Bireylere ve kurumlara yeni nesil finansal servis hizmetleri sunan Ozan Elektronik Para A.Ş.’nin İç Kontrol Risk ve Uyum’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Özcan, katıldığı özel bir etkinlikte açık bankacılığın kişiler için hayati bir ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Sektör oyuncularının da bu alana ciddi şekilde yatırım yaptıklarını belirten Özcan, “Bankaların iş birlikleri süreçlerinde eski alışkanlıklarını ve bildiklerini unutmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

SRP-Legal’in düzenlediği ‘‘Regulating Future’’ etkinliği geçtiğimiz günlerde online olarak gerçekleşti. Etkinliğe konuşmacı olarak Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör, Arena Group CEO’su Serkan Çelik, Core Strateji Kurucusu, aynı zamanda Fintech İstanbul’un Kurucu Ortaklarından İhsan Elgin ve Ozan Elektronik Para A.Ş. İç Kontrol Risk ve Uyum’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Özcan katıldı.

Kariyerine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) başlayan ve 17 yıl boyunca Kurumun önemli birimlerinde görevine devam ederek finansal sisteminin geliştirilmesi kapsamında çok farklı projelerde yer alan Özcan, konuşmasında açık bankacılığın finans sektöründe geleceğin domino taşlarından biri olacağının altını çizdi.

Erdal Özcan: “Açık bankacılığın esasen makro amaçlarını yeni finansal ürün ve hizmetlerin genişletilmesi, finansal sektörde şeffaflığın ve rekabetin artırılması, finansal hayatın kolaylaştırılması, finansal okuryazarlığın artırılması ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesi gibi birtakım başlıklar altında toplayabiliyoruz. Açık bankacılık iş birliğine dayanan bir süreç. Otoritenin de gündeminde olan açık bankacılık artık gündem olmaktan çıkıp, hayatımızın bir parçası haline geliyor. Otorite mihmandarlığında, piyasadaki oyuncularla iş birlikleri sayesinde, dünyaya örnek olacak uygulamalar çıkartabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.