Citi GPS (Küresel Perspektifler ve Çözümler) tarafından hazırlanan “Future of Money” raporu, CBDC’lerden kripto para birimleri ve 21. yüzyılda nakitin durumuna kadar paranın yaşadığımız dönemdeki güncel durumunu inceliyor.

Dünya değişiyor. İnsanların ihtiyaçları ve yaşamlarıyla birlikte harcama alışkanlıkları ve ödeme davranışları da büyük bir değişimin içinde. İletişim kurmak, eğlenmek ve alışveriş yapmak 20 sene öncesine kıyasla artık çok daha farklı bir noktada. Tüm bunlarla birlikte bankacılık ve finans alanı da elbette bu değişimden nasibini alıyor.

Citi GPS’in yeni raporu, bu değişimin ortaya çıkardığı trendleri ve yeni çözümleri irdeliyor. Artık hayatımıza ”kripto para” diye bir kavram var. Bir taraftan merkez bankası destekli dijital para birimleri hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Öte yandan nakitin durumu ne olacak. ”Future of Money” raporu tüm bunlara ve çok daha fazlasına değinerek paranın geleceğini irdeliyor.

Raporun çıkardığı bazı sonuçlar ve değindiği noktalar şöyle:

  • Modern çağda par hesap temellidir. Bilgisayar çağından önce bu gerçek anlamda çift girişli fiziksel defter tutma üzerine inşa edilmiş bir şeydi. 20. yüzyılın dijital parası, bunun elektronik versiyonuydu.
  • 21. yüzyılda dijital para farklıdır, tokenize edilmiştir. Programlanabilir olduğundan, değeri itibari bağlantılı olabilir veya olmayabilir. Teknolojisi ve yönetimi merkezileştirilebilir ya da merkeziyetsizleştirilebilir. 2020’lerdeki dijital paranın hikayesi, tokenize edilmiş paranın büyümesidir.
  • İnternet çağının temel parası, kripto para biriminin daha geniş bir şekilde benimsenmesinin yanı sıra, merkez bankaları (CBDC’ler aracılığıyla) ve Big Tech (Diem ve diğerleri aracılığıyla) tarafından yönlendirilerek, giderek daha fazla tokenlaştırılacak. Popüler odak Bitcoin (BTC) üzerinedir ancak CBDC’ler oyunun kurallarını değiştirebilir.
  • Para bir format savaşına giriyor, ancak video veya elektrikteki benzer çatışmalardan farklı olarak bu, kazanan her şeyi alır tarzı bir rekabet olmayacak. Tokenlaştırılmış ve hesap tabanlı paranın, merkezi ve merkezi olmayan paranın hepsinin bir arada var olacağına inanıyoruz.
  • Bununla birlikte, CBDC’ler, steablecoin’ler (sabit akçe) ve Bitcoin gibi kripto para birimleri gibi tokenize edilmiş paralar nispeten yenidir ve mevcut para, bankacılık ve ödeme yapılarını yıkabilir.

Citi GPS’in hazırladığı kapsamlı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.