Strategy&’in aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkede 3.500 katılımcıyla gerçekleştirdiği “Ödemeler Araştırması 2020” tüketicilerin ödeme davranışlarındaki değişimi yakından inceliyor.

Araştırmaya göre, ödeme alışkanlıklarında nakit kullanımın hızlı bir şekilde azaldığı görülüyor. 2018 senesindeki araştırma sonuçlarına göre Avrupa’daki katılımcıların %43’ü nakit kullanımını tercih ederken, 2020 senesinde bu oran %36 olarak gerçekleşti

Pandemi, nakit tercihindeki düşüşü hızlandıran temel faktör oldu. COVID-19’un mağaza içi ödeme davranışlarını nasıl etkilediği incelendiğinde, tüketicilerin yaklaşık %45’i mağaza içi ödemelerde kartlarını daha sık kullandığını belirtirken, akıllı telefon ile ödeme oranının ise %10’lara yaklaştığı görülüyor. Pandeminin bir sonucu olarak sadece 5 kişiden biri eski ödeme davranışlarına dönmeyi düşünüyor.

Türkiye’de nakit (%46) halen alışveriş / hizmet ödemeleri içinde tercih edilen bir ödeme yöntemi olmakla birlikte ilerleyen dönemlerde nakit kullanımında azalma bekleniyor. Bununla birlikte Türkiye mobil cüzdanlar ve ödeme uygulamaları konusunda ön plana çıkıyor; Avrupa’da mobil ödeme yöntemleri kullanımı %14’e çıkarken, Türkiye’de bu oran %21’i buluyor.

2010 yılından bu yana nakitsiz ekonominin gündemde olduğu göz önüne alındığında, Türkiye’nin bu konuyu doğru zamanda öngörüp, yerinde adımlar attığını söylemek mümkün. Türkiye’de nakitsiz ödeme oranı artık %50’nin üstüne çıktı.

Tüketicilerin nakit tercihi konusunda ana sebep bazı işyerlerinin yalnız nakit kabul etmesi. Bu oran Türkiye’de %29 iken, Avrupa ortalamasında %34. Nakit ödemenin kolaylık sağlaması sebebiyle tercih edilme oranı ise düşüşüne devam ediyor ve Türkiye’de %24 oranına gerilemiş bulunuyor.

Türkiye’de nakitsiz ekonominin büyümesinde etken birçok sebep bulunuyor:

 1. Toplam kart sayısı, Mart 2020-2021 arası %12 artışla, 267 milyonu geçti.
 2. Yerli kartlarla yapılan alışveriş miktarı ise aylık 125 milyar TL’yi aştı ve bunun yaklaşık %25’i internetten yapılan ödemeler olarak gerçekleşti. 2020 ve 2021 ilk çeyreğindeki işlem sayıları karşılaştırıldığında, yerli kartlar ile yapılan alışveriş işlemleri pandemiyle birlikte fiziksel yapılan alışveriş sıklığının düşmesine rağmen %6, internetten yapılan kartlı ödemeler ise %53 artış gösterdi.
 3. İnternetten kartlı ödeme alan işyeri ise 70 bini geçti ve her gün artmaya devam ediyor.
 4. Tahminlerimize göre 2025 senesinde e-perakende’nin perakende içindeki payı %25’e ulaşacak.
 5. FAST gibi anlık ödeme ve P2P hizmetler artışta. FAST anlık ödeme sistemi henüz Ocak 2021’de hayata geçmesine rağmen banka müşterilerinden kayda değer ilgi gördü; Ocak ayında yaklaşık 11 milyon adet FAST işlemi gerçekleştirilirken Nisan’da 45-50 milyon arası işlem bekleniyor.
 6. Mobil cüzdanların artış ivmesi devam ediyor ve yeni ödeme yöntemleri bu cüzdanlara dahil ediliyor. Perakende, ulaşım ve telekomünikasyon gibi banka-dışı alanlarda mobil cüzdan uygulamalarının yaygınlaşması, bu ödeme yönteminin hayatın her alanında kullanılabilmesinin yolunu açıyor. Mobil temassız işlem sayılarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %225 artış gerçekleşti.
 7. Pandemi döneminde Karekod kullanımının hayatımızda yer alması ile gelecek dönemde mobil ödemelerde de yaygınlaşması bekleniyor. Karekod işlem sayılarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %100 artış gerçekleşti.
 8. Pandemi döneminde kartlarla temassız işlem yapabilmek büyük önem kazandı; kart ile yapılan temassız işlem sayılarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %190 artış yaşandı. Pandemi ile gelen bu kullanıcı alışkanlıklarının kalıcı olması bekleniyor.

Strategy& Türkiye Yönetici Ortağı Kağan Karamanoğlu araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor: “Türkiye’deki nakit kullanımı gittikçe azalıyor; pandemi etkisi yanı sıra yüksek kart nüfusu, artan e-ticaret ve anlık ödeme çözümleri bu trendi hızlandırıyor”

Kağan Karamanoğlu dünyada ve Türkiye’deki gelişmeler ışığında, tüketicinin ödemeler konusunda 5 yıl sonraki deneyimini şöyle öngörüyor:

 • Tek kanaldan ödeme kolaylığı da içeren Süper Uygulamalar hayatımızda önemli bir yer alacak.
 • Nakitsiz topluma geçiş daha da hızlanacak ve Türkiye’de nakitsiz ödeme oranları dünyanın birçok ülkesinin önüne geçecek.
 • Mobil ödemenin Banka-dışı alanlarda yaygınlaşması ile daha fazla tüketici bu yöntemleri kullanıp farklı ihtiyaçları için kolayca ödeme yapabilecek.

Strategy& tarafından hazırlanan “Ödemeler Araştırması 2020” raporunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz