Economist Intelligence Unit’in araştırmasına göre, Covid-19’un dijital bankacılıkta bir artışa yol açmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanından sektör yöneticilerinin yaklaşık üçte ikisi şube tabanlı modelin 5 yıl içinde öleceğini düşünüyor.

EIU tarafından Temenos için test edilen 305 üst düzey küresel yöneticinin %65’i şube modelinin 5 yıl içinde ortadan kaybolacağını söylüyor. Asya Pasifik’tekiler buna en az ikna olan bölge konumundayken Kuzey Amerika’daki bankacılar bu tahmine en çok katılanlar arasında.

Bununla birlikte ankete katılanların %65’i bulut, yapay zeka ve API’ler gibi yeni teknolojileri önümüzdeki dört yıl içinde sektör üzerinde en büyük etkiye sahip olacak trend olarak görüyor. 3 yıl önce bu oran %42 seviyesindeydi.

%80’den fazlası, yapay zekadan değer elde etmenin bankaları kazanmak ve kaybetmek arasındaki temel fark olacağına inanıyor. Ankete katılanların üçte biri, teknoloji yatırımlarını dijital danışmanlar ve ses destekli katılım kanalları dahil olmak üzere yapay zeka platformlarına odaklıyor.

Pandemi tarafından harekete geçirilen banka yöneticilerinin yaklaşık yarısı, işletmelerinin önümüzdeki iki yıl içinde bankaların bankacılık ve bankacılık dışı üçüncü taraflarla ortaklık yapmasını içeren ekosistemlere dönüşmesini bekliyor.

Pandemi ayrıca hem yerleşik bankalar hem de fintech’ler için yeni bir finansal katılım zorunluluğuna da yol açıyor. Bankacıların üçte biri girişimciler için mikrofinansı ve banka hesabı olmayanlar için hesapları katılımla ilgili en umut verici iş fırsatları olarak görüyor.

Dijital bankacılık lisansı ve şubelerin geleceği

KaynakFinextra