AUSTRIACARD Chatbot platformu gerçek zamanlı güçlü iletişim kurabilirken, Türkçe desteği ile kelime bazlı maliyetleri de büyük ölçüde düşürmeyi başarıyor.

Robotik teknolojiler ile daha iyi yapılandırılmış süreç otomasyonu (Robotic Process Automation) uygulamaları 2015 yılından itibaren iş dünyasında konuşulmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Özellikle yapay zekâ destekli sohbet robotlarının (Chatbot) kullanımı ise 2017 ‘den itibaren ön plana çıktı.

Bir web sitesi veya uygulama içinde, doğal dil işleme (NLP) tekniklerini kullanarak insan konuşmalarını taklit edebilen Chatbot’lar, makine öğrenmesi ve NLP algoritmalarından yararlanarak, bir insan operatöründen bağımsız, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet verebilir hale geldi.

Gartner’ın “En İyi 10 Teknoloji Trendini Raporuna” göre de “Bugün Gartner müşterilerinin yüzde 4’ü işyerinde Chatbot kullanırken, yüzde 40’ı yakın vadede kullanmayı planlıyor.”

Bütüncül bir müşteri deneyimi sunmayı ve aynı zamanda operasyon verimliliğini arttırmayı hedefleyen Chatbot teknolojileri; bankacılık, telekomünikasyon, dijital oyunlar, otomotiv, girişimcilik, mobil hizmetler, alışveriş uygulamaları gibi çok geniş bir alanda kullanılabiliyorlar.

Chatbot teknolojisinin en yaygın kullanım alanı bulduğu dört başlık ise şu şekilde belirleniyor;

  • Müşteri Asistanı

Müşterilerin sorularını yanıtlayan ve isteklerinde onlara yardımcı olan, bütünüyle otomatik bir sanal müşteri temsilcisi.

  • İşlem Asistanı

Mobil tarife planı incelemek veya hizmetlerde eklenti sağlamak, fatura ödemek, PIN’i sıfırlamak, bilet satın almak veya pizza sipariş etmek gibi süreçlere destek olmak.

  • Satış ve Müşteri Kazanım Asistanı

Dijital Müşteri Kazanımı Asistanı için tekliflerin iletimi, önerilerin sunumu (örneğin çapraz satış), kaliteli ve uygun hizmeti sunmak adına cevapların toplanmasını sağlamak.

  • Kurumsal Verimlilik Asistanı

Çalışanın sorularını yanıtlamak veya doğru verilerin daha hızlı keşfedilmesini sağlamak ve üretkenliği artırmak için kurumsal veri kaynaklarına (yani İK, Hukuk, Teknik Destek) bağlı dahili sanal asistanlar olarak hizmet vermek.

AUSTRIACARD Chatbot Çözümüyle Fark Yaratıyor

AUSTRIACARD’ın 20 yılı aşkın süredir tecrübeye ve önemli referanslara sahip global çözüm ortağı ile birlikte satışını gerçekleştireceği Chatbot Teknoloji platformu, Türkçe’nin yanı sıra pek çok farklı dil desteğine de sahip. Sunulan çözüm diğer teknolojilerden farklı olarak kelime öbeklerinin maliyetlendirilmesinde daha uygun seçenekler sunabiliyor.

AUSTRIACARD’ın Nisan ayı itibari ile satış ve satış sonrası hizmetleri sunmaya başladığı Chatbot teknolojisi ile hem müşterilerine katma değerli servisler sunmayı, hem de yeni iş alanları yaratarak büyümeyi hedefliyor.

AUSTRIACARD’ın sunduğu Chatbot Çözümü ile alakalı daha fazla bilgi için [email protected] adresi ile iletişime geçebilirsiniz.