Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Türkiye’nin QR kod standardı olan TR Karekod ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken önceki hafta TR Karekod’un logosu kamuoyu ile paylaşıldı. Avrupa’nın bankacılık otoritesi EBA ise paylaştığı görüş yazısında bankaların bazı uygulamalarını açık bankacılık için engel olarak değerlendirirken yerel otoriteleri aksiyon almaya çağırdı.

Ödemelerde konsantrasyon riskini azaltmak isteyen Hindistan Merkez Bankası RBI, NPCI’a ek olarak yeni sistem işleticilerin pazarda hizmet vermesini istiyor. RBI’ın bu kapsamda iki adet lisans vermesi beklenirken Facebook, Google, Amazon, Paytm, Visa, Mastercard gibi oyuncuların içlerinde yer aldığı konsorsiyumlar bu lisanslara sahip olmak için gerekli hazırlıkları yapıyor.

Square’in bankasının hizmet vermeye başlaması, Plaid’in doğrulanmış gelir çözümü Income, Klarna’nın aldığı 1 milyar dolarlık yatırım ve İngiltere’de temassız işlem limitinin 100 pound’a yükseltilmesi haftanın bülteninde yer alan diğer haberler…

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

TR Karekod’un Logosu Belli Oldu

Birçok ülkede çalışılan ulusal QR kod standartları, kullanıcılar ve işyerleri için ödeme deneyimini sadeleştirmeyi ve iyileştirmeyi vadediyor. Türkiye’de ise ulusal QR kod çalışmaları TR Karekod markası altında TCMB ve BKM koordinasyonunda finans sektörü ile birlikte yürütülüyor.

TCMB’nin hazırladığı ödeme hizmetlerinde TR Karekodun üretilmesi ve kullanılması ile ilgili yönetmelik, 21 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

TCMB, şubat ayının sonunda TR Karekod’a ilişkin bir yönerge yayımladı ve TR Karekod için belirlenen logoya ve logonun kullanım esaslarına yer verdi.

Önümüzdeki yıllarda sıklıkla karşılaşacağımız logoya TR Karekod ile işlem yapılabilen işyerleri, e-ticaret siteleri, ATM’ler, POS’lar gibi kullanım noktalarında yer verilecek.

Image for post

Kaynak: FinTech İstanbul

EBA; Açık Bankacılıkta Banka Kaynaklı Engellerin Giderilmesi için Düzenleyicilere, Gerekli Aksiyonları Alma Çağrısı Yaptı

Avrupa Birliği’nde bağımsız düzenleyicisi kimliğine sahip olan European Banking Authority (EBA); 18 Şubat tarihli görüş yazısında, kullanım alanları son dönemde çeşitlense de yaygınlaşma anlamında henüz arzu edilen noktaya ulaşamayan açık bankacılıkla ilgili kritik bir noktaya dikkat çekti.

Açık bankacılık süreçlerinde ve güçlü kimlik doğrulama adımlarında bazı bankaların uygulamalarını “engel çıkarmak” olarak değerlendiren EBA, ülkelerdeki yerel düzenleyicileri konuyu yakından takip etmeye ve aksiyon almaya çağırdı.

EBA, benzer bir çağrıyı Haziran 2020’de de yapmıştı. O tarihten sonra birçok bankanın arayüzlerinde iyileştirmeler yaptığı ancak halen bazı bankaların süreçlerinin sorunlu olduğu, bu durumun PSD2’nun rekabeti arttırma amacına ulaşması önünde engel oluşturduğu belirtiliyor.

EBA, bir takvim belirlenmesini ve son tarihe kadar gerekli iyileştirmeleri yapmayan bankalara ceza uygulanmasını öneriyor.

Kaynak: European Banking Authority

Ödemelerde Konsantrasyon Riskini Azaltma Hedefi Doğrultusunda Hindistan’da Ödeme Ağı İşleticisi Sayısının Artması Bekleniyor

Dijital ödemelerin en hızlı büyüdüğü ülkelerden biri olan Hindistan, ödeme sistemlerinde yaşanabilecek konsantrasyon riskini azaltmaya önem veriyor. Bu doğrultuda ülkenin merkez bankası RBI (Reserve Bank of India), geçen yıl şirketleri yeni çatı kurumlar (New Umbrella Entity — NUE) kurmaya ve ödeme ağları geliştirmeye davet etmişti. 31 Mart’a kadar başvuruları toplayacak olan RBI’ın iki NUE lisansı vermesi bekleniyor.

Banka bu adımla ülkedeki sistem işleticisi NPCI’a (National Payments Council of India) alternatifler çıkmasını ve olası finansal riskleri azaltmayı hedefliyor.

RBI’ın çağrısına, içinde Facebook ve Google’ın da yer aldığı bir konsorsiyumun kulak verdiği iddia edildi. Konsorsiyumda ülkenin dev şirketlerinden Reliance ve fintech şirketlerinden Infibeam Avenues de yer alıyor. Konsorsiyumun çalışmalarını olgunlaştırdığı ve RBI’a başvuru yapmaya yakın olduğu gelen bilgiler arasında…

Kurulacak şirkette Facebook ve Google’un hisse oranlarının %20’den az olacağı belirtiliyor.

