SC Yönetim & Danışmanlık Kurucusu Dr. Soner Canko, TCMB tarafından hazırlanan yönetmelikle, ödemelerde kripto varlıkların doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmasını engelleyen karar hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Bu düzenlemeyle birlikte kripto varlık alım satımına yasak getirilmediğini vurgulayan Canko, Merkez Bankası’nın kendi yetkisi dahilinde fintech’lerin herhangi bir şekilde gayri maddi varlıklar için iş birliği yapmasını ve iş modeli kurgulamasını istemediğini söylediğini belirtti. Yani kripto varlık borsalarına para gönderimi ve paraların çekimine ilişkin bir düzenleme getiriliyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte e-para ve fintech kuruluşları kripto ile mal ve hizmet satın alma işlemine aracı olamayacak.

Dünyadaki düzenleyicilerin kripto varlıklara yönelik hamlelerine de değinen Canko, düzenleyicilerin ilk refleksinin genelde yasaklamaya yönelik olduğunu, ancak daha sonraları bu durumun tam tersine döndüğünü belirtti. Canko, Türkiye’de yaşanan bu süreci de daha önce dünya genelinde yaşanan sürece benzetiyor.

İlk defa Türkiye’de yönetmelik seviyesinde dijital varlıkların tanımlandığını söyleyen Canko, bu tanımın diğer düzenleyiciler tarafından kullanılacağını düşündüğünü de söyledi.

Soner Canko’nun konuyla ilgili değerlendirmelerinin tamamına Bloomberg HT üzerinden ulaşabilirsiniz.