Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Pandemi döneminde hijyene verilen önemin artmasıyla kullanımı giderek yaygınlaşan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 250 liradan 350 liraya yükseldi.

WhatsApp Pay’in Brezilya’da, Apple Pay’in İsrail’de kullanıma girdiği haftada Visa’nın USDC isimli stablecoin’i, FIS’in ise bankalar üzerinden bitcoin alıp satmayı yaygınlaştırmaya yönelik iş birlikleri dikkat çekti.

Avrupa’nın finansal süper uygulamalarından birine dönüşmek isteyen Almanya merkezli Vivid Money yatırım alırken lisansı olmamasına karşın kendini “banka” olarak adlandıran ABD’li Chime’a düzenleyiciden uyarı geldi.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diliyor, Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyorum.

Temassızda Şifresiz İşlem Limiti Artık 350 Lira

Geçtiğimiz yıl pandeminin etkisiyle hijyene verilen önemin artması, ödemelerde nakit kullanımının azalmasının yanı sıra dijital ve temassız çözümlere olan ilginin artmasına yol açmıştı.

 • Ödemelerde temas gereksinimini azaltmak için ise 2020 yılının ilk yarısında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, temassız işlem limitlerini yükseltmişti.
 • Mart 2020’de yapılan değişiklikle ülkemizde şifresiz temassız ödemelerde üst limit 120 liradan 250 liraya yükseltilmişti.
 • Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 350 liraya yükseltildi.

EPI, 2022’de Hayata Geçirilebilir

Avrupa’da 30’dan fazla bankanın desteklediği European Payments Initiative’in (EPI) başındaki isim olan Joachim Schmalzl, yaptığı açıklamada bankaların şu ana kadar EPI’a 30 milyon euro yatırım yaptığını ve ödeme sisteminin 2022’de hayata geçebileceğini belirtti.

 • Avrupa’da her 5 ödemeden 4’ünün ABD’li şirketler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Schmalzl, yüksek ücretleri ve veri güvenliği ile ilgili endişeleri işaret ederek bu hakimiyetin bireylere ve işyerlerine zarar verebileceğini söyledi.
 • Girocard ve Carte Bancaire gibi yerel çözümlerin yaygınlaşmakta zorlandığını söyleyen Schmalzl, “ABD’li kart devleriyle rekabet etmek istiyorsak birlikte hareket etmeliyiz.” dedi ve toplamda birkaç milyar euro’luk yatırıma ihtiyaç duyulabileceği bilgisine yer verdi.

Gençler, Krediye Erişmek için Açık Bankacılıktan Yararlanmaya Sıcak Bakıyor

Bireylerin kredi skorunu hesaplarken açık bankacılıktan yararlanarak banka hesaplarına ait detayları da dikkate alan Credit Kudos, İngiltere’de 2 bin kişi ile gerçekleştirdiği “Borrowing Index” isimli anket çalışmasının çıktılarını paylaştı.

 • Araştırmaya göre pandemi döneminde 35 yaşın altındaki kişilerin %36’sının geliri azaldı. Bu oran 55 yaş üzerindeki kişilerde %13 oldu.
 • Bununla birlikte kredi başvurularının reddedilme oranı 35 yaş altında %18 olurken 55 yaşın üzerindeki kişilerde bu oran %2 olarak hesaplandı.
 • Credit Kudos, bu durumda finansal kuruluşların kişilerin finansal durumuyla ilgili güncel bilgiye sahip olmamasının etkili olduğuna dikkat çekerken açık bankacılığın, kredi veren kurumlar için bu eksiği kapatan bir bileşen olduğunu vurguluyor.
 • Gençlerin kredi ürünlerini erişmek için açık bankacılık kullanmaya bakış açısı ise giderek olumluya dönüyor. Borrowing Index araştırmasına göre 35 yaş altındaki kişilerin banka işlem verisini paylaşma isteği bir yıl öncesine kıyasla %21 arttı (%33>>%54).

WhatsApp, Kişiden Kişiye Ödeme Hizmetlerini Brezilya’da Yeniden Kullanıma Sundu

Brezilya Merkez Bankası, dokuz aylık değerlendirme sürecinin sonunda geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada WhatsApp üzerinden kart tabanlı kişiden kişiye para transferi hizmeti verilmesine onay verdiğini duyurmuştu.

 • Facebook Pay tarafından sağlanan ve geçtiğimiz hafta kullanıma sunulan çözüm ile kullanıcılar, WhatsApp üzerinden fotoğraf gönderir gibi para transferi yapabilecek. İşlemler, PIN ile veya biyometrik olarak doğrulanabilecek.
 • İlk aşamada çözümden Banco do Brasil, Banco Inter, Bradesco, Itaú, Mercado Pago, Next, Nubank, Sicredi ve Woop’un ihraç ettiği Visa ve Mastercard logolu kartlara sahip olanlar yararlanabilecek.
 • Merkez bankası, çözümün işyeri ödemelerinde kullanılmasına şimdilik izin vermedi. İki tarafın bu konu ile ilgili görüşmeleri devam ediyor.

