Birleşik Krallık’ın vergi dairesi HM Revenue & Customs (HMRC), kripto para birimlerinin vergilendirilmesi hakkındaki kılavuzunu güncelledi.

Kripto para piyasasında uygulanan ve uygulanacak vergilerle ilgili detaylar içeren kılavuz, çeşitli koşulları, kişisel ve kurumsal açıdan ele alıyor. Yapılan çalışma, kripto para varlıkları için diğer ülkelere de örnek olabilecek nitelikte.

Güncellenen kılavuz ilk kez stake etme faaliyetlerine yön veriyor. Stake etme, kripto sahiplerinin, proof-of-stake blokzincirlerini korumaya yardımcı oldukları için ödüller kazanabilecekleri bir süreç. Güncellenen kılavuzda, stake etme faaliyetlerinin, faaliyet derecesi, organizasyon, risk ve ticaret dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak vergilendirilebilir bir ticareti temsil edebileceği belirtiliyor.

Kılavuzda konuya yönelik kullanılan ifadeler şöyle: “Madencilik faaliyeti bir ticaret anlamına gelmiyorsa, başarılı madencilik için verilen herhangi bir kripto varlığın sterlin değeri (alındığı anda) genellikle gelir (çeşitli gelir) olarak vergilendirilir ve herhangi bir uygun masraf, ödenebilir miktarı azaltır. Faaliyet bir ticarete karşılık geliyorsa, herhangi bir kâr ilgili vergi kurallarına göre hesaplanmalıdır.

HMRC en son 2019’un sonlarında kripto vergilendirmesiyle ilgili bir güncelleme yayımlamıştı. Vergi danışmanlığı şirketi Blick Rothenberg’in CEO’su Nimesh Shah, yeni kılavuzun hem daha kapsamlı hem de önceki kılavuzdan daha ayrıntılı olduğunu söylüyor. Shah konuyla ilgili olarak:

Bu, daha önce sahip olduklarımızla ilgili bir gelişmedir, ancak bunun HMRC’nin yorumu olduğunu ve kılavuzun hukuku temsil etmediğini hatırlamamız gerekir. Hükümetin bu karmaşık alanı hala yasallaştırmamış olması ve işlemlerin nasıl ele alınması gerektiği konusunda kendi değerlendirmesini yapmasını HMRC’ye bırakması hayal kırıklığı yaratıyor. Bu bana göre doğru değil.” açıklamalarında bulundu

Yayımlanan kılavuzun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakThe Block