The Block’un verilerine göre dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin (sabit akçe) toplam arzı 100 milyon doları aşmış durumda.

Büyümenin çoğu, en büyük iki sabit akçe tarafından yönlendiriliyor; Tether’in USDT’si ve Centre konsorsiyomunun USD Coin‘i (USDC).

The Block’un verilerine göre Tether’in pazar payı yüzde 62 seviesinde. USDC’nin pazar payı ise son haftalarda daha hızlı artış göstermesine rağmen yüzde 21 oranında bir paya sahip. Geçtiğimiz yılın sonlarında USDC’nin pazar payı yüzde 10’un altında seyrediyordu.

Sabit akçe piyasanının gösterdiği bu büyüme çoğunlukla son aylarda gerçekleşti. Örneğin, bu yılın başında toplam sabit akçe arzı sadece 30 milyar dolar civarındaydı. Bugün ise 100 milyar doları seviyesini aştığını görüyoruz.

Sabit akçelerdeki keskin büyüme, kripto piyasası katılımcılarının türevler ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi alanlar da dahil olmak üzere giderek daha fazla fon kullandığını gösteriyor. Türev tüccarları genellikle teminat olarak sabit akçe kullanırken, DeFi kullanıcıları getiri elde etmek, para ticareti yapmak ve borç vermek için sabit akçe kullanıyor.

Sabit akçeler kripto piyasası katılımcılarının itibari para transferlerine kıyasla günler beklemek zorunda kalmadan işlemler arasında daha hızlı hareket etmelerini sağlıyor. Ayrıca, tüm kripto borsaları itibari patayı desteklemez, bu da sabit akçeleri ve diğer kripto para birimlerini kripto ticareti için en ideal çözüm haline getiriyor.

Sabit akçelerin artan kullanımı, ABD de dahil olmak üzere küresel düzenleyicilerin de dikkatini çekmiş durumda. ABD Kongresi üyeleri, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasasını önermişti. Teklifi mevcut haliyle yasallaşacak olsaydı, tüm sabit akçe ihraççılarının banka lisanslarına sahip olması gerekecekti. İlerleyen zamanlarda dünyanın birçok farklı yerinden sabit akçelere yönelik düzenlemeler geldiğini görebiliriz.

US Dollar Coin: Dolara endeksli, Goldman Sachs destekli kripto para

KaynakThe Block