Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Çok sayıda ülke 7/24 çalışan ve işlemlerin anında gerçekleşmesini sağlayan anlık ödeme sistemlerini hayata geçiriyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Singapur ve Tayland’ın anlık ödeme sistemlerini entegre etmesi ise uluslararası para transferlerinde var olan hız ve zaman sorunlarına, anlık ödemelerin çözüm üretip üretemeyeceğine dair önemli bir sınav olacak.

American Express’in Çin’de debit kart çıkarması ve Rusya’nın yerel kart şeması Mir’in Apple Pay’i desteklemeye başlaması dikkat çeken haberler arasındaydı.

Hesaptan hesaba ödemeleri yaygınlaştırmak isteyen GoCardless’ın açık bankacılık tabanlı çözümünü, biyometrik çözümlerde yaşanan gelişmeleri ve kripto para dünyasından son haberleri bültende bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diliyorum.

Singapur ve Tayland, Anlık Ödeme Sistemlerini Entegre Ediyor

Singapur ve Tayland’ın merkez bankaları olan Monetary Authority of Singapore (MAS) ve Bank of Thailand (BOT), ülkelerindeki anlık ödeme sistemlerini birbirine entegre edeceklerini açıkladı.

 • PayNow ve PromptPay isimli sistemlerin birbirine entegre edilmesiyle geleneksel uluslararası ödemelerdeki hız ve maliyet sorunlarının ortadan kaldırılması hedefleniyor. Yeni yapıda göndericinin işlem ücretleriyle ilgili şeffaf biçimde bilgilendirilmesi de sağlanacak.
 • Mevcut durumda uluslararası ödemelerde işlem ücretlerinin ortalama %6,5 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Gerçekleşmesi 1–2 günü bulan işlemlerin ise 5 dakikadan kısa sürede tamamlanması bekleniyor.
 • İlk aşamada müşteriler, karşı ülkeye 1.000 Singapur dolarına (750 dolar) kadar olan transferler yapabilecek.
 • Katılımcı bankalar ise şu şekilde:
 • Singapur: DBS, OCBC ve UOB,
 • Tayland: Bangkok Bank, Kasikorn Bank, Krung Thai Bank ve Siam Commercial.

American Express, Dünyanın En Büyük Kart Pazarı Çin’de Debit Kart Çıkarıyor

LianLian isimli şirketle kurduğu ortak girişim üzerinden yuan cinsinden işlemlerde takas ve hesaplaşma hizmeti vermek için 2018 yılında ön onay, haziran ayında ise nihai onay alan American Express, Çin’deki faaliyetlerini çeşitlendiriyor.

 • Aldığı onay üzerinden ilk etapta ülkedeki 14 milyon işyerinin yuan cinsinden ödeme kabul etmesine yardımcı olan ABD merkezli kart şeması, bu kez debit kart çıkarmaya hazırlanıyor.
 • ABD’de debit kart ihraç etmeyen şirketin bu kararında, ülkede vadesiz hesap sahipliğinin %80 gibi yüksek bir oranda bulunması ve tüketicilerin kredi kartlarından ziyade debit kart kullanması etkili oldu.

Mir Logolu Kartlar Apple Pay’e Eklenebilecek

Ekim 2016’da Rusya pazarına giren Apple Pay’e artık ülkenin yerel kart şeması olan Mir logolu kartlar da eklenebilecek. İlk etapta Apple Pay platformuna katılacak bankaların Gazprombank, Promsvyazbank ve VTB olduğu açıklandı.

 • Mir’in işleticisi olan NSPK (National Payment Card System), Mart 2019’da Android cihazlar üzerinden temassız ödeme yapılmasını sağlayan Mir Pay isimli çözümü kullanıma sunmuştu. Mir kartlar, Samsung Pay’e de eklenebiliyor. Google Pay ise henüz Rusya pazarına girmedi.
 • Rusya’nın, Apple Pay kullanıcı sayısında ABD’nin ardından ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor.

GoCardless’tan Açık Bankacılık Tabanlı Ödeme Çözümü: Instant Bank Pay

İngiltere merkezli dijital ödeme girişimi GoCardless, aralık ayında 970 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alırken topladığı fonu hesaptan hesaba ödemeleri yaygınlaştırmak amacıyla kullanacağını açıklamıştı.

 • Bu amaç doğrultusunda GoCardless, açık bankacılık tabanlı çözümü Instant Bank Pay’i kullanıma sundu.
 • GoCardless, halihazırda işyerlerinin bankalar üzerinden para transferiyle ödeme almasını sağlıyor. Ancak bu yöntemde paranın işyerine aktarılması anında gerçekleşmediği için kullanım alanı sınırlı kalıyor. Anlık ödemelerden yararlanacak Instant Bank Pay çözümü, hızın önem taşıdığı tek seferlik ödemelerde de kullanılacak.
 • Ağında 60 bin işyeri bulunan GoCardless, sunduğu bu tarz çözümlerle işletmelerin kartlı ödemelere kıyasla daha ekonomik koşullarda ödeme almasını sağlıyor.

