Citi Türkiye Nakit Yönetimi Direktörü ve Dijital Dönüşüm Projesi Eş-başkanı Seda Demir, dijitalleşme alanındaki çalışmaları ve gerçekleştirmekte oldukları Citi Turkey FinTech Challenge hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

“Dijital Dönüşüm” finansal piyasalarda fazlasıyla üzerinde durulan bir kavram olmaya başladı,  sizin için ne anlama geliyor?

Bankamızın en önemli değerleri olarak dijitalleşme ve inovasyonu odağımıza alarak  müşteri portföyümüzün her gün değişen ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek, müşterilerimiz ve ticaretlerine değer yaratmak olarak tanımlayabilirim.

Bankamızda kurduğumuz Dijital Dönüşüm Projesi Çalışma Grubu ile birlikte, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ederek bankamızda yaşadıkları deneyimi mükemmelleştirmeyi hedeflerken aynı zamanda  kendi iç süreçlerimizi de uçtan uça tekrar gözden geçiriyor ve kurum kültürümüzü  inovasyon ve gelişim üzerinde derinleştiriyoruz. Citi içerisindeki değişime, oluşturduğumuz bu çalışma grubunda yer alan ekiplerimiz ve üst yönetimimizle birlikte liderlik ediyoruz.  Bu çalışma grubunda farklı alt başlıklarda hem Citi’nin en dijital çözümleri sunması, hem de innovasyon kültürünü tüm şirkete yerleştirmek için çalışıyoruz.

Her gün gelişen teknoloji ve deneyimlediğimiz yeniliklerle dijital dönüşümün keyifli, heyecanlı ve uzun  bir yolculuk olduğunu düşünüyoruz. Değişime adapte olmak artık kurumların birincil önceliği ve çağın getirdiklerine hızlı adapte olamayan kurumlar malesef rekabetin gerisinde kalma riski ile karşı karşıya. Bu sebeple teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, bu gelişmelere paralel olarak değişen müşteri ihtiyaçlarını proaktif olarak analiz edip rekabette kendimizi ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.

Dijitalleşme alanındaki hedefleriniz ve bu çerçevede Fintech’lere bakış açısınız nelerdir?

Hedefimiz dijitale liderlik etmek… Global bir banka olarak çok geniş bir ülke ağına ve dataya sahibiz. Bu avantajlarımızı  en iyi şekilde değerlendirebilmek için dünya çapında birçok farklı  girişimimiz var. Örneğin;

– Dünyanın farklı merkezlerinde bulunan inovasyon merkezlerimizde müşterilerimizin ihtiyaçlarına, onlarla birlikte inovatif çözümler dizayn ediyoruz.

– Kurum içi girişimcilik ruhunu ve çalışanlarımızın bu yöndeki çalışmalarını  destekleyen projeler yapıyoruz.

– Silikon vadisi merkezli Citi Ventures, Fintech’lerle partnerlik yapan hatta yeni jenerasyon start-up’larla yatırım yapan bir oluşum.

Citi Türkiye olarak biz de aynı vizyonla, inovasyonu işimizin merkezine aldık. Türkiye’de Fintech ekosistemini, sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve sektörde networkümüzü geliştiriyoruz.

Fintech’lerle iş birliklerinin çağımızın bir gerekliliği olduğunu ve bankacılık sektörünü  geleceğe taşıyacağına inanıyoruz. Bankalar ile kıyaslandığında elbette FinTech’ler çok daha çevik, hızlı ve dinamik kurumlar. Bankalar  iç süreçlerini ve sundukları hizmetleri dijitalleştirmek için çok önemli adımlar atıyor,  bununla birlikte karar alma süreçleri uzun olabiliyor. Biz Bankalar ile Fintechler arasında rekabet değil, “rekaberlik” olduğuna inanıyoruz. Fintechler çeviklik ve hız sağlarken bankalar da Fintech’lere deneyimlerini aktararak en iyi çözümü birlikte dizayn edebilme imkanına sahipler. Bu gerçekten her iki taraf için de bir kazan-kazan ilişkisi yaratıyor.

2019’da gerçekleştirilen Citi MENA Fintech Challenge’dan sonra şimdi Citi Türkiye Fintech Challenge’ı düzenliyorsunuz. Bize bu yeni ve heyecan verici yarışmadan bahsedebilir misiniz? Hangi alanlarda çözüm ortağı arayışınız var ve sizin için en önemli noktalar neler? 

