Finans sektörü profesyonellerini küresel ölçekte bir araya getiren, dünyanın
en büyük bankacılık ve sigortacılık kuruluşu Efma Türkiye Ülke Müdürü Eylem Özen Baştürk en sık sorular soruları cevapladı.

Efma, finansal sektör profesyonellerini global ölçekte bir araya getiren, Dünyanın en büyük bankacılık ve sigortacılık kuruluşu. Merkezi Paris’te bulunan Efma, dernek statüsünde, kar amacı bulunmayan bir kurum ve tüm dünyada temsilciliklere sahip. Misyonumuz tüm dünyadaki finansal kurumları sahip olduğumuz güçlü topluluğun sunduğu olanaklar, bilgi ve yetkinlikler ile desteklemek. Üye kuruluşlarımıza diğer ülkelerdeki projeleri ve iyi uygulamaları ilk ağızdan duyabilecekleri, böylece inovasyon çalışmalarına yön verebilecekleri ve performanslarını arttırabilecekleri platformlar sağlıyoruz.

Hangi ülkelerde temsilcilikleriniz var?

Efma’nın Fransa, Kuzey Amerika, Belçika, Luxemburg, Hollanda, İtalya, İsviçre, Polonya, Latin Amerika, İspanya, Portekiz, Afrika, Orta Doğu, Almanya ve Doğu Avrupa, Asya Pasifik, Tayland ve Hong Kong, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Avustralya ve Yeni Zelenda, Japonya ve Kore ve Türkiye’yi kapsayan temsilcilikleri mevcut. Tüm bölgelerdeki üyelerine bu temsilcilikleri aracılığıyla hizmet veriyor.

Efma’ya kimler nasıl üye olabiliyor?

Efma kurumsal üyelik modeline sahip bir kurum. Bankalar ve sigorta şirketleri yıllık üyelik ücreti karşılığında Efma’ya üye oluyor ve üyelik avantajlarından faydalanmaya başlıyorlar. Ayrıca Efma’nın iş birliği yaptığı ancak banka ve sigorta şirketi olmayan kurumlar da söz konusu, bunlar dünya çapındaki en büyük danışmanlık ve teknoloji şirketleri. Bu şirketler ayrı bir üyelik statüsü ile Efma ile iş birliği yapıyor ve Efma’nın üyelerine sunduğu hizmete, alan uzmanlıkları ile değer katıyorlar.

Efma üyelerine nasıl bir fayda sunuyor?

Efma’nın büyük bir global networkü var ve bu network dahilinde dünya finansal hizmetler pazarında neler olup bittiğini, öne çıkan trendleri, kurum bazında hayata geçirilen inisiyatif, program ve projeleri, işbirliklerini, her türlü gelişmeyi üyelerine sunuyor. Bunun için çeşitli araçları var. Örneğin bunlardan en önemlisi Efma’nın portali “efma.com”, burada yazılı içerikleri çeşitli erişim seviyelerinde hizmete sunuluyor. Makale şeklindeki içeriklerin bazıları herkese açık, üye olmayan kişiler de okuyabilir, ancak bazı makaleler, araştırma ve raporlar, sunumlar, etkinlik videoları, toplantı kayıtları gibi daha detaylı bilgi sunan içeriklere sadece üye kurumların çalışanları erişebiliyor. Üye bir kurumun limitsiz sayıdaki çalışanı, limitsiz sayıdaki içeriğe ulaşabiliyor, dilediği kadar kez indirebiliyor.

Efma etkinlikleriyle de senelerdir çok ilgi çeken bir kurum oldu, çok başarılı ve tüm dünyayı bir araya getiren kapsamlı etkinlikler düzenledi. Pandemi ile birlikte fiziksel etkinliklerini çok hızlı şekilde online ortama taşıdı ve aralıksız sunmaya devam etti. Konferans boyutundaki tüm gün süren ve birkaç gün devam eden bir tema etrafında hazırlanan etkinliklerin yanında, webinarlar, ödül törenleri, “best practice forum” dediğimiz kısıtlı bir grubun katılımı ile düzenlenen etkinlikler sunuluyor. Bunlar da tıpkı Efma’nın yazılı içerikleri gibi çeşitli erişim seviyelerine sahip. Bazıları tüm finansal kurumlara açık, bazıları ise sadece üyelerimize özel olarak düzenleniyor.