Amazon One’da Yaygınlaşma Devam Ediyor

Amazon’un eylül ayında hayata geçirdiği Amazon One isimli biyometrik doğrulama ve ödeme çözümü, Whole Foods mağazaları ile yaygınlaşmasına devam ediyor.

 • Test çalışmaları; Amazon’un merkezinin bulunduğu Seattle’da, aralarında Amazon Go, Amazon Books ve Amazon 4-star mağazalarının da olduğu 13 noktada devam ediyordu. Donanım tabanlı çözüm bu kez Whole Foods mağazalarında test edilecek.
 • İlk etapta Madison Broadway şubesinde denenecek çözüm, önümüzdeki aylarda Seattle’daki 7 Whole Foods mağazasında daha kullanıma sunulacak.
 • Amazon, ABD’nin önemli süpermarket zincirlerinden biri olan Whole Foods’u 2017 yılında 13,4 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı.
 • Amazon One isimli çözüm, müşterilerin mağaza girişinde bulunan cihazlara avuçlarını taratarak kendilerini tanıtmasını ve aldıkları ürünlerin bedelinin Amazon hesaplarıyla eşleştirilmiş olan ödeme aracına yansıtılmasını sağlıyor.

Magnit Mağazalarında Sberbank’ın Yüz Tanıma Tabanlı Ödeme Çözümü Kullanılacak

Süpermarket, kozmetik gibi alanlarda hizmet veren Rus perakende grubu Magnit, mağazalarında Sberbank’ın “Pay with a Glance” isimli çözümünü test edecek. 3 boyutlu yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı biyometrik ödeme çözümü, ilk etapta 10 mağazada denenecek.

 • Test çalışmalarının ardından çözümün haziran ayında Moskova ve Krasnodar’daki 100 mağazada kullanıma sunulması hedefleniyor.
 • Çözümü kullanmak için Sberbank müşterilerinin yüz tanıma çözümünü aktive edip ödeme anında Pay with a Glance seçeneğini seçmesi gerekiyor.
 • Nakitle ödemelerin 34 saniye, kartla ödemelerin 15 saniye sürdüğünü belirten Magnit yöneticileri, yüz tanıma tabanlı ödemelerin 3 saniyede gerçekleştiğini belirtiyor.

Credit Agricole Biyometrik Kartları Genel Kullanıma Sundu

Haziran 2019’dan bu yana biyometrik kartları test eden Credit Agricole, Mastercard Gold ve Mastercard World Elite kartlarını biyometrik kart olarak sunmaya başladı.

 • Biyometrik kartlarda 50 euro’nun üzerindeki temassız ödemelerde doğrulama, kart üzerinde bulunan parmak izi okuyucu sensör aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Böylece temassız limitinden daha yüksek tutarlı ödemelerde kart sahibinin POS terminaline PIN girmesi gerekmiyor.
 • Karta iki adet parmak izi kaydedilebiliyor. Parmak izi kaydetme işlemi, banka şubelerinde ya da kartla gönderilen okuyucu kullanılarak yapılabiliyor. Aktivasyonun tamamlanması içinse müşterinin bankayı arayıp bilgi vermesi gerekiyor.

Mastercard ve Gemini’den Kripto Para Kazandıran Kredi Kartı

Kripto para borsalarından Gemini, yapılan alışverişin %3’üne kadar kripto para kazandıracak olan kredi kartını ilk olarak ocak ayında duyurmuştu.

 • Yapılan yeni açıklamada kart için Mastercard ve Utah merkezli WebBank ile iş birliği yapılacağı açıklandı.
 • Kart sahipleri, bitcoin ya da Gemini’de listelenen 30 kripto para birimi cinsinden ödül kazanabilecek ve bu bakiyeler kişilerin Gemini hesaplarına otomatik olarak yüklenecek.
 • Kredi kartı için bekleme listesine şu ana kadar 140 bin kişinin kaydolduğu belirtiliyor.

Coinbase’de Ödemeler PayPal ile Yapılabilecek

Kripto para dünyasının en önemli girişimlerinden biri olan Coinbase, ödeme yöntemleri arasına PayPal’ı ekledi.

 • Coinbase uygulamasında satın almak istediği kripto parayı seçen kullanıcılar, ödeme yöntemi olarak PayPal’ı seçmesi halinde PayPal’ın giriş ekranına yönlendirilecek.
 • Giriş yaptıktan sonra eşleştirilmiş debit kartlarından birini veya banka hesabını seçen kullanıcılar, günlük 25 bin dolara kadar alım yapabilecek.
 • İlk etapta ABD’de kullanıma sunulan çözüm, önümüzdeki aylarda diğer ülkelerdeki kullanıcıların da beğenisine sunulacak.
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.