Bir zamanlar Libra olarak da bilinen Facebook destekli kripto para birimi Diem, İsviçreli düzenleyici Finma’dan bir ödeme lisansı alma çabalarını bırakıyor ve bunun yerine odağını ABD’ye çeviriyor.

Dijital para biriminin gelişimini denetleyen Diem Derneği artık operasyonlarını ABD’ye kaydırdı. Ayrıca Diem, USD sabit akçesinin münhasır çıkarıcısı olacak olan kripto dostu ABD bankası Silvergate ile ortaklık kurduğunu da açıkladı.

Şirket bu ortaklığın, Diem USD pilotunun hazırlığı için önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Diem CEO’su Stuart Levey konuya yönelik açıklamalarında “Tüketiciler ve işletmeler için güvenli, ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getiren ve finansal sistemin faydalarını dünya çapında daha fazla insana sunmak için blokzinciri teknolojisinden yararlanan bir ödeme sistemine bağlıyız. Bu ortak vizyonu gerçekleştirmek için Silvergate ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diem Networks ABD, P2P işlemleri için pilot uygulama planlarından önce ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı’na para hizmetleri şirketi olarak kaydolacak.

Diem’in Avrupa’dan çıkışı, finansal düzenleyicilerin sert muhalefetiyle karşı karşıya kalan tartışmalı projes için bir başka aksilik olarak değerlendirebilir. 2019 yılında ilk olarak duyurulduğunda Libra birçok ülkenin düzenleyicisi tarafından tepki görmüştü. Bununla birlikte Libra’nın, merkez bankası destekli dijital paraların üzerine düşülmesine yönelik de olumlu bir etkisi olduğunu söylenebilir.

Libra’nın ismi değişti: Diem

KaynakFinextra