Bankadan bankaya ödeme fintech’i olan GoCardless, doğrudan küresel ödeme platformuna entegre edilmiş ve tüm ödeme modellerinde işlevsel olan bir açık bankacılık özelliğini kullanıma sundu.

Instant Bank Pay, tüccarlara, anında ödeme tahsilatı için düşük maliyetli bir yöntem sağlayacak. Bu hamle, GoCardless’ın açık bankacılık stratejisinin ilk adımı. Şirket 2020’nin Aralık ayında 95 milyon dolar değerinde F serisi yatırım almıştı.

GoCardless CEO’su Hiroki Takeuchi’nin konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Birincil ödeme yöntemi banka tahsilatı olmak üzere 10 yılı aşkın süredir bankadan bankaya ödemelerde uzmanlaşmış durumdayız. Tüketicilere ve işletmelere birçok avantaj sağlarken, ödeme yetkilendirme hızı bir dezavantajdır.

Instant Bank Pay, tüccarlara her iki dünyanın da en iyisini vererek bu problemi çözüyor: Açık bankacılık, ödeme yetkisinin anında onayını sağlayarak, tek seferlik ödemeleri anında görmelerini sağlıyor.

Fintech’in araştırmasına göre, bu iş modeline sahip tüccarların yüzde 85’inin tek seferlik ek ödemeleri toplama ihtiyacı var. Yeni Instant Bank Pay, özellikle yinelenen gelirli işletmeler için acil olan bu sorunu gideriyor.

Banka borçlandırması, tüccarlara ödeme yetkisinin anında görünmesini sağlamadığı için tek seferlik ödemeler için uygun değildir. Bu da tüccarların ödemeleri yapmak için yüksek ücretli kart ödemelerine veya zaman alan banka havalelerine yönelmesine neden oluyor. Instant Bank Pay’in şeffaflığı ve sunduğu hız bu problemi de ortadan kaldırıyor.

Takeuchi açıklamalarını şu sözlerle bitiriyor: “İşletmelerin GoCardless aracılığıyla her türlü ödemeyi almasını sağlayarak kartların hakimiyetine meydan okuyabilir ve abonelik, fatura ve taksit toplamanın ötesine geçebiliriz. Bu açık bankacılık özelliğinin kullanıma sunulması, müşterileriyle sürekli veya bir defaya mahsus ilişkileri olup olmadığına bakılmaksızın, artık herhangi bir tüccara hizmet verebileceğimiz anlamına geliyor.

KaynakFinextra