Ödül törenleri dediniz… Efma’nın bazı ödül programları olduğunu anlıyorum, biraz açabilir misiniz?

Efma 3 farklı konuda ödül programı yürütüyor. Birincisi “innovation in banking” dediğimiz bankaların yenilikçi projeleri ile katılabildikleri bir program. Üye olan olmayan tüm bankalar bu programa başvurabilir, başvurular hala devam ediyor, son başvuru tarihi 24 Eylül. Ayrıca, bu programa yapılan başvurular arasından ayın inovasyonu seçiliyor, sadece üye kurumların projeleri ayın inovasyonu olma hakkına sahip. Sigortacılık tarafına geçecek olursak bu programın bir yansıması sigorta şirketleri için de mevcut – “innovation in insurance” programı da sigortacılık projelerini farklı kategorilerde ödüllerle onurlandırıyor. Her iki programda da bugüne kadar Türkiye’deki bankalar ve sigorta şirketleri çok sayıda ödül aldı ve bizi gururlandırdı. Hem büyük bankalarımız hem de daha orta ölçekli banka ve sigorta şirketlerimiz yenilikçi projeleri Efma ödülleri ile onurlandırıldı. Yenilikçilik kası bu kadar güçlü bir sektörde bunu normal karşılıyorum, Türkiye’den giden projelerin Efma bünyesinde çok ilgi çektiğine de defalarca tanık oldum. Türkiye’de finansal hizmetler ile ilgili tüm şirketlerin kendisini Efma platformlarında daha fazla göstermesi, projelerini daha fazla anlatması için destek olmaya hazırlım

Bu iki yarışmanın dışında fintech alanında da bir yarışma söz konusu, her yıl Financial NewTech Challange adında fintech, insuretech ve banka ve sigorta şirketlerinin başvurabildikleri bir program düzenleniyor. Haziran ayında, 2021 başvuruları kapandı. 28 Eylül’de gerçekleşecek tören ile kazananlar açıklanacak, heyecanla bekliyoruz.

Efma’nın etkinlikleri çok bilinen ve bankacıların, sigortacıların katılım sağladığı etkinlikler diye biliyorum. Biraz etkinliklerden söz edebilir misiniz?

Efma 1971 yılında kuruldu ve o günden beri etkinliklerine devam ediyor. Efma’nın konferansları kaliteli içerikleri ve katılımcılarına meslektaşlarıyla bir araya gelecekleri çok iyi bir networking ortamı sunması ile biliniyor. Geçen yılın başında yeni koşullara hızla adapte olduk ve bunları online etkinliklere çevirdik. O zamandan bu yana konferans, webinar, best practice forum formatların onlarca etkinlik düzenledik. Katılımcılarımız her zaman ilgili konudaki en yetkin yönetici, teknoloji liderleri, danışmanlar oldu; hatta başbakanlar, sivil toplum liderleri, bilim insanları ağırladık. 2021’de de bu etkinliklere devam ediyoruz. Herkese mutlaka Efma’nın etkinlikler sayfasını takip etmesini öneriyorum. Bazıları sadece üyelerimize özel olmakla birlikte, birçok değerli konuşmacıyı ağırladığımız ve herkese açık programlarımız da oluyor.

Son yıllarda, finansal hizmetler pazarına yönelik çok sayıda portal, ödül programı ve etkinlik görüyoruz. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunların olması elbette çok olumlu, ne kadar fazla bilgi ve deneyim paylaşımı söz konusu olabilirse o kadar iyi. Ancak bunların çok azında gerçekten bilgi ve deneyim paylaşımının gerçekleşebildiğini düşünüyorum.

Efma ticari bir bakış açısı ile değil, onu sahiplenen, yönetimini üstlenmiş olan banka ve sigorta şirketlerinin vizyonu ve çabaları ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yani bankalar ve sigorta şirketleri tarafından kurulmuş olan Efma bankalar ve sigorta şirketleri tarafından yönetiliyor. Yönetim kurulu da tamamen üyelerinin yöneticilerinden oluşuyor ve kar odaklı değil, bir dernek statüsünde. Bu anlamda piyasada çok özel bir yere sahip. Çok fazla faklı değer önerisine sahip. Bankaların birlikte yürüdüğü bir yol arkadaşı, onların yolda karşılaştıkları engelleri aşmalarına destek oluyor. Bu gücü de globaldeki networkünden alıyor.

