlarındaki kredi bilgilerinin de yer alacağını açıkladı.

Westpac ve NAB gibi bankaların yanı sıra Plaid ve Salesforce tarafından da desteklenen Basiq, bireylere 100’den fazla finans kuruluşundaki kredi bilgilerini eşleştirme imkanı veriyor.

Yapılan araştırmalar, Avustralya’da şimdi al sonra öde çözümünü kullanan her beş kişiden birinin borcunu ödemediğini ve yansıyan faiz nedeniyle finansal açıdan zorluk yaşadığını gösteriyor.

Kaynak: Finextra

NatWest, Açık Bankacılık Çözümü Payit’e Eklediği Özellikle İşletmelerin Bireylere Ödeme Yapmasını Sağlayacak

NatWest, Haziran 2020’de kullanıma sunduğu Payit isimli açık bankacılık tabanlı çözümüyle bireylerin anlaşmalı işyerlerinde hesaptan hesaba ödeme yapmasına imkan veriyor.

NatWest, Payit’e eklediği yeni özellik sayesinde bu kez fonların tersine yani işletmelerden bireylere aktarılmasını sağlayacak.

Bu adımla Payit; para iadesi, acil nakit ihtiyacı gibi hizmetler kapsamında yapılan ödemelerde çek veya banka üzerinden para transferinin yerini açık bankacılık tabanlı hesaptan hesaba anlık ödemelerin almasını sağlayacak.

Payit üzerinden şu ana kadar yapılan ödeme sayısının 200 bini geçtiği belirtiliyor.

Öte yandan Northern isimli tren işletme şirketinin Payit ile ödeme kabul etmeye başladığı da açıklandı.

İngiltere’de açık bankacılık tabanlı ödemelerde kullanılan anlık ödeme sistemi Faster Payments, 250 bin pound’a kadar olan işlemlerin saniyeler içerisinde gerçekleşmesini sağlıyor.

Kaynak: IBS Intelligencealtfi

American Express’ten Dijital Fatura Özelliği

American Express, kart sahiplerinin harcamalarını daha iyi takip edebilmesi, harcama itirazı süreçlerinin iyileştirilmesi ve dolandırıcılık olaylarının kart sahipleri tarafından daha kolay tespit edilebilmesi amacıyla dijital fatura özelliği geliştirdi.

Digital Receipts isimli özellik sayesinde AmEx logolu kart sahipleri, çözüme entegre olan işyerlerinde yaptıkları ödemelerin gerçekleştiği işyerinin adını, logosunu, sipariş numarasını, sipariş tarihini, satılan ürünleri ve ürünlerin fiyatını American Express’in mobil uygulaması ve websitesi üzerinden görüntüleyebilecek.

AmEx’in birkaç aydır Apple ile test ettiği çözüme, Google, Microsoft gibi kurumların yanı sıra Square ile ödeme kabul eden milyonlarca işletme de entegre olacak.

AmEx’in yaptığı bir araştırmaya göre bireylerin %70’i işlemleriyle ilgili soru sormak için kart kuruluşlarını arıyor. AmEx, dijital fatura çözümüyle oluşan bu trafiği de azaltmayı hedefliyor.

Image for post

Kaynak: NFCWAmerican Express

Bankacılık Lisansı Başvurusu Yapan Fintech’ler Arasına Brex de Katıldı

Bir Y-Combinator girişimi olan ve girişimlere yönelik kurumsal bankacılık hizmetleri sunan San Francisco merkezli Brex,bankacılık lisansı (ILC — Industrial Loan Company) almak için yetkili kurum FDIC’ye (Federal Deposit Insurance Corp.) başvurdu.

Daha önce UMB Financial, Radius Bancorp ve Bank of the West ile yaptığı iş birlikleri doğrultusunda finansal hizmet veren Brex, lisans başvurusunun onaylanması halinde herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan bu hizmetleri sunma imkanına kavuşacak.

Utah merkezli olacak Brex Bank’ın CEO’luğunu ise Silicon Valley Bank’te üst düzey pozisyonlarda çalışan Bruce Wallace yapacak.

ABD’de fintech’lerin lisans alıp bankacılık hizmeti vermesi yıllardır tartışmaların merkezinde olan ve son dönemde sıcak gelişmelerin yaşandığı bir konu… Square, 2017 yılından bu yana beklediği onayı mart ayında alırken Varo, Monzo, Rakuten, SoFi, Figure gibi oyuncular da kısa süre önce ILC lisansı başvurusu yapmıştı.

Kaynak: Fintech Zoom

Apple Pay’in Yeni Durağı Meksika

Küresel yaygınlaşmada hız kesmeyen Apple Pay, aralık ayında yaptığı duyuruda ödeme çözümünün çok yakında Meksika’da kullanıma sunulacağı bilgisine yer vermişti.

Yaklaşık 2,5 aylık süre sonunda Apple Pay kullanıma sunuldu. İlk etapta Banorte ve Citibanamex müşterileri, Mastercard ve American Express logolu kartlarını Apple Pay’e ekleyip anlaşmalı işyerlerinde kullanabilecek.

Meksika, Apple Pay’in toplamda 53. ülkesi olurken Brezilya’dan sonra Latin Amerika’daki ikinci ülke olma özelliğine de sahip oldu.

Image for post

Kaynak: NFCW

Huawei Pay Pakistan’da Kullanıma Girdi

Huawei’nin mobil ödemelerde Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay gibi oyunculara yanıtı olan Huawei Pay, yaygınlaşmaya devam ediyor.

UnionPay logolu kartların eklenebildiği Huawei Pay’in kullanıma sunulduğu son ülke Pakistan oldu.

İlk etapta National Bank of Pakistan (NBP) müşterilerinin kartlarını ekleyebileceği Huawei Pay ile temassızveQR kod tabanlı ödeme yapılabilecek.

Çözümü, uyumlu Huawei ve Honor marka telefonu olanlar kullanabilecek.

Huawei Pay’in kullanımda olduğu diğer pazarlar Çin, Hong Kong, Makau, Malezya, Almanya, Avusturya, Rusya, Singapur, Tayland ve Güney Afrika.

Image for post

Kaynak: NFCW

UBS: “2026’da Kartlı Ödemelerin %15’i Biyometrik Kartlarla Doğrulanacak”

Üzerinde parmak izi okuyucu sensör bulunan ve temassız ödemelerde şifre girme ihtiyacını ortadan kaldıran biyometrik kartları, gündemine alan son şirket İsviçre bankası UBS oldu.

Biyometrik ödemelerin 5 yıl sonra geleceği noktaya dair tahminlerde bulunan UBS analistleri, üretim maliyetlerinin azalmasıyla biyometrik kartların yaygınlaşacağını ve 2026 yılında kartlı biyometrik ödemelerin toplam kartlı ödemeler içerisindeki payının %15’e yükseleceğini düşünüyor.

Biyometrik ödemeler sayesinde küresel bankacılık gelirlerinin 5 milyar dolar artacağına inanan UBS, bu alanda İsveçli Fingerprints’in yanı sıra Gemalto ve Thales’in pazarda kendilerini iyi konumlandırdığına dikkat çekti.

UBS, son dönemde 23 pilot çalışmanın yapıldığına ve 3 kurumun biyometrik kartları ticari bir ürün olarak konumlandırdığına da değindi.

Kaynak: NFCWProactive News