Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Dijitalleşme ile pandeminin etkisiyle ödemelerde nakit kullanımı giderek azalıyor. Ancak merkez bankaları tarafından basılan nakitin ortadan kalkması, çeşitli finansal riskleri de beraberinde getiriyor. Bu finansal risklerin önüne geçmek amacıyla ülkelerin gündemine aldığı merkez bankası dijital paralarıyla ilgili biri Çin’den diğeri Güney Kore’den olmak üzere iki haber bu haftanın bülteninde yer alıyor.

Nijerya’da standart QR kodlar kullanıma sunulurken Visa, Mastercard gibi kart şemalarına ait ödeme butonlarının yerini almaya başlayan Click to Pay; Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’ten sonra şimdi de Avrupa’ya geliyor.

Starling ve Flutterwave’in unicorn olmasının yanı sıra Google Pay, açık bankacılık, Rusya’da yüz tanıma ile ödemeler ve BitcoinBlack’in aldığı yatırımla ilgili haberleri de bültende bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Şanghay’da Bankalar, Dijital Yuan Cüzdanlarını Test Ediyor

Cüzdanların içerisindeki dijital yuan’lar, şehirdeki üç mağazada (New World City, New World Diamaru ve Taikang Food Store) QR kodlu ödemelerde kullanılabilecek.

Pilot çalışma kapsamında Bank of Communications 6.500 müşterisine 100’er dijital yuan (15 dolar), China Construction Bank ise 2.000 müşterisine 250’şer dijital yuan (23 dolar) dağıtmış olacak.

Pilot çalışmaya katılan işyeri ve müşteri sayısının önümüzdeki aylarda artması bekleniyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 14.03.2021

Kaynak: NFCWShine

Shinhan Bank, CBDC Dağıtımı için Geliştirdiği Blockchain Tabanlı Platformu Test Ediyor

Dijital para üzerine çalışmalarına devam eden ülkelerden biri olan Güney Kore’de merkez bankası Bank of Korea (BOK),dijital won’un tüketicilere direkt mi yoksa aracı kurumlar vasıtasıyla mı dağıtılacağı konusunda henüz karar vermiş değil. Ancak ülkenin önemli bankalarından biri olan Shinhan Bank, CBDC dağıtımında merkez bankasının aracılara ihtiyaç duyacağı varsayımıyla blockchain tabanlı bir platform geliştiriyor.

LG’nin bilgi teknolojileri şirketi LG CNS ile birlikte geliştirilen platformda CBDC’ler, bireylerin bakiyelerini dönüştürüp sahip olabileceği genel fonlar ve felaket durumlarında devlet ve yerel yönetimler tarafından ihraç edilecek fonlar olarak ikiye ayrıldı. İkinci fon türünün kullanım alanlarının kısıtlanması ve son kullanım tarihi belirlenmesi mümkün olacak. Kurulan mimari yapıda, söz konusu iki fon ayrı kayıt defterlerinde tutulacak.

Bank of Korea, CBDC’lerle ilgili yaptığı araştırmaların sonuçlarını şubat ayında paylaşmış ve CBDC’lerin kripto paralar gibi bir sanal varlık değil itibarı para olarak tanımlanabileceğini ve çeşitli yasal düzenlemelere ihtiyaç doğacağını belirtmişti.

Kaynak: Coindesk

Nijerya, QR Kod Tabanlı Ödeme Çözümü NQR’ı Hayata Geçiriyor

Nijerya’da merkez bankası ile bankalara ait olan ve modern ödeme altyapıları geliştiren NIBSS (Nigeria Inter-Bank Settlement System)NQR isimli standart QR kod tabanlı ödeme çözümünü 15 Mart’ta kullanıma sunuyor.

Çözüm kapsamında bireyler, çalıştığı bankaların mobil uygulamaları üzerinden işyerlerindeki QR kodları okutup ödeme yapabilecek.

Ödemelerde teması azaltacak olan NQR’ın hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme yöntemi olarak finansal katılıma da katkı sağlaması bekleniyor.

Kaynak: Paypers

Click to Pay, Visa ve Computop İş Birliği ile Avrupa’ya Geliyor

Visa, Mastercard, American Express, Discover tarafından EMV SRC (Secure Remote Commerce) standartlarıyla geliştirilen ve bu oyuncuların online ödemelerde güçlü olan PayPal ve Apple Pay’e karşı birlikte hareket etmesini sağlayan Click to Pay isimli ödeme butonu Ekim 2019’da ABD hayata geçirilmişti.

Ödeme sayfalarındaki Masterpass ve Visa Checkout gibi kart şemalarına ait ödeme butonlarının yerini almaya başlayan Click to Pay’in yaygınlaşması yavaş da olsa devam ediyor.

Daha önce Kanada ve Asya-Pasifik ülkelerinde kullanılması için adımlar atılan çözümün Avrupa’da yaygınlaşması için Visa, Almanya merkezli ödeme işleyici Computop ile iş birliğine gidiyor.

İş birliği kapsamında Visa’nın dijital cüzdanına kartlarını ekleyen kullanıcılar, Computop ağındaki işyerlerinde kart numarasını girmeden online ödeme yapabilecek. Token tabanlı akış kapsamında fatura ve teslimat adresi bilgileri de Computop tarafından işyerlerine otomatik olarak iletilecek.

Her kart şemasının kendi kartlarına ait işlemleri gerçekleştirmesini sağlayan Click to Pay’in Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağına dair Visa veya Mastercard tarafından şu ana kadar yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kaynak: Computop

Google Pay, İşlem Verilerini Kullanabilmek için Kullanıcılardan İzin İsteyecek

Google Pay, Hindistan’da güncellenen mobil uygulamasında işlem verilerini kullanabilmek için kullanıcılardan izin isteyecek.

Google, işlemlerine ait bilgileri Google Pay ile paylaşan kullanıcılara kişiselleştirilmiş ödül ve indirim teklifleri sunulacağını ve dolayısıyla daha iyi bir deneyim yaşatılacağı belirtiliyor.

Kişisel verilere ve mahremiyete verilen önemin arttığı dönemde gelen bu adım kapsamında bireyler, paylaştığı verilerini account.google.com adresinden inceleyip dilediği kayıtları silebilecek.

İlgili özellik, uygulama içerisinde Personalisation within Google Pay başlığı altında konumlandırıldı.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 14.03.2021

Kaynak: NFCW

Horde, Açık Bankacılık Çözümü için Nordic API Gateway ile Çalışacak

2018 yılında Norveç’te kurulan ve tüketici kredisi alanında bankalara meydan okuyan Horde, çözümüne açık bankacılık fonksiyonlarını eklemek için Nordic API Gateway ile iş birliği yaptığını açıkladı.

150 bin kullanıcısı bulunan Horde, hesap bilgisi hizmeti sayesinde bireylere tüm kredi ürünlerini tek bir platform üzerinden görme imkanı verirken ödeme emri başlatma fonksiyonu sayesinde ise kişiden kişiye kredi hizmeti vermeye başlayacak.

Nordic API Gateway ile iş birliği yapan fintech’ler arasında Lunar, Pleo, Billy, Swiipe ve Dinero gibi oyuncular da yer alıyor.

Kaynak: Paypers

Starling ve Flutterwave Aldıkları Yatırımlarla Unicorn’ler Arasına Katıldı

Aldığı mega yatırımlarla unicorn’lar kulübüne katılan fintech’lerin sayısı artıyor. Geride kalan hafta içerisinde ise İngiltere’nin yeni nesil bankalarından Starling ve işletmelerin ödeme almasını sağlayan Nijeryalı Flutterwave unicorn oldu.

2014 yılında kurulan ve Kasım 2020’de ilk kez kar açıklayan Starling, 1,1 milyar pound değerleme üzerinden 272 milyon pound yatırım aldı. Alınan yatırımın İngiltere’de kredi hizmetlerini genişletmek, Avrupa’da yaygınlaşmak ve olası satın alma işlemleri için kullanılması planlanıyor.

2016 yılında Nijerya’da kurulan ve bugüne kadar 9 milyar dolar tutarında 107 milyon adet işleme aracılık eden Flutterwave ise 170 milyon dolar yatırım alırken değerlemesi 1 milyar doların üzerine çıktı. Lagos ve San Francisco’da merkezleri bulunan Flutterwave; Booking, Uber gibi küresel oyuncuların Afrika pazarına girmesine de yardımcı oluyor.

Kaynak: FinextraTechcrunch

Pay with a Glance: Rusya’da Yüz Tanıma ile Ödeme Çözümlerinin Sayısı Artıyor

Yüz tanıma ile ödemeleri yaygınlaştırmayı hedefleyenRusya’da bu doğrultuda atılan adımlara yenisi eklendi. Yüz tanıma teknolojisini ödemelerde kullanan son oyuncu, ülkenin önemli perakende şirketlerinden X5 oldu. Üzerinde büyük bir ekran ile kamera bulunan ve self servis ödeme noktalarında sunulan çözümden Sberbank müşterileri yararlanabilecek.

Ekranda çıkan ödeme seçenekleri arasından Pay with a Glance’i seçen müşterilerin ödeme yapmak için kameraya birkaç saniye bakması yeterli olacak. Alışveriş tutarı, Sberbank’ın mobil bankacılık uygulamasında eşleştirilmiş olan kartına yansıtılacak.

Üç boyutlu yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı çözüm, ilk etapta 50 mağazada hizmete sunuldu. Pilot çalışma başarılı olursa çözümün kullanıldığı mağaza sayısının 2021’in sonuna kadar 3 bine yükselmesi bekleniyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 14.03.2021

Kaynak: NFCW

Kripto Para Tabanlı Kredi Kartı Girişimi BitcoinBlack Yatırım Aldı

FD7 Ventures isimli kripto para yatırım fonu, kendisini “dünyanın en ayrıcalıklı siyah metal kartı” olarak tanımlayan BitcoinBlack hisselerinin %33’ünü satın aldı.

Kanada’nın bitcoin tabanlı ilk kredi kartı da olan BitcoinBlack, 2021 yılında sadece 1.000 adet kart ihraç edecek ve kart sahipleri Visa anlaşmalı işyerlerinde kartlarıyla ödeme yapabilecek.

Özel jet, lüks araba, otel indirimleri gibi ayrıcalıklara sahip olacak kart sahipleri; kartlarını, BitcoinBlack’in cüzdanı ile eşleştirilebilecek ve ödemelerde bitcoin’lerini kullanabilecek.

Kaynak: Businesswire

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.