Birleşik Krallık (UK) Finansal Davranış Otoritesi (FCA), neobankaların üst düzey yöneticilerini kendilerini lisanslı bankalarla karşılaştırmaktan kaçınmaları konusunda uyardı .

FCA’ya göre tüketiciler sadece dijital platformlarda faaliyet gösteren Neobankaların geleneksel bankalar ile aynı risk profillerine sahip olduğunu düşünmemeli.

Yapılan uyarıda e-para lisansı altında çalışan FinTech’lerin, altı hafta içinde müşterilerine sundukları hizmetlerin mevduat koruması sunmadığı gibi başlıklarda, lisanslı bankalardan ayrıştığı tüm farklılıklar için bilgilendirme yapması talep edilmiş.

FCA’nın uyarısı, Neobankalara karşı denetimin sıkılaştırdığna dair bir gösterge sunuyor.

Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Departmanı da Chime’a bir uyarı vererek, pazarlama materyallerinde kendisine bir banka olarak tanıtmaktan vazgeçmesini talep etmişti. Chime hakkında 2020 yılında, kendisini lisansı olmadan bir bankaya benzettiği için soruşturma açılmıştı.

Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu (APRA) Mart ayında, Neobankalar üzerinde fiili bir baskı başlatmıştı. APRA, sermaye gereksinimi kurallarını netleştirmeye ve Neobank’ların olası piyasa çıkışları için daha gelişmiş planlama sağlamaya çalışıyor.

Düzenleyici ortamın seyri, piyasalarda Neobank’ları operasyonel gelecekleri hakkında zor seçimler yapmaya zorlayabilir. Mevcut yapıyı sürdürmek ile bir banka lisansı almak arasında tercih yapmak durumunda kalabilirler. Bu oldukça büyük çaba ve maliyetler gerektirecek.

KaynakeMarketer