Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlayarak ve bu tarihi günün hakkını vererek kutlayacağımız günlere en kısa sürede kavuşmayı dileyerek haftanın bültenine başlayalım.

Brezilya’da kasım ayında hayata geçirilen anlık ödeme sistemi Pix’te kaydedilen yaygınlaşma, paylaşılan verilerle ortaya kondu.

Dijitalleşmeyle birlikte çözümlerin hızla yaygınlaşması mümkün hale geldi. Buna karşın ödeme verilerinin yurt içinde tutulmasına yönelik düzenlemeler, bu alandaki oyuncuların ilgili ülkelere yapması gereken yatırım miktarını arttırıyor. Veri lokalizasyonu düzenlemesini hayata geçiren ülkelerden biri olan Hindistan’da ilk yaptırımlar ise AmEx ve Diners’a uygulandı.

Apple Card Family programı ile ailelere yönelik çözümlerine yenisini ekleyen Apple, çiftlerin kredi skorlarını birlikte yükseltmesine imkan verecek.

Kart dünyasının anlık ödemelere yanıtı olarak değerlendirebileceğimiz karttan karta ödeme çözümlerini yaygınlaştırmak Visa ve Mastercard’ın önem verdiği konular arasında yer alıyor. Mastercard’ın bu kapsamda Citi ile yaptığı iş birliğine dair detayları bültende bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diliyorum.

Pix’te İşlem Sayısı 1 Milyarı Geçti

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 25.04.2021

Brezilya’da merkez bankası tarafından kasım ayında hayata geçirilen anlık ödeme sistemi Pix ile yapılan kümülatif işlem sayısı mart sonunda 1,05 milyara yükseldi. Aylık işlem sayısı ise mart ayında şubat ayına kıyasla %43 artarak 393 milyon oldu. Mart ayındaki Pix işlemlerinin %83,4’ü (328 milyon işlem) bireyler tarafından yapıldı. Kişiden kişiye (P2P) ödemelerin sayısı ise 253 milyon oldu.

 • Pix işlemlerinde beş ayın sonunda ulaşılan toplam tutar 787 milyar Brezilya reali (152,6 milyar dolar) olurken bu tutarın %36,5’i mart ayında gerçekleşti.
 • Ülkemizde “Kolay Adres” olarak anılan ve para transferinde IBAN bilgisine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran çözümün Brezilya’daki karşılığı “Pix Key” olarak anılıyor. Nüfusu 210 milyon olan ülkede şu ana kadar 75,6 milyon kişi ve 5 milyon şirket bu sisteme kayıt oldu.
 • Pix veritabanına 133 milyon hesap eklenirken 206 milyon Pix anahtarı bu hesaplarla eşleştirildi.
 • En çok tercih edilen Pix anahtarları sırasıyla kimlik numarası (66,9 milyon), rassal anahtar (59,4 milyon), telefon numarası (45,7 milyon) ve e-posta adresi (30,4 milyon) oldu.

Hindistan’da Veri Lokalizasyonu Düzenlemesine Uyum Sağlayamayan American Express ve Diners Club’ın Yeni Müşteri Edinmesi Yasaklandı

Hindistan Merkez Bankası, Hindistan’da gerçekleşen ödemelere ait verilerin yurt içindeki sistemlerde tutulmasını gerektiren veri lokalizasyonu düzenlemesini 2018 yılında duyurmuş ve uyum sağlanması için 6 ay süre vermişti.

 • Özellikle ABD merkezli şirketlerin ilgi gösterdiği pazarda bu düzenleme, yabancı oyuncuların uyum maliyetlerinin artması anlamına gelecekti. Visa, Mastercard, PayPal, Amazon gibi oyuncuların yoğun lobi çalışmalarına karşın düzenleme hayata geçmişti.
 • Bu konuda yaşanan son gelişme ise düzenlemeye henüz uyum sağlayamadığı tespit edilen American Express ve Diners Club’ın 1 Mayıs’tan itibaren yeni müşteri kabul edemeyeceğinin duyurulması oldu.
 • Merkez bankası tarafından açıklanan kararın kurumların mevcut müşterileri üzerinde etkisi olmayacak. American Express, yaptığı açıklamada uyum çalışmalarının sürdüğünü ve endişeleri gidermek için merkez bankası ile diyalog halinde olduğunu belirtti.

