Üçüncü taraf sağlayıcıların, API’ler aracılığıyla bankacılık müşterilerinin finansal bilgilerine erişmelerine olanak tanıyan açık bankacılık, müşterilere daha özel, yenilikçi ürün ve hizmetler sunarak bankacılıkta daha fazla rekabeti teşvik ediyor.

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan rapor da son zamanlarda bankalar ve finansal teknoloji firmalarının odak noktası olan Açık Bankacılık konusunu ele alıyor.

Raporda öne çıkan bazı detayları şöyle:

  • EIU araştırma anketine katılanların yüzde 32’si, açık bankacılığın kendi verilerini dahili olarak kullanmalarını kolaylaştırarak bankalara büyük ölçüde fayda sağlayabileceği görüşünde. Ayrıca bankalar dijital tanımlamada öncü bir rol oynayabilir.
  • Düzenleyici faaliyetler, başta Avrupa olmak üzere bazı Asya ve Latin Amerika ülkeleri dahil birçok bölgede ana itici güç oldu. Çin’deki e-ticaret devleri ve ABD’deki çevik rakipler dahil olmak üzere pazar güçleri ve yeni rakipler sayesinde açık bankacılık gelişti.
  • Ülkelerin yüzde 87’sinin bir tür açık API’lere sahip olduğu bildirilse de açık bankacılığın daha da geliştirilmesi için temelin atılması, müşterilerin verilerini paylaşmadaki güven derecesine, birlikte çalışabilirliğe, gelişmiş kullanıcı deneyimine ve ürün ve hizmetlerin katma değerine bağlıdır.
  • Birleşik Krallık, özel bir merkezi program ve platform olan, aynı zamanda ülkenin en büyük dokuz bankası tarafından finanse edilen Açık Bankacılık Uygulama Kuruluşu sayesinde açık bankacılığa liderlik ediyor.
  • COVID-19 pandemisi açık bankacılık ve finansal teknoloji ekosistemine iyi geldi. Örneğin Birleşik Krallık’taki Açık Bankacılık Uygulama Varlığı platformu Nisan – Eylül 2020 arasında kullanıcı tabanını ikiye katlayarak 2 milyona ulaştı.

Rapora göre küresel olarak açık bankacılık daha fazla yenilik ve rekabet yaratabilir. Bunun sonucunda ise daha iyi bir son kullanıcı deneyime yol açar.

The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan detaylı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.