Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bireylerin krediye erişmesini zorlaştıran unsurların belki de başında geleneksel kredi skorları geliyor. Kredi geçmişi ve dolayısıyla kredi skoru olmayan bireylerin kredi başvurularında onay oranı, ekonomik koşulların kötüye gittiği ve kredi musluklarının kısıldığı dönemlerde ne yazık ki düşüyor. Kronik bir soruna dönüşen bu durumu çözmek amacıyla bazı girişimler, modellerine alternatif veriyi entegre ediyor. Buna benzer bir yaklaşımı ABD’li bankaların gündemine aldığı ve hesap bakiyesi gibi alternatif bilgilerin bankalar arasında paylaşılacağı bir pilot çalışmanın planlandığı öğrenildi.

BaaS (Banking-as-a-Service) platformu Railsbank, açık bankacılık tabanlı hesaptan hesaba ödeme çözümü ve dijital cüzdanlardaki kartların kişiselleştirilmesine dair haberlerle bu hafta karşımıza çıktı.

İrlanda’da başlıca bankalar, Yippay isimli mobil ödeme çözümüne ilişkin çalışmalarına devam ediyor. Google’ın dijital cüzdanı Google Pay ve kart dünyasının devlerinden Visa ise uluslarlarası para transferi alanında attıkları adımlarla bu alandaki rekabetin önümüzdeki dönemde daha da kızışacağını bizlere gösterdi.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diliyorum.

ABD’de Bankalar, Kredi Skoru Olmayanların Başvurularını Değerlendirirken Alternatif Veriyi Kullanacak

Geleneksel kredi skorlarının kredi ürünleri dışındaki ödemeleri dikkate almaması, bireylerin krediye erişimini zorlaştıran bir etkene dönüşüyor. 53 milyon kişinin kredi skorunun olmadığı ABD’de bu durum; özellikle siyahi ve hispanik bireylerle göçmenlerin hayatını finansal anlamda zorlaştırıyor.

 • Aralarında JPMorgan Chase, Wells Fargo ve US Bank’in de olduğu büyük bankalar, buna kalıcı bir çözüm üretmek için güçlerini birleştiriyor. Bankalar, kredi skoru olmayanların başvurularını değerlendirirken alternatif verinin kullanılacağı bir pilot çalışmayı yıl içerisinde hayata geçirecek.
 • İlk etapta 10 bankanın katılacağı pilot çalışma kapsamında bireylerin hesap bakiyeleri ve kredili mevduat hesabı geçmişleri bankalar arasında paylaşılacak.
 • Bankalar, veri paylaşımında Equifax, Experian, TransUnion gibi kredi bürolarının yanı sıra bankalara ait olan ve Zelle’i geliştiren Early Warning’i kullanmayı değerlendiriyor. Ek olarak Plaid, Finicity gibi açık bankacılık oyuncuları ile çalışılması ve bu oyuncular üzerinden kira ve fatura ödemelerinin paylaşılması da değerlendiriliyor.

Kredi skorları ile ilgili yeni yaklaşımlara sahip çözümleri incelediğim Ekim 2019 tarihli ve “Yenilikçi Yaklaşımlar, Geleneksel Kredi Skorlarını Tamamlıyor” başlıklı yazıma linkten erişebilirsiniz.

Railsbank, Plaid İş Birliği ile Çözümlerine Açık Bankacılığı Entegre Ediyor

İngiltere merkezli BaaS (Banking-as-a-Service) platformu Railsbank, Plaid ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında Railsbank’in çözümünü kullanan kurumlar, müşterilerine açık bankacılık tabanlı hesaptan hesaba ödeme yapma imkanı verecek.

 • Plaid’in ödeme başlatma API’ı sayesinde Railsbank müşterisi olan kurumlar, kartlı ödemelere kıyasla daha ucuz bir alternatif ile ödeme kabul etme imkanına kavuşacak.
 • Çözümden ilk faydalanan ise yatırım yönetimi uygulaması Ikigai olacak. Ikigia, banka hesabından yatırım hesabına para aktarma akışına bu çözümü entegre edecek.