Hindistan’da ödeme teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri ve veri lokalizasyonu düzenlemesiyle ilgili Eylül 2018’de yazıma linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Apple Card Family ile Çiftler Kredi Skorlarını Geliştirebilecek

Apple, hafta içerisinde gerçekleştirdiği etkinlikte Apple Card altında konumlandırılan Apple Card Family isimli aile programını tanıttı.

 • Mayıs ayında kullanıma sunulacak program kapsamında Apple Card’lar, 13 yaşından büyük 5 aile üyesi ile paylaşabilecek. Bu boyutuyla ek kartlara benzeyen Apple Card Family programında belirlenecek harcama limiti vb. ayarlarla çocukların fazla harcama yapması önlenirken harcama alışkanlıklarının geliştirilmesi de mümkün olacak.
 • Kart programının dikkat çeken diğer özelliği ise kart hesabının 18 yaşından büyük iki kişinin ortak sorumluluğunda olabilmesi olacak. Her ikisi de Apple Card sahibi olan aile üyelerinin hesaplarını birleştirmesi anlamına gelen bu özellik sayesinde kredi limitleri de birleştirilecek.
 • Borç ödeme performansları ise her iki aile üyesinin de kredi skorlarının gelişmesini sağlayacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 25.04.2021

Citi, Mastercard Send ile Karttan Karta Ödeme Yaptıracak

Karttan karta para transferleri, son dönemde Mastercard ve Visa’nın yaygınlaştırmak için çok sayıda iş birliği yaptığı çözümlerin başında geliyor.

 • Bu oyunculardan Mastercard, fon transferinin neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleştiği bu hizmeti Mastercard Send ismiyle sunuyor.
 • Mastercard Send altyapısını kullanacağı açıklanan son şirket ise Citi oldu. Çözüm sayesinde Citi’nin kurumsal müşterileri, bireylere yapacağı B2C fon transferlerini debit ya da ön ödemeli kartlara aktarabilecek.

Mastercard, 850 Milyon Dolar Karşılığında Ekata’yı Bünyesine Katıyor

Dijital kimlik doğrulama ve güvenlik çözümlerini geliştirmek isteyen Mastercard, Ekata isimli şirketi 850 milyon dolar karşılığında bünyesine kattı.

 • Seattle merkezli Ekata, API tabanlı ve yapay zeka destekli çözümleriyle işyerlerine ve finans kuruluşlarına hizmet veriyor. Ekata’nın 2 binden fazla müşterisi bulunuyor.
 • Pandemi nedeniyle dijital çözümlere olan ilgiyle beraber dijital dolandırıcılık olaylarının da arttığı günümüzde Ekata satın alması sayesinde Mastercard’ın işyerleri ve issuer’larla olan ilişkilerinin daha da güçlenmesi bekleniyor.

Goldman Sachs, Starling’e Yatırım Yaptı

Yeni nesil bankaların önemli temsilcilerinden biri olan Starling, geçtiğimiz ay 1,1 milyar pound değerleme üzerinden 272 milyon pound yatırım almıştı.

 • Starling, söz konusu D serisi yatırımın uzantısı olarak bu kez Goldman Sachs’tan 50 milyon pound yatırım aldığını açıkladı.
 • Goldman Sachs, dijital bankacılık girişimi olan Marcus’u 2018 yılında İngiltere’de kullanıma sunmuştu.
 • Starling’in 350 bini KOBİ olmak üzere 2 milyon müşterisi bulunuyor. Bankanın mevduat büyüklüğü ise son bir yılda 6 katına çıktı ve 6 milyar pound’u aştı.
 • Bankanın Avrupa’da KOBİ bankacılığı pazarındaki payı ise %6…
 • 2020 yılında kar açıklamaya başlayan Starling, 2022’nin sonunda veya 2023’ün başında halka arz olmanın hesaplarını yapıyor.

Almanya’nın İlk Android POS’unu Sparkasse Geliştirdi

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 25.04.2021

Android cihazları temassız terminale dönüştürerek özellikle küçük işletmelerin ekonomik biçimde kartlı ödeme kabul etmesini sağlayan Android POS çözümleri yaygınlaşmaya devam ediyor.

