Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Departmanı, yeni nesil dijital banka Chime’ın kendisini banka olarak tasvir etmesinin yanlış olduğunu belirterek FinTech şirketini bu konuda uyardı.

San Francisco merkezli şirket, Şubat 2020’den bu yana web adresi olarak “chimebank.com” adresini aldığı ve işinde “banka” veya “bankacılık” terimlerini kullandığı için Kaliforniyalı düzenleyici tarafından yaklaşık 1 yıldır soruşturma altında.

2013 yılında kurulan Chime’ın bir bankacılık lisansı yok. Şirket, müşterilerine banka kartları ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) sigortalı mevduatlar gibi finansal ürünler sunmak için The Bancorp Bank ve Stride Bank ile ortaklık yapıyor.

Düzenleyici kurum, Chime’ın bu ayrımı müşterilerine yeterince açıklamadığını iddia ederek fintech’i, web sitesinde, mobil uygulamasında ve reklamlarında kullandığı ifadeleri açıklığa kavuşturarak “bankacılık” terimi ve türevlerinin kullanımından uzaklaşması için uyardı.

Chime ayrıca, ücretli Google arama sonuçlarında ve reklamlarında, bankacılık hizmetlerinin banka ortakları tarafından sağlandığını ve ortakları adıyla tanımlaması gerektiğini açıklığa kavuşturması konusunda da uyarıldı.

Bu uyarılar kapsamında Fintech’in, web sitesinin sıkça sorulan sorular bölümünde banka hesaplarının ortak bankalarda tutulduğunu açıklığa kavuşturması ve “Chime’ın bir banka değil, finansal teknoloji olduğu” konusunda tüketiciyi bilgilendirmek için hesap oluşturma sürecinde açık ve belirgin bir sorumluluk reddi beyanı sunması gerekecek.

Chime, bu uyarılar sonrasında yaptığı açıklamada bir finansal teknoloji lideri olarak şirketin düzenleyicilere ve tüketicilere karşı yükümlülüklerini çok ciddiye aldığını ve düzenleyici kurumla iş birliği içinde çalışmayı değerlendireceklerini söyledi.

Dijital bankacılık lisansı ve şubelerin geleceği

KaynakBankingDive