Ülkedeki bir diğer önemli oyuncu Amazon’un da NUE alanına ilgi gösterdiği ve Visa, ICICI Bank ile iş birliği yapabileceği belirtiliyor. Bir diğer konsorsiyumda ise Mastercard, PayU, Tata ve HDFC Bank gibi oyuncuların yer alıyor.

Image for post

Kaynak: FinextraEconomic TimesReuters

İngiltere’de Şifresiz Temassız Ödeme Limiti 45 Pound’dan 100 Pound’a Yükseltildi

Brexit sonrasında Avrupa Birliği’nde bağımsız uygulamalar yürütme imkanına sahip olan İngiltere’de bankalar ocak ayında temassız işlem limitinin 100 pound’a yükseltilmesini istemişti.

Bu talebe kayıtsız kalmayan düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority), şifresiz temassız işlem limitini yükselttiğini açıkladı.

FCA tarafından yapılan açıklamaya göre kurumun tek işlemde izin verdiği şifresiz temassız ödeme limiti 45 pound’dan 100 pound’a yükseldi.Ardışık işlemlerde ise limit 130 pound’dan 300 pound’a yükseldi.

FCA; pandemi ile birlikte temassız ödeme yapan kişi sayısının arttığını hatırlatırken bu kararın işyerleri ve bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla alındığını ve akaryakıt, süpermarket harcaması gibi yüksek tutarlı ödemelerin de şifresiz olarak yapılabileceğini belirtti.

Temassız limitindeki son artış, Nisan 2020’de Avrupa Komisyonu’nun belirlediği limitlere uyumlu biçimde 30 pound’dan 45 pound’a yükselmişti.

Kaynak: FCA

Square’in Bankası Hizmet Vermeye Başladı

2017’den bu yana peşinden koştuğu bankacılık lisansını geçtiğimiz yıl alabilen ve fintech dünyası için değerli bir yolu açan Square’in Square Financial Services ismiyle hizmet verecek olan bankası operasyonlarına resmen başladı.

Müşterilerine FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) güvenceli mevduat ürünleri sunacak olan banka, ilk aşamada KOBİ bankacılığına odaklanacak.

Birçok işletmenin ödeme kabul etmesine yardımcı olan Square, Square Capital isimli kredi platformunda daha önce Celtic Bank ile iş birliği yapıyordu.

Bankacılık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan kesime finansal hizmetler sunmayı hedefleyen Square Financial Services, hizmetlerini Utah merkezli olarak verecek.

Kaynak: CNBCSquare

Income: Plaid’den Gelir Doğrulama Çözümü

Plaid, kredi veren kuruluşlar için değerli bir bilgi olan gelir bilgisinin doğrulanmasına yönelik Income isimli çözümünü test etmeye başladı. Income ile Plaid, doğrulanmış maaş bilgisini de açık bankacılık ekosistemine dahil etmiş olacak.

ABD’deki 250 bin işveren üzerinden gerçek zamanlı maaş doğrulaması yapabilen Plaid, çözümle kredi başvurusu yapan kişilerin geleneksel süreçlerde yerine getirmek durumunda olduğu işverenden fiziki evrak toplama gibi zahmetli adımları da ortadan kaldıracak.

Plaid, kısa süre önce de çalışanların maaşlarının yattığı hesabı değiştirmesine imkan veren Deposit Switch isimli çözümü kullanıma sunmuştu.

Kaynak: FinextraTechcrunchPlaid

Klarna, Aldığı Dev Yatırımla Değerlemesini Üçe Katladı

Şubat ayının ortasında Almanya’da banka hesabı ürününü kullanıma sunan Klarna’nın büyük bir yatırım turunu tamamlamak üzere olduğu da iddia edilmişti. Söz konusu işlem resmiyete döküldü ve 500 milyon dolar olması beklenen yatırımın büyüklüğünün 1 milyar dolar olduğu açıklandı.

Bu işlemle birlikte şirketin değerlemesi, son yatırım işleminde gerçekleşen tutarın 3 katına çıktı ve 31 milyar dolar oldu.

Şirketin CEO’su Sebastian Siemiatkowski, alınan yatırım tutarının artmasında ABD’de yakalanan başarı sayesinde yatırımcıların ilgisinin artmasının etkili olduğunu belirtti.

ABD’de PayPal ve Square gibi oyuncularla rekabet eden Klarna, ülkedeki en büyük 100 perakendecinin 20’si ile anlaştı ve 2020’nin son çeyreğin her ay 1 milyon kullanıcı kazandı.

Tüm dünyada 90 milyon kullanıcısı bulunan başarılı şimdi al sonra öde oyuncusunun en büyük pazarı ise Almanya…

Kaynak: Bloomberg

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.