İrlanda Bankaları, Yippay için Yeniden Rekabet Otoritesine Başvurdu

İrlanda bankaları AIB, Bank of Ireland, Permanent TSB ve KBC, dijital ödeme çözümü geliştirmek için ocak ayında Synch Payments isimli bir şirket kurmuştu. N26, Revolut gibi hızlı büyüyen oyunculara yanıt niteliğinde bir ödeme uygulaması geliştirmek amacıyla kurulan bu şirket için ülkenin rekabet otoritesi CCPC’ye (Competition and Consumer Protection Commission) yapılan ilk başvuru, yeterli bilgiyi içermediği gerekçesiyle reddedilmişti.

 • Adının Yippay olacağı öğrenilen dijital ödeme çözümü için bankalar CCPC’ye nisan ayında tekrar başvurdu.
 • Yippay’in, lisanslanarak farklı finans kuruluşları tarafından kullanılmasına da izin verilecek.
 • Ancak üyeleri arasında Stripe, PayPal, Facebook ve Revolut bulunan Electronic Money Association isimli birlik, söz konusu bankaların pazardaki hakimiyetini arttıracağı gerekçesiyle Yippay’e karşı çıkıyor.

Dijital Cüzdanlardaki Kartlar Kişiselleştirilebilecek

Mobil cüzdan kullanımını arttırmak isteyen BaaS (Banking-as-a-Service) platformu Railsbank ve dijital cüzdan teknoloji sağlayıcısı Yimba, dijital cüzdanlardaki kartların kişiselleştirilmesini sağlayan bir çözüm geliştiriyor.

 • Çözüm kapsamında bireyler; spor kulüplerine, derneklere, perakende markalara ait görseller arasından istediğini seçebilecek. Seçilen bu görsel, bireylerin mobil cüzdanlarındaki kartın görseli olacak.

Google Pay Kullanıcıları, Farklı Ülkelere Para Gönderebilecek

Wise ve Western Union ile iş birliği yapan Google, ABD’deki Google Pay kullanıcılarının Hindistan ve Singapur’daki kullanıcılara para göndermesini sağlayacak.

 • 40 ülkede 150 milyon kullanıcısı olan Google Pay; çözümü yıl sonuna kadar Wise ve Western Union’ın hizmet verdiği diğer ülkelerde de kullanıma sunmayı hedefliyor.
 • 470 milyar dolar büyüklüğündeki uluslararası para transferi alanına girmesi, Google Pay için finans alanında açılan yeni bir cephe anlamına geliyor.
 • Dünya Bankası, pandemi ile kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle göçmenlerin ülkelerine gönderdiği paranın %14 oranında azalacağını öngörüyor.

Konuyla ilgili olarak 2019 yılında kaleme aldığım “Uluslararası Para Transferleri: Oyunun Kuralları Baştan Yazılıyor” başlıklı yazıya link üzerinden erişebilirsiniz.

Visa, Remitly’e Yatırım Yaptı

Temmuz ayında 1,5 milyar dolar değerleme üzerinden gerçekleşen seri F yatırım turunda 85 milyon dolar toplayan Remitly, bu kez Visa’dan yatırım aldı.

 • Yatırımın büyüklüğü ve Visa’nın satın aldığı hisse oranı açıklanmadı.
 • Remitly, Visa’nın karttan karta para transferi platformu Visa Direct’i Mart 2019’dan bu yana kullanıyor. Bu sayede ABD’deki Remitly kullanıcıları, Visa logolu debit kartları ile para gönderip alabiliyor.
 • 3 milyon kişi tarafından kullanılan Remitly; aralarında İrlanda, Kanada ve ABD’nin de bulunduğu 17 ülkeden 100’den fazla ülkeye para transferi yapılmasını sağlıyor.

eBay, Ağındaki İşyerlerine Kredi Verecek

eBay, İngiltere’de platformu üzerinden satış yapan 300 bin işletmeye kredi kullanma imkanı verecek.

 • Capital for eBay Business Sellers (CEBS) isimli program için kredi çözümleri sunan bir şirket olan YouLend ile iş birliği yapıldı.
 • Bu adım ile bankalara ve eski iştiraki PayPal ile rekabete giren eBay, işletmelere 500–1 milyon pound arasında değişen tutarlarda kredi verecek.
 • eBay’in daha büyük ölçekli işletmeleri hedefleyen bir program sunmak için de çalıştığı belirtiliyor.