2016 yılında kurulan FinTech İstanbul Platformu, beş başarılı yılı geride bırakırken yeni iş birliği ortakları Birleşik Ödeme, Bitpanda, Mastercard ve Vodafone tarafından sağlanan destek ile çok daha güçlü bir şekilde faaliyetlerine devam edecek.

Finansal teknolojiler dünyanın açık ara en çok ilgi çeken ve yatırım alan girişimcilik ve faaliyet alanlarından birisini oluşturuyor. Kısaca FinTech olarak adlandırılan bu alanda Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörünün sağlam temelleri ve güçlü alt yapısı ile küresel bir oyuncu olması ise ülkemize gurur veriyor.

Ülkemizdeki FinTech ekosisteminde bulunan oyuncuları bir araya getirmek ve ekosistemin sağlıklı büyümesi için gereken yapı taşlarını bir arada toplamayı amaçlayarak, 2016 yılında kurulan FinTech İstanbul Platformu, kısa sürede Türkiye’de ekosistemin buluşma noktası haline gelmeyi başardı. FinTech ve Blockchain eğitimleri, konu uzmanı uluslararası konuşmacıları davet ederek gerçekleştirdiği etkinlikler, uluslararası FinTech Hubları ile yaptığı iş birliği anlaşmaları ve sunduğu kaliteli ve orijinal içerikler ile ekosistemin tüm paydaşlarına fayda sağlamayı başaran FinTech İstanbul, yeni dönemde danışmanlık ve teknoloji alanında faaliyet gösteren küresel firmaların desteği ile faaliyetlerini sürdürecek.

Yeni İş Birlikleri ile Daha Güçlü

Operasyonlarını ve etki alanını daha da genişletmek üzere yeni iş birliği ortakları ile el sıkışan FinTech İstanbul Platformu artık çok daha güçlü.

Birleşik Ödeme, Bitpanda, Mastercard ve Vodafone’u iş birliği ortakları arasına katan FinTech İstanbul Platformu bundan böyle içerik, etkinlik, yayın ve eğitim ana başlıklarında sunduğu faaliyetlerinde yeni partnerlerinin de güçlerini ve deneyimini ekosistem ile buluşturacak.

Gerçekleşen yeni anlaşmalar çerçevesinde FinTech İstanbul Platformu’nun yeni iş birliği ortaklarından;

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, “FinTech İstanbul’un ekosisteme kattığı değerle beraber iş birliği ortaklığımızın doğru bir adım olduğuna şahit olduk. Bu sene de sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak FinTech İstanbul ile ekosistemi beslemeye devam ederken, hep birlikte büyümeyi ve Fintech pazarını geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de Fintech sektöründe önemli bir rol oynayan bu değerli platform ile beraber yürümenin hem bizim için hem de ülkemiz adına güzel sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.’’ dedi.

Bitpanda Türkiye ve MENA Yönetici Direktörü Elbruz Yılmaz, “FinTech İstanbul’un, ülkemizdeki fintech ekosistemi için çok önemli bir yeri var. Ekosistemde bulunan oyuncuların bir araya gelmesi, sinerji içinde ekosistemin sağlıklı büyümesi için gerekenlerin yapılması için hep öncü olan FinTech İstanbul ile iş ortaklığına gitmekten dolayı çok mutluyuz. Avrupa’nın ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital varlık platformlarından biri olan Bitpanda olarak ülkemizdeki fintech ekosisteminin güçlenmesi için her zaman gerekli tüm iş birliklerini yapmaya hazırız” dedi.

Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “Fintechler global olarak en önemli iş ortaklarımızdan. Bu küresel stratejinin yerel yansıması olarak Türkiye’de tüm ekosistemi beslediğine ve ileriye taşıdığına inandığımız FinTech İstanbul platformu ile yeniden partnerlik yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Mastercard iş ağını ve bilgi birikimini Türk Fintech’lerimizle paylaşacak olmak bizim için çok kıymetli” dedi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun, “Dijitalleşme, toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi, ödeme alışkanlıklarımız başta olmak üzere finansal işlemlerde de hızlı bir değişimi beraberinde getiriyor. Geleceğin, uzun vadede mobil finansal servislerde olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital servisler şirketi olma hedefimiz doğrultusunda, fintek alanını da sahipleniyor ve bu konuda önemli yatırımlar yapıyoruz. Türkiye’de fintek ekosisteminin sağlıklı gelişmesi ve güçlenmesi için uzun yıllardır emek sarf eden FinTech İstanbul Platformu ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Faaliyetler Hız Kesmeden Devam Edecek

