Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Fintech dostu bir ortam yaratmak isteyen ülkelerin önem verdiği konulardan biri, dijital bankacılık lisansı olmuştur. Bu vizyona sahip olan ülkelerden biri olan Avustralya, yeni nesil bankalardan son dönemde gelen olumsuz haberler sonrasında lisans verme koşullarını zorlaştırmaya hazırlanıyor. Kanada ise Revolut’un pazardan çekilmesi ve Koho’nun aldığı yatırımla yeni nesil bankacılık alanında sıcak gelişmelerin yaşandığı bir diğer ülke oldu.

Avustralya, Kısıtlı Bankacılık Lisansı Verme Kriterlerini Katılaştırıyor

Yeni nesil bankalar için ideal bir ortamın sunulduğu ve bazı oyunculara kısıtlı bankacılık lisansı (restricted authorised deposit taking institutions (ADI) license) verilen Avustralya’da son aylarda yaşanan gelişmeler, düzenleyici kurum Australian Prudential Regulatory Authority’i (APRA) yeni aksiyonlar almaya itti. Judo ve Volt gibi yeni nesil bankalar ülkede hizmetlerini sürdürürken geçtiğimiz aylarda Xinja faaliyetlerini sonlandırma kararı almış, 86 400 ise dört büyük bankadan biri olan NAB’ye satılmıştı.

Revolut’un Hizmetlerini Sonlandırma Kararı Aldığı Kanada’da Koho Yeni Bir Yatırım Aldı

Kanada,yeni nesil bankalar açısından bir iyi, bir de kötü haberle hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bu alanın dünyadaki en başarılı temsilcilerinden Revolut, ülkedeki operasyonlarını şimdilik sonlandırdığını açıklarken Toronto merkezli Koho 70 milyon Kanada doları yatırım aldı.

ATM’lerde Yüz Tanıma Teknolojisi Yaygınlaşıyor

Yüz tanıma teknolojisini ATM’lerde kullanan kurumların sayısı artıyor. Daha önce İspanya’da CaixaBank’ın kullanıma sunduğu çözüm, şimdi de Singapur’da OCBC Bank tarafından yaygınlaştırılıyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 21.03.2021

Tokenization Tabanlı Ödemelerde Başrolü OEM Pay Oynayacak

Juniper Research tarafından hazırlanan “Mobile Payment Data Protection: Tokenization, Encryption & Market Forecasts 2021–2025” isimli raporda tokenization tabanlı ve mobil temassız ödemelerle ilgili projeksiyonlara yer verildi.

Bankaların İşletmelere Sunduğu Hizmetleri İyileştirmesine Yardımcı Olan Pollinate 50 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Monitise’ın eski yöneticilerinden Alastair Lukies tarafından 2019’da Londra’da kurulan Pollinate, C serisi yatırım turunda 50 milyon dolar topladı. Insight Partners liderliğinde gerçekleşen tura, aralarında NatWest, Mastercard ve NAB’nin de yer aldığı tüm mevcut yatırımcılar da katıldı.

Penfold, Ödeme Başlatma Çözümü için TrueLayer’ı Tercih Etti

İngiltere’de çözümlerine açık bankacılığı entegre eden kurumların sayısı artıyor. Bu zincirin son halkası, bireysel emeklilik hizmeti veren Penfold oldu.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 21.03.2021

Tencent, Finlandiyalı Enfuce’a Yatırım Yaptı

Kart ihraç, ödeme işleyiciliği ve açık bankacılık alanlarında çözümleri bulunan Finlandiya merkezli Enfuce, Çin’in teknoloji devlerinden biri olan Tencent’ten yatırım aldı. Toplam tutarın 7 milyon euro olduğu tura, Tencent 5 milyon euro ile liderlik etti.

Stripe’ın Değerlemesi 100 Milyar Dolara Yaklaştı

Avrupa’daki operasyonlarını geliştirmek isteyen Stripe, bu hedef doğrultusunda 600 milyon dolar yatırım alırken işlem 95 milyar dolar değerleme üzerinden gerçekleşti. Dublin’de bir merkez de açacak olan ödeme altyapısı sağlayıcı şirket, bu yatırım ile sahip olduğu dünyanın en değerli fintech’i unvanını da pekiştirdi.

Kimlik Doğrulama Girişimi Socure Unicorn Oldu

2012 yılında kurulan New York merkezli Socure, D serisi yatırım turunda 100 milyon dolar toplarken şirketin değerlemesi 1,3 milyar dolara yükseldi. Accel liderliğinde gerçekleşen tura katılanlar arasında Citi Ventures ve Wells Fargo Strategic Capital da yer alıyor.

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.