Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Açık bankacılığı dünyada başarıyla uygulayan ülkelerin başında İngiltere geliyor. Ancak üç yıl geride kalmasına karşın nüfusun sadece %4,5’inin açık bankacılık hizmetlerini kullanmış olması, yaygınlaşmanın hedeflenenden yavaş olduğunu ve bir şeylerin değişmesi gerektiğini gösteriyor. Yeni nesil bankalardan Tide, yaygınlaşmanın hızlanması için bankaların açık bankacılığı bir tehdit olarak görmemesini gerektiğini düşünüyor. Tide’ın önerisi ise veri paylaşımı karşılığında bankaların gelir elde edebileceği bir modele geçilmesi oldu.

Ülkedeki bir diğer gündem maddesi ise açık finans… Düzenleyici kurum FCA, açık finansla ilgili sektörden topladığı geri bildirimleri derlediği bir dosya paylaştı. Bu dosya, sektörün açık finansla ilgili en büyük endişelerinin yüksek maliyet ve veri etiği riskleri olduğunu ortaya koydu.

Diğer yandan açık bankacılığı fırsata dönüştürmek için yoğun biçimde çalışan bankalardan Santander, Prosper isimli çözümünü Kuzey Avrupa’da kullanıma sundu.

WhatsApp Pay’in Brezilya’da hizmet vermek için onay aldığı hafta içerisinde Walgreens’in banka hesabı ürünü, Mastercard’ın rekabete aykırı hareket etmekle suçlanması, Tayland ve Vietnam’ın ulusal QR kodlarının birlikte çalışabilir hale gelmesi göze çarpan haberler oldu. Şimdi al sonra öde oyuncularından Paidy ve Afterpay, bültende kendilerine yer bulurken Apple’ın satışa sunacağı sanal gerçeklik gözlüğünde ödemelerin iris doğrulama ile yapılacağı iddia edildi.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Açık Finans ile İlgili En Büyük Endişeler Maliyet ve Veri Etiği Kaynaklı Riskler

İngiltere, açık bankacılığı hayata geçirdikten kısa süre sonra yatırım, emeklilik, sigorta gibi ürünleri de kapsayacak olan açık finans kavramını gündemine almıştı. Açık finans konusundaki risklere ve fırsatlara dair sektörden görüş toplayan FCA (Financial Conduct Authority), gelen 169 geri bildirimi derlediği bir dosya paylaştı.

 • Sektörün en büyük endişelerinden birinin maliyet olduğu gözlendi. Sektör temsilcileri, açık bankacılığı hayata geçirmenin yarattığı maliyetin beklentileri aştığına dikkat çekmiş.
 • FCA, açık finans ile birlikte veri etiği ile ilgili risklerin de artacağını öngörüyor. Bu riskleri yönetmek için uygun düzenlemeler yapılmasının gerekeceği belirtiliyor.
 • Öte yandan sektör temsilcileri, açık bankacılıkta yaygınlaşma sağlandıktan sonra açık finansın düşünülmesi gerektiğine de dikkat çekmiş.

Tide, Veri Paylaşımı Karşılığında Bankaların Gelir Elde Etmesi Halinde Açık Bankacılıkta Yaygınlaşmanın İvmeleneceğine İnanıyor

İngiltere’nin rekabet otoritesi CMA, UK Finance’in açık bankacılıkta yönetişim ve fonlama yapısını değiştirme önerisine dair sektör temsilcilerinden 29 Mart’a kadar görüş topladı.

