Norveç Merkez Bankası, önümüzdeki birkaç sene içerisinde merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için bir dizi teknik seçeneği test etme planları yapıyor.

Norges Bank, en iyi teknik seçeneğin hangisi olduğunu görmeye çalıştığı için dahili bir çalışma grubunun tavsiyeleri temelinde CBDC planlarını ilerlettiğini söylüyor. Banka, Norveç’te bir CBDC başlatıp başlatmamanın uygun olmadığını bu çalışmaların sonucunda görecek.

Banka, ödeme teknolojilerinin son derece hızlı bir şekilde geliştiğini ve Norveç’teki nakit ödemeler payının şu anda muhtemelen dünyadaki en düşük oranlardan biri olduğunu belirtiyor. Hal böyle olunca da merkez bankası destekli bir dijital para biriminin benimsenme potansiyeli artıyor.

Norges Bank Başkanı Øystein Olsen, bir CBDC yayınlanmanın uygun olup olmadığını anlayabilmek için ek bilgi gerektiğini söylüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları CBDC çalışmalarını hızlandırıyor: Norveç’in komşusu İsveç, e-krona çalışmalarında oldukça ileri düzeydeyken, Çin halihazırda gerçek dünya dijital yuan denemeleri gerçekleştiriyor. Son olarak Birleşik Krallık ”Britcoin” keşfi için bir görev gücü oluşturmuştu.

BIS’in 2021 hedefi CBDC’ler ve yeşil finans

KaynakFinextra