FinTech İstanbul Platformu 2021 yılında da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede FinTech İstanbul Platformu Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı, “Her yıl olduğu gibi, bu yıl da finans dünyasının çok değerli markaları ve her biri kendi alanında lider isimleri ile iş birliği gerçekleştirerek ekosisteme destek olma yolunda gücümüzü biraz daha artırdık. Her birinin bilgi birikimi, tecrübesi ve network olanakları birbirinden farklı. Bütün bu iş birlikleri ile amacımız, ülkemizdeki FinTech Ekosisteminin güçlenmesi yolunda devlet, kurumlar, FinTech girişimleri ve yatırımcılar arasındaki köprü rolümüzü geliştirmek ve sinerji yaratarak yeni projelere olanak sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

FinTech İstanbul Platformu’nun sunduğu içerik, etkinlik, yayın ve eğitim çalışmaları fintechistanbul.org web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir, ekosisteme dair düzenli özetlere ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine abone olabilirsiniz.


Birleşik Ödeme Hakkında
2010 yılında kurulan Birleşik Ödeme, 2015 yılında elektronik para ve ödeme sistemleri lisansını alarak Türkiye’nin ilk e-para lisans sahibi şirketlerinden biri olmuştur. Türkiye’de Fintech-as-a-Service (FaaS) vizyonu ile faaliyet gösteren ilk ve tek firma Birleşik Ödeme, kurumların dijital ve finansal dönüşüm süreçlerinde onların stratejik çözüm ortağı olarak finansal işlem yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Birleşik Ödeme’nin en güncel teknolojilerle sunduğu fintech servis platformları ile kurumlar, müşterileri ve geniş bayi ağından oluşan ekosistem yönetimi süreçlerinde maliyetlerini minimize ederken, yeni gelir kalemleri yaratarak mevcut verimliliklerini ve çevikliklerini arttırma imkânı bulmaktadır. Birleşik Ödeme tarafından kurumlara ihtiyaçları paralelinde sunulan çözüm önerileri; e-para dijital cüzdan, sanal veya fiziksel ön ödemeli kart, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa çözümleri olarak 5 ana dikeyde şekillenmektedir.

Bitpanda Hakkında
Avusturya-Viyana merkezli bir finans teknolojisi (fintech) şirketi olan Bitpanda, 2014 yılında Eric Demuth, Paul Klanschek ve Christian Trummer tarafından kurulmuştur. Bitpanda’nın 2 milyon kullanıcısı ve 400’tan fazla ekip üyesi vardır. Bitpanda ilgili PACTE yasası uyarınca Fransız Finansal Piyasa Kurumu’na (AMF) kayıtlı; aynı zamanda Avusturya Kara Para Aklamayı Önleme Yasası uyarınca Avusturya Finans Piyasası Kurumu’ndan (FMA) da lisanslıdır. Ayrıca Bitpanda’nın, bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak Avrupa Birliği’nin Ödeme Hizmetleri Direktifi 2 (PSD2) kapsamında faaliyet lisansı ve Avusturya Finans Piyasası Kurumu’ndan (FMA) MIFID II lisansı bulunmaktadır. Son teknoloji ürünü güvenlik ve modern kullanıcı deneyimi ile Bitpanda hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için popüler bir alım-satım platformuna dönüşmüştür. Kullanıcılar halihazırda Bitcoin, Ethereum ve 50’dan fazla kriptoparanın alım-satımını yapabilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için www.bitpanda.com/tr adresi ziyaret edilebilir.

MasterCard Hakkında
Mastercard ödemeler sistemi alanında faaliyet gösteren global bir teknoloji şirketidir. Dünyanın en hızlı ödeme işlemleri ağına sahip Mastercard; tüketicileri, finans kuruluşlarını, iş yerlerini, kamu ve özel sektörü, 210’u aşkın ülkede birbirine bağlamaktadır. Mastercard’ın sunduğu ürünler ve çözümler; alışveriş, seyahat, iş ve finans yönetimi gibi günlük ticari faaliyetlerin herkes için daha kolay, daha güvenli ve daha verimli olmasını sağlamaktadır. Bizi Twitter’da @MasterCard_TR hesabından takip edebilir, bülten ve haber kitlerimizin tamamına Mastercard Haber Odası https://newsroom.mastercard.com/eu/tr linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. www.mastercard.com

Vodafone Hakkında
Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, “daha iyi bir gelecek için insanları birbirine bağlama” vizyonu doğrultusunda, birey ve kurumlara sabit, mobil ve içerik hizmetleri dahil tüm teknolojileri tek çatıda sunmaktadır. Türkiye’nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 25 milyar TL’yi aşmıştır. Vodafone Türkiye, 31 Aralık 2020 itibarıyla 23,4 milyon mobil müşteriye ve 1,2 milyonu aşkın sabit genişbant müşterisine hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi için www.vodafone.com.tr adresi ziyaret edilebilir.