 • Görüş ileten oyunculardan biri, KOBİ’lere odaklanan yeni nesil bankalardan Tide oldu. Tide, açık bankacılığın 3 yılda 3 milyon kullanıcıya ulaşmasına karşın yaygınlaşmanın yavaş olduğunu belirtti. Bunda bankaların açık bankacılığı bir tehdit olarak görüp ayak sürümesinin etkili olduğuna dikkat çeken Tide, bankaların paylaştıkları veriler karşılığında gelir elde edebileceği bir modele geçilmesinin faydalı olabileceğini belirtti.
 • Mevcut durumda Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında bankalar, veri paylaşımı karşılığında üçüncü taraflardan ücret alamıyor. Tide, temel verilerin ücretsiz olduğu ancak ek veriler için bankaların gelir elde edebileceği freemium bir modele geçilmesini önerdi.
 • Açık bankacılıkta yeni yapılanma kapsamında OBIE’nin yerini yeni bir organizasyonun alması bekleniyor.

Santander, Açık Bankacılık Tabanlı Uygulaması Prosper’i Kuzey Avrupa’da Kullanıma Sunuyor

Santander Consumer Bank, ilk etapta Kuzey Avrupa’da kullanıma sunacağı Prosper isimli açık bankacılık tabanlı bir kişisel finans yönetimi uygulaması geliştirdi.

 • Açık bankacılık servisleri için Nordic API Gateway ile iş birliği yapılan çözüm kapsamında bireyler farklı bankalardaki hesaplarını tek bir arayüz üzerinden toplu olarak görüntüleyebilecek. Çözümün ödeme başlatma fonksiyonu da olacak.
 • İlk etapta Danimarka’da kullanıma giren uygulamayı, Santander müşterisi olmayan kişiler de kullanabilecek.

Mastercard, İngiltere’de Rekabete Aykırı Davranmakla Suçlanıyor

İngiltere’deki düzenleyici kuruluşlar biri olan ve FCA (Financial Conduct Authority) çatısı altında faaliyet gösteren PSR (Payment Systems Regulator), yaptığı incelemeler sonucunda Mastercard’ın da aralarında bulunduğu beş şirketi ön ödemeli kart pazarında rekabete aykırı davranmakla suçladı.

 • PSR; Mastercard’ın yanı sıra allpay, APS, PFS ve Sulion isimli şirketlerin, yerel otoritelerin dağıttığı sosyal yardımlarda birbirlerinin müşterilerini elinden almama, sözleşme yenileme döneminde ilgili yerel otoritelere teklif vermeme gibi konularda uzlaştığı sonucuna ulaştı.
 • Mastercard, allpay ve PFS’in iddiaları kabul ettiği ve toplamda 32 milyon pound’u aşmayacak şekilde ceza ödeme konusunda anlaşıldığı belirtiliyor.
 • Mastercard’ın içinde olduğu söz konusu eylemlerin 2012–2018 yılları arasında devam ettiği açıklandı.

Tayland ve Vietnam’ın Ulusal QR Kodları, Birlikte Çalışabilir Olacak

Tayland ve Vietnam merkez bankaları, hayata geçirdikleri ulusal QR kodları birlikte çalışabilir hale getiriyor. Bu sayede Vietnamlılar Tayland’daki, Taylandlılar ise Vietnam’daki işyerlerinde ve e-ticaret sitelerinde bulunan QR kodları okutarak ödeme yapabilecek.

 • Çözümden ilk etapta Tayland’dan BangkokBank, Vietnam’dan ise TP Bank, BIDV ve Sacombank müşterileri yararlanabilecek.
 • İlgili bankaların müşterileri, bankaların mobil uygulamaları üzerinden kendi ülkelerinin para birimleri ile ödeme yapabilecek.

Walgreens’ten Banka Hesabı Ürünü

Finansal ürünlere ilgi gösteren perakendeciler arasında Walgreens de yer alıyor. Daha önce ön ödemeli, debit ve kredi kartı çıkaracağını duyuran Walgreens, yılın ikinci yarısında banka hesabı ürününü kullanıma sunacak.