Belirttiğiniz gibi, MENA bölgesinde Türkiye’yi de kapsayacak şekilde  düzenlediğimiz bu yarışma 2019 yılında yapıldı ve son derece başarılı bir etkinlikti. Gurur duyarak söyleyebilirim ki tüm MENA bölgesinde en fazla sayıda başvurunun gerçekleştiği ülkelerden biri Türkiye idi. Seçilen 8 finalistten 2’si Türkiye’dendi ve Octet  Express Ödeme Kuruluşu A.Ş (Octet Türkiye), belirlenen 4 kategoriden biri olan “garantili ödemeler” kategorisinin bölge çapında kazananı oldu.  Şuan Octet Türkiye ile çok önemli ve iyi işleyen bir işbirliğimiz var;  müşterilerimize Octet Türkiye’nin sunduğu nakit yönetimi ürünlerini kullanarak, tahsilat ve mutabakat süreçlerini en efektif şekilde yürütebilme imkanı sunuyoruz.

Bu yıl, Citi Türkiye olarak Fintech Challenge’a ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracağını düşündüğümüz dört farklı alana odaklanıp, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmamızda bize yardımcı olacak çözüm ortaklıklarımızı arıyoruz. Bu kapsamda,

mevcut girişimlerden startuplara tüm fintechleri yenilikçi çözümlerini sunmak üzere bu yarışmaya davet ediyoruz.  Bu yarışmayla, Türkiye’deki FinTech ekosisteminin büyümesine de katkıda bulunmayı; Fintech’ler için hem lokal pazarda büyüme hem de potenisyel olarak küresel pazara açılma imkanı sağlamayı hedefliyoruz.

Başvurular 24 Mart 2021 tarihine kadar https://www.citibank.com/tts/forms/turkey-fintech-challenge/ linki üzerinden gerçekleştirilebilir. Basvuruların değerlendirilmesinin akabinde belirlenecek finalistler, 14 Nisan’da gerçekleşecek Citi Fintech Challenge Day’de  hem Türkiye hem de yurtdışı üst düzey yöneticilerimizden oluşan seçici jüriye çözümlerini sunacaklar.

Son olarak da belirlediğimiz dört alanı kısaca açıklamak isterim:

İlk alanımızda, kurumsal müşterilerimize sanal kredi kartı numarası ile güvenli ödeme olanağı sunmayı amaçlıyoruz.  Müşterimiz tarafından belirlenenen ödeme işlemine ait özel detayları içerecek şekilde üretilen sanal numaralar (tokenization) kullanılarak gerçekleştirilecek ticari kredi kartı ödemelerinden bahsediyoruz.  Müşterilerimiz, H2H/API bağlantısıyla veya doğrudan ulaşabilecekleri bir önyüz üzerinden bu sanal numaraları üretebilecek. Ödeme detayları mutabakat amaçlı firmanın muhasebe sistemine otomatik olarak akabilecek. Böylece, hem güvenli bir ödeme metodu hem de otomatik mutabakat, raporlama ve data analizi çözümleri sunmayı hedefliyoruz.

İkinci alanımızda ise, müşterimizin tedarikçi ödemelerinde, tedarikçisinin POS’u olmadığı için kartlı ödemeyi kabul edemediğinde, müşterimizin Citi Kurumsal Kredi Kartları ile odeme yapabilmesini sağlayacak bir çözüm arıyoruz. Anlaşma sağlayacağımız bir Fintech’in  müşterimizin Citi Kurumsal Kredi Kartı ile yapacağı ödemeyi kabul edip, POS’u olmayan tedarikciye tahsil edilen paranın fon transferi yoluyla aktarılabilmesine yönelik çözümler bekliyoruz.

Üçüncü alanda müşterilerimizin bireysel tüketiciden olan tahsilatlarına yönelik bir çözüm aramaktayız. Kurumsal bir müşterinin, e-ticaret alanında sanal pos aracılığıyla bireysel tüketicilerden yapacağı kredi kartı tahsilatları odak noktamızı oluşturuyor.Bu alanda işbirliği yapılacak olan Fintech’in mutlaka yüksek adet ve hacimde C2B nakit akışına aracılık etme konusunda uzman, bu operasyonun risklerini yönetebilecek tecrübeye, dedike ekiplere ve risk takip sistemlerine sahip olmasını bekliyoruz.

Son ve dördüncü alanımızda ise inovatif dijitial ödeme ve tahsilat çözümlerine odaklanıyoruz. Ödeme ve tahsilat alanlarında sektörümüzde hızlı gelişmeler yaşanıyor.Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası 7/24 anlık ödeme sistemi FAST’i devreye aldı ve  bu yapı üzerine katmanlı servisler geliştiriliyor. Bankacılık hizmetleri artık çok daha dijital hale geliyor. Tüm bu gelişmelere paralel olarak, biz B2B ödeme ve B2B + C2B tahsilat alanlarında QR, dijital cüzdan, RTP (Ödeme emri başlatma) gibi dijital ve inovatif çözümler sunan Fintech’lerin başvurularını bekliyoruz.

Her türlü soru ve ek detay için, ilgili tüm ekibe  turkeyfintechchallenge@citi.com  e-mail adresinden her zaman ulaşılabileceğini de hatırlatmak isterim.

Webinar – “Citi Türkiye FinTech Challenge Başlıyor”