Nelerdir bunlar? Bazılarından söz edebilir misiniz?

Temel amacımız üyelerimizin bir ayara gelebileceği platformlar oluşturmak ve onlara yenilikçilik ve dijital dönüşüm yolculuklarında destek olabilmek. Bunun için çeşitli alt başlıklarda topluluklar (community) oluşturuyoruz. İlkini iki yıl önce “Global Executive SME Banking Program” olarak oluşturduk, tüm dünyayı kapsayan bir tabana sahip bu topluluğa her ay farklı etkinlikler, raporlar, makaleler sunuyoruz. Topluluk ile ilgili çalışmalar ilgili Efma sayfasından takip edilebilir. Benzer şekilde yenilikçilik (Future Innovation) ve sigortacılık konularında da topluluklar kuruluyor.

Efma üyelerine belirli konularda brifingler sağlıyor, çalışanlarını belirli konuların uzmanları ile bir araya getirip, soru cevap ve tartışma bölümleri de olan seanslar düzenliyor.

Söz ettiğim ödül programları aslında Efma üyelerine çok geniş bir proje kütüphanesine ulaşma imkanı da sunuyor. Efma’nın her 3 alt portalinde de, yani “innovation in banking”, “innovation in insurance” ve “fintechvisor”da, tüm başvurular üyelerin erişimlerine açık. Bu da herhangi bir konuda araştırma yaptığınızda, bir bankanın o projeyi nasıl uyguladığını, hangi sorunları nasıl aştığını, nasıl sonuçlar aldığını görmenizi sağlıyor. Ayrıca, talep edilmesi durumunda, bölge anlamında birbirinin rakibi olmayan, farklı bankalardan proje sahibi ekipleri de bir araya getirip konuyu detaylıca tartışmalarını sağlıyoruz.

Efma’nın geniş networkü sayesinde sunabildiği bazı özel hizmetleri de var. Örneğin EBA – Efma Business Academy & Advisory programı kapsamında üye olan ve olmayan kurumların çalışanlarına yönelik “Efma Masterclasses” eğitim programları var. Bunlardan ilk 5’i için start verildi ve ciddi bir talep ile karşılandı. Bu programların önemli farkı kağıt üzerinde eğitim seansları olmamaları; eğitmenlerin, gerçekten sektörde deneyim kazanmış; büyük bankaların yönetiminde yer almak, fintech kurmak ve büyütmek gibi önemli başarı hikayelerine sahip ve eğitim programına bu deneyimleri ve gerçek proje örneklerini dahil eden kişiler olmaları.

Efma ayrıca üyelerinin talepleri ile benchmarking, özel raporlar, kuruma özel etkinlikler, eğitim programları, birebir veya toplu şekilde bazı bankaların katılımı ile özel toplantılar da düzenliyor.

Çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz?

Her zaman sektörün hızla değiştiğinden ve gelecekte daha yoğun bir dönüşüm geçireceğinden söz ediyoruz. Bu durum sektöre hizmet veren kurumların da değişimini beraberinde getiriyor. Efma 1971 yılında, birkaç banka ve sigorta şirketi tarafından kurulmuş ve zamanla tüm dünyayı kapsar hale gelmiş köklü bir kurum. Ama içinde bulunduğumuz dönem insanları bir araya getirmek ve bu büyük networkün gücünü üyelerinin hizmetine sunmak için Efma’nın eline çok fazla olanak sunuyor. Efma da bunları kullanıyor ve kendisini, bakış açısını, programlarını yeni dünyaya uyumlu hale getiriyor. Ben bir kurumun Efma’ya üye olmasını dünya ile bütünleşik çalışma vizyonunun bir gereği olduğunu düşünüyorum, insan kaynağına yapılan bir yatırım olarak düşünüyorum. Ama Efma ile iş birliği yapmak için üye olmak şart değil, Efma’dan faydalanmak isteyen her kuruma kapımız açık, iletişim kurmaktan ve iş birliği noktalarını konuşmaktan memnun oluruz.

Efma Türkiye Ülke Müdürü Eylem Özen Baştürk