Teknolojinin kendisiyle yarıştığı, düzenlemelerin gelişmelere yetişmek için acele etmek zorunda kaldığı, bizlerin ise tüm gelişmelerin hakkını vererek takip etmekte güçlük çektiğimiz bir süreç içindeyiz. Dönem demiyorum zira dönemler gelip geçiyor, süreçler ise şekil değiştirseler bile var olmaya devam ediyor.

FinTech nedir?” sorusuna sağlıklı bir cevap aramak için başladığımız maceramız bizleri 2016 yılında FinTech İstanbul’u kurduğumuz bir noktaya ulaştırdı. FinTech haberleri ve yorumlarımızla, Türkiye’de ve dünyada başarılı FinTech şirketlerini tanıyarak her geçen gün bu ekosistemin büyümesine katkı sunduk. Bugün FinTech kelimesi geçince ilk akla gelen organizasyonların başında yer almak bizlere mutluluk veriyor.

Bu süreçte yakinen takip ettiğimiz konulardan biri de Dijital Banka kavramı. “Dijital Banka” denilince ülkemizde ilk akla gelen bankaların dijital kanalları oluyor, ancak burada detaylarına gireceğimiz “Dijital Banka” biraz daha farklı bir kavram. Şubesi olmayan, İngilizce literatürde Neobank veya Challanger Bank olarak tanımlanan aslında oldukça genç sayılabilecek bir kavramdan bahsediyoruz.

Dünya genelinde yaklaşık on yıllık geçmişi olan Dijital Banka kavramının ilk örnekleri arasında ABD’de kurulmuş olan Simple ve Moven sayılabilir.

Her ne kadar bu akım ABD’de başlamış olsa da takip eden dönemde Dijital Banka özelinde daha önemli girişimler ve yatırımlar diğer ülkelerden geldi. Bu konuda küresel gelişmeleri merak edenler için en güncel bilgi ve verileri burada sizler için paylaşmak istiyorum.

BDDK Bilgi Sistemleri ve Uyum Dairesi Başkanı Mustafa Aydın ve Borsa İstanbul Kıdemli Uzmanı Hakan Balkan’ın Neobank olarak da bilinen Dijital Bankalar üzerine bir araştırması yayımlandı. 2021 yılı sonuna kadar Dijital Banka konusunda yasal düzenlemelerin beklendiği ve 2022’de ülkemizde ilk lisansların verilmesinin beklendiği bir konu olması nedeniyle bu alanda hazırlık yapanlar için değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Challenger Insider – Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu Q1 2021

Challenger Insider’ın hazırladığı “Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu Q1 2021”yayımlandı. Dünya genelinde dijital bankalara yapılan yatırımları ele alan raporda, 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşen toplan yatırım sayıları, yatırım tutarları, en çok dijital bankacılık yatırımı yapılan bölgeleri ve hangi yatırımcıların bu alana ilgi gösterdikleri gibi dijital bankacılık dünyasından önemli bilgiler yer alıyor.

Rapora göre, 2021’in ilk çeyreğinde, dijital bankalara yapılan toplan yatırım miktarı 3,7 milyar doları aştı. Ocak ayından itibaren dijital bankalara yapılan yatırımlar daha da artarak ilerledi. Raporda bu durum, aşılama oranlarındaki artışın ve pandemiye ilişkin atılan normalleşme adımlarının göstergesi olarak açıklandı.

Sadece Dijital Banka

2021 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde en fazla dijital banka yatırımı sırasıyla ABD, İngiltere ve Meksika’da yapıldı. ABD’den 12 dijital banka, İngiltere’den 8 dijital banka ve Meksika’dan 3 banka en çok yatırım alan ülkeler arasına girdi.  Toplam 42 dijital bankanın yatırım aldığı bu yılda toplan 3,7 milyar dolar yatırıma harcanmış oldu.

Sadece Dijital Banka

Teknoloji habercisi ve Dijital Banka uzmanı, eski çalışma arkadaşım Sami Eyidilli tarafından hazırlanan Challenger Insider web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch – Küresel FinTech Raporu Mart 2021

Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, FinTech yatırım faaliyetlerini ele alan “Küresel FinTech Ekosistemi” Mart ayı raporunu yayımladı.

Rapora göre 2021’in mart ayında FinTech girişimleri 267 anlaşmayla toplamda 7,7 milyar dolar yatırım topladı. Mart ayının yatırım trendleri ödeme, kripto para birimi ve blokzinciri ve finansman oldu.

Sadece Dijital Banka

Klarna, Stripe ve Starling Bank en fazla yatırım alan FinTech şirketleri olurken ABD, Birleşik Krallık ve İsveç en çok FinTech yatırımı yapılan ülkeler oldu. Mart 2021’de 5 Türk FinTech şirketi de yatırım alan girişimciler arasında yer aldı.
Ülkemizin ilk internet girişimcilerinden Serkan Ünsal tarafından hazırlanan Startups Watch web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Exton Consulting – Yeni Nesil Bankacılık Raporu

2010’dan bu yana, dünya çapında 310’dan fazla Neobank (yeni nesil bankacılık) şirketleri kuruldu ve dünya çapında tahmini 39 milyon kullanıcıya ulaşıldı. Avrupalı yönetim danışmanlığı firması Exton Consulting’in yayınladığı rapora göre, bugüne kadar kurulan 300’den fazla girişimden neredeyse yarısının (111) Avrupa’da bulunduğu açıklandı.

Sadece Dijital Banka

Yayımlanan raporda, Birleşik Krallık 37, Asya-Pasifik bölgesi 34, Afrika ve Orta Doğu bölgeleri ise 21 yeni nesil bankaya ev sahipliği yapıyor.

Rapora göre, yeni nesil bankacılık inovasyon sürecinde Avrupa diğer bölgelerin başında gelerek pazara liderlik ediyor diğer bölgeler de dijital banka sayıları ile Avrupa’yı takip ediyor.

Tüm bu rakamlar ve analizler bizlere gösteriyor ki bankacılık geleneksel yapısından sıyrılıp farklı bir yapıya dönüşüyor. Artık “Sadece Dijital Banka” şeklinde tanımlayabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Her ne kadar geleneksel bankacılık sektörü bunu anlamlandıracak deneyime sahip olsa da üst yönetimlerin geleneksel yaş ortalaması yeterince hızlı eyleme geçmek için biraz yavaş kalabilir. Umuyorum ki yeni kuşaklar ile bu kavram artık bir yenilik değil, güncelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek.

Sadece Dijital Banka
FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Dijital CEO