2013 yılında Kolombiyalı iş adamı David Velez tarafından Brezilya’da kurulan Nubank, 750 milyon dolar değerinde bir yatırım turunu daha tamamladığı açıkladı. Şirketin değerlemesi 30 milyar dolar ulaştı.

Kurulduğu günden beri Brezilya’daki bankacılık sistemini adeta yeniden icat eden Nubank, 40 milyon müşteriyle bu bakımdan dünyanın en büyük dijital bankası konumunda. Şirket, hayatına yaklaşık 10 dolar tutarında kredi limiti olan ücretsiz bir kredi kartı sunan teknoloji şirketi olarak başlamıştı.

Şu anda Nubank, banka kartı, sigorta, Pix üzerinden P2P ödemesi, krediler, ödüller, hayat sigortası ve küçük işletme sahipleri için bir hesap ve kredi kartı dahil olmak üzere çeşitli finansal ürünler sunuyor. Şirket şu anda Brezilya’da bankasız veya yetersiz hizmet alan vatandaşlara -nüfusun yaklaşık %30’una – hizmet veriyor.

Brezilya, Nubank’ın birincil pazarı olmaya devam ederken şirket ayrıca Kolombiya ve Meksika’da da hizmet sunuyor

Nubank’ın Seri G yatırım tutuna 500 milyon dolarla Berkshire Hathaway liderlik etti. David Velez bu yatırımın yeni işe alımlar ve genişleme için kullanılacağını söylüyor. Brezilya’nın en büyük bankasının piyasa değerinin 40,9 milyar dolar olduğunu göz önünde bulundurursak Nubank 30 milyar dolar değerlemeye sahip bir dijital banka olarak oldukça dikkat çekiyor.

Neobank: Kavram, Gelişim ve İş Modelleri

KaynakTechCrunch