 • Almanya’da ilk Android POS uygulamasını geliştiren ise tasarruf bankaları birliği Sparkasse oldu.
 • Sparkasse’nin ödeme teknolojileri alanında hizmet veren iştiraki S-Payment tarafından geliştirilen çözüm ile işyerleri, Avrupa’daki temassız işlem limiti olan 50 euro’ya kadar olan ödemeleri kabul edebilecek.
 • Çözüm ile işletmeler, Visa ve Mastercard’ın yanı sıra Girocard logolu temassız kartlarla da ödeme alabilecek.

Affirm, Returnly’yi 300 Milyon Dolar Karşılığında Satın Alıyor

Şimdi al sonra öde oyuncularından Affirm, online iade çözümleri sunan Returnly isimli girişimi satın alıyor. Satın alma işlemi 300 milyon dolar karşılığında gerçekleşecek.

 • Online iade süreçlerinde ürünün işyerine ulaşması, kontrolü ve işlem tutarının müşteriye iade edilmesi verimsiz ve meşakkatli bir süreç… Müşteri memnuniyetini iyileştirmeyi ve iadenin yeniden siparişe dönüşme oranını arttırmayı amaçlayan Returnly, uygun gördüğü müşteriler iade talebi oluşturduğunda iade riskini üzerine alarak o işyerinde kullanılabilecek bakiyeyi gerçek zamanlı olarak müşterinin hesabına tanımlıyor.
 • 2019’da kurulan ABD merkezli şirket, 1.800 işyerine hizmet veren ve bugüne dek 8 milyon kişinin 1 milyar dolardan fazla tutardaki iade işleminde rol aldı.

Venmo Kullanıcıları Kripto Para Alıp Satabilecek

PayPal bünyesindeki popüler P2P ödeme uygulaması Venmo, kullanıcılarına kripto para alıp satma imkanı veriyor. 70 milyon kullanıcısı olan şirket ilk etapta bitcoin, bitcoin cash, ether, litecoin alınmasını sağlayacak.

 • Kullanıcılar Venmo bakiyeleriyle ya da hesaplarıyla eşleştirdikleri banka hesapları ya da debit kartlarla alım yapabilecek.
 • 1 dolara dahi işlem yapılmasını sağlayan Venmo, böylece mikro yatırım yapmak isteyenlere de hitap edecek.
 • Sosyal boyutuyla ön plana çıkan Venmo’da kullanıcılar, yaptıkları kripto para işlemlerini de arkadaşlarının haber akışına düşecek şekilde paylaşabilecek.
 • Benzer özelliği daha önce kullanıma sunan PayPal, kısa süre önce yaptığı duyuruda online işyerlerinde kripto para ile ödeme alınmasını sağlayacağını açıklamıştı.

Marketlerde Yaş Kontrolü, Yüz Analizi ile Yapılacak

İngiltere’de İçişleri Bakanlığı mart ayında yaptığı duyuruda restoran, bar vb. işletmelere, alkol gibi yaş sınırı olan ürünlerin satışında müşterilerinin yaşını doğrularken dijital çözümlerden yararlanmaları için çağrı yapmıştı.

 • Bu doğrultuda çözüm geliştiren oyunculardan biri olan Yoti isimli dijital kimlik platformu, geliştirdiği yaş tahminleme algoritması için 10 süpermarket zinciriyle görüşüyor. Çözüm, süpermarketlerdeki kasiyersiz ödeme (self-checkout) akışlarına entegre edilecek.
 • Algoritmanın müşterinin yaşının sınırın altında olduğunu belirtmesi durumunda müşteri, Yoti’nin kimlik uygulaması üzerinden kasadaki QR kodu okutup doğum tarihini anonim olarak paylaşabilecek. Bu akışın alternatifi ise geleneksel süreçte olduğu gibi mağaza görevlisinin manuel olarak kimlik kontrolü yapması olacak.
 • Çözüm kapsamında müşterilerin fotoğraflarının saklanması veya işyeriyle paylaşılması söz konusu olmayacak. Bu boyutuyla çözüm, kişisel verilere ve mahremiyete gerekli önemi veriyor.
 • Yoti’nin çözümü bireylerin yaşını 2,2 yıl sapmayla doğru tahmin ediyor.