 • Mastercard logolu bir debit kartla birlikte sunulacak olan hesap, Walgreens’in sadakat programıyla entegre çalışacak.
 • Müşteriler, Walgreens’in 9 bin mağazasından ve online kanal üzerinden hesap açılışı yapabilecek.
 • Walgreens, bu ürün için Güney Dakota merkezli MetaBank ve ödeme teknolojileri alanında çözümler geliştiren Incomm Payments ile iş birliği yapıyor.

Brezilya’dan WhatsApp Pay’e Yeşil Işık

Dünyanın en popüler sohbet uygulamalarından biri olan WhatsApp, ödeme çözümü WhatsApp Pay’i ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunmuştu. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yapılan duyuruda ise WhatsApp Pay’in ikinci ülkesinin Brezilya olduğu açıklanmıştı. Ancak bu açıklamadan günler sonra Brezilya Merkez Bankası süreci durdurmuştu. Düzenleyici, WhatsApp’ın ödeme hizmeti sunmasını rekabet, verimlilik ve mahremiyet açılarından daha detaylı inceleme kararı almıştı.

 • Aradan geçen dokuz ayın sonunda merkez bankası, WhatsApp’a kullanıcıların Visa ve Mastercard ağları üzerinden birbirine para gönderebilmesi için onay verdi. Bir diğer deyişle WhatsApp Pay, karttan karta para transferinde ödeme başlatma hizmeti verebilecek. Ancak bunun için Visa ve Mastercard’ın da düzenleyiciden alması gereken izinler var.

Apple, Sanal Gerçeklik Gözlüğünde Ödemeleri İris Doğrulama ile Yaptırabilir

Apple’ın patentini aldığı ve önümüzdeki dönemde satışa sunması beklenen sanal gerçeklik gözlüğünde Apple Pay ile ödeme özelliğinin de bulunması bekleniyor.

 • Henüz resmi biz açıklama olmasa da donanımın özelliklerini inceleyen uzmanlar, cihazın iris tanıma teknolojisini destekleyebileceği ve bunun Apple Pay ile ödemelere entegre edilebileceğini iddia etti.
 • Apple, sanal gerçeklik gözlüğünü oyun, video içerik, video konferans gibi alanlarda kullandırmak istiyor.

Afterpay, Sanal Kart Üzerinden Mobil Ödeme Yaptıracak

Şimdi al sonra öde oyuncularından Afterpay, kullanıcılarının mağaza içinde mobil temassız ödeme yapmasını sağlayacak kart tabanlı çözümü Avustralya’da kullanıma sundu.

 • Afterpay uygulaması üzerinden oluşturulacak olan Afterpay Card, yine uygulama üzerinden Apple Pay ve Google Pay’e eklenebilecek.
 • Kullanıcılar, mağaza içinde ilgili mobil cüzdan üzerinden temassız ödeme yapabilecek.
 • Afterpay, 2016 yılında barkod okutularak mağaza içinde ödeme yapılmasını sağlayan bir çözümü kullanıma sunmuştu. Bu çözüm temmuz ayında yerini tamamen kart tabanlı çözüme bırakacak.
 • Afterpay, bu çözümün benzerini Temmuz 2020’de ABD’de kullanıma sunmuştu.

Paidy 120 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Japonya’nın önemli fintech’lerinden biri olan ve yatırımcıları arasında Goldman Sachs, Visa, PayPal gibi önemli oyuncular bulunan Paidy, bu kez 120 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım turunu tamamladı.

 • Söz konusu D serisi yatırım turuna JS Capital, Soros Capital, Tybourne Capital gibi mevcut yatırımcılar katıldı.
 • Ödeme ve alışveriş anındaki zorlukları ortadan kaldırmaya çalışan ve bu doğrultuda bireylere anlık kredi kullanma imkanı veren Paidy, kredi kartı kullanmadan alışveriş yapılmasını sağlayan bir şimdi al sonra öde girişimi…
 • Japonya’da Paidy ile 700 bin websitesinde ödeme yapılabiliyor. Çözümü kullanan kişi sayısı ise 5 milyonun üzerinde…