Apple Pay İsrail’de Kullanıma Girdi

Apple Pay, bankaların işlem ücretlerine itirazı nedeniyle girmekte zorlandığı ülkelerden biri olan İsrail’de mutlu sona ulaştı. Ülkedeki kredi kartı şirketleriyle Şubat 2020’de görüşmeye başlayan Apple Pay, ilk olarak Kasım 2020’de Isracard ile anlaşmıştı.

 • Isracard’a ek olarak Max ve ICC isimli kredi kartı şirketleriyle de anlaşma sağlanırken Hapoalim, Leumi, Discount, Mizrahi Tefahot, International ve Massad isimli bankaların Apple Pay platformuna katıldığı duyuruldu.
 • Ülkede Google Pay’in ise 2021 bitmeden kullanıma girmesi bekleniyor.

Avrupa’nın Finansal Süper Uygulamasını Geliştirmek İsteyen Vivid Money 60 Milyon Euro Yatırım Aldı

Solarisbank’in Banking-as-a-Service (BaaS) platformundan yararlanarak bireylere para transferi, ödeme, yatırım gibi bankacılık hizmetleri veren Almanya merkezli Vivid Money, B serisi yatırım turunda 60 milyon euro topladı.

 • Greenoaks liderliğinde 360 milyon euro değerleme üzerinden gerçekleşen tura mevcut yatırımcılardan Ribbit Capital da katıldı.
 • “All-in-one” bir dijital bankacılık ve yatırım platformu olmak isteyen Vivid Money, aldığı yatırımı Avrupa’da yaygınlaşmak ve platformuna yeni özellikler eklemek amacıyla kullanacak.
 • Kullanıcılarına Visa logolu metal bir kart veren ve cashback programı da olan Vivid Money, kripto para alıp satma imkanı da sunuyor.

Düzenleyiciler, Chime’dan Kendisini “Banka” Olarak Adlandırmamasını İstedi

14,5 milyar dolar değerlemeye sahip olan Chime, yeni nesil bankacılığın önemli oyuncularından biri olarak son yıllarda dikkat çekmeyi başardı.

 • Henüz kendisine ait bankacılık lisansı olmayan Chime, lisansı olan kurumlarla yaptığı iş birlikleri sayesinde kullanıcılarına bankacılık hizmetleri veriyor.
 • Buna karşın web adresinde, mobil uygulamasında ve pazarlama çalışmalarında “banka” ve “bankacılık” kelimelerini kullanan Chime’a düzenleyicilerden uyarı geldi.
 • Bu kelimelerin kullanımına son verilmesini isteyen düzenleyicilere Chime, gerekli düzenlemeleri yapacağını belirtti.

Visa, USDC’nin Kullanımını Arttırmak için İş Birlikleri Kurmaya Devam Ediyor

Kripto para dünyasının önemli oyuncularından Circle ve Coinbase tarafından kurulan CENTRE, dolara endeksli bir stablecoin olan USDC’yi hayata geçirmişti. USDC’nin kullanımını destekleyeceğini açıklayan oyunculardan biri ise Visa olmuştu. Tıpkı Mastercard gibi ödemelerde kripto paraların ödemelerde kullanılmasına yönelik bir strateji benimseyen Visa; USDC özelinde ilk pilot çalışmasını, kripto para tabanlı kartı da bulunan Crypto.com ve dijital varlık platformu Anchorage ile yapacağını duyurmuştu.

 • Visa bu kez gelişmekte olan ülkelerde finansal hizmetler sunan ABD merkezli Tala ile iş birliği yaptı. Bu kapsamda bankacılık hizmetlerini sık kullanmayan kişilerin kripto ekonomisine katılımının kolaylaştırılması hedeflenecek.
 • Tala kullanıcıları, dijital cüzdanlarındaki USDC bakiyeleri ile Visa ağındaki 70 milyon işyerinde ödeme yapabilecek.

FIS, Bankaların Müşterilerine Bitcoin Alıp Satma İmkanı Vermesine Yardımcı Olacak

Finansal teknoloji çözümleri geliştiren ve ağında yüzlerce banka bulunan FIS, bitcoin tabanlı kripto varlık yönetimi hizmeti veren NYDIG isimli ABD merkezli şirketle iş birliği yapıyor.

 • İş birliği kapsamında FIS ağındaki bankalar, müşterilerine bitcoin alıp satma imkanı verecek. İki kurum, geçtiğimiz yılın sonunda Quontic isimli dijital bankanın çıkardığı Bitcoin Rewards isimli kartın çıkarılmasına da destek olmuştu.
 • NYDIG, mart ayında FIS Ventures’ın katıldığı turda 200 milyon dolar yatırım almıştı. Tura; Morgan Stanley, New York Life, MassMutual, Soros Fund Management da katılmıştı.
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.