“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Heraclitus – Antik felsefede önemli bir yer tutan ”Logos” kavramını ortaya atan ilk filozof –

Filozof bize olması gerekenin değişim olduğunu vurgulamıştır ve bizler de bankacılar olarak değişimin hem en yakından takipçisi hem de yapılandırıcılarıyız.

Hep daha iyisi, daha hızlısı olmak, en doyum yaratan müşteri deneyimini yaşatmak için değişimle iç içeyiz. FinTech dünyasında, 2030 yılındaki en çok öne çıkacak üç teknoloji; makine öğrenimi, internet ve yapay zeka yenilikleri olarak bizleri bekliyor.

Yatırımlarını en etkin yapan ülkelerin başında ise Çin geliyor. Çin’in FinTech uygulamalarındaki asıl hedefi müşteri odağı olduğu için ülke bu alnda rakip Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Büyük veri, yani verinin çokluğu ve doğru analiz edilmesi ile müşterilerin yaşam tarzları ve ihtiyaçlarının analiz edilmesi, FinTech uygulamalarına verilen önem açısından dünyaya örnek oldu.

Avrupa bankalarının hız kazanması gerekiyor. Çin’deki bu gelişmeleri yakından takip etmek ve doğru yatırımları ülkemize sunmak için ofis açan Türk bankalarımızın sayısı da arttı. Uzak doğu ülkelerinde birçok yenilik için anlaşmalar devam ediyor. Bu sene sonunda kredi kartına parmak izi okuma ile ödemelerin öncelikle kurumsal müşterilere pilot olarak devreye alınması planlanlanıyor. Yakın zamanda tek kart üzerinde kimlik kartımız, ehliyetimiz, pasaport hatta vizelerimizin yer alacağı uygulamaları da göreceğiz.

Yine o kart üzerinden ödeme özelliği ile ödemelerimizi yapabiliriz. Hatta belki farklı ödeme uygulamaları için sıralama bile belirleyebiliriz. Yurt dışı siprarişlerim Apple Pay ile, metro geçişlerim  Google Pay ile , mutfak alışverişleri Samsung Pay’den tahsil edilsin gibi bir sıralama yapabiliriz.

Burada da veri analizlerinin etkinliği ile bu süreçlerde hızlıca yol almak için dinamik takımların kurulması, yeni fikirlerin desteklenmesi, güvenilir ve doğru hizmetlerin günbegün sektöre kazandırılması FinTech’lerin geleceğin bankacılığı vizyonunun stratejik adımlarıdır.

Bankacılık sektöründe son yıllarda altyapı değişiklikleri ile daha hızlı, kesintisiz hizmet sunmak için teknolojik yatırımlar yapılırken bunun en hızlı örneği pandemi sürecinde ofislerden evlere geçiş bir gecede gerçekleşmesiydi. İşlemlerimizi şubeler yerine internet bankacılığı uygulamalarından ödeme sistemleri ile yapar olduk. FinTech varlığını daha da hissettirdi ve tüm dünyada internet kullanımı arttı. Önümüzdeki yıllardaki beklenti şubesiz bankacılık iken sektörde birçok ürün için sistemsel entegrasyon sağlanmaya devam ediliyor.

  • Müşterilere kağıt olarak verilen teminat mektup kullandırımı sistem üzerinden yapılmakta ve onay işlemlerinde e-imza kullanılmaktadır. Sahteciliğin önüne geçilmesi hedeflenirken kağıt kullanımına son verilmesi hedeflenmiştir. Bu yenilikler diğer teknolojik gelişmelere de yön verdi. Yapay zeka kullanımı ürünlere uygulanmaya başlandı. Teminat mektuplarında manuel yapılan iade/iptal işlemleri yapay zekanın etkin kullanımı ile otomatize edildi.
  • Robot kiralık kasalar 24 saat boyunca hizmet sağlamaktadır. İhtiyacınız olan saatte şube temsilcisi ile iletişime geçmeden kasanıza ulaşır durumdasınız.
  • Dekont, mevduat defterleri vb kayıt takip dökümanları yakın zamanda Instagram gibi uygulamalarda yerini anılara bırakacaktır.

Birçok yeni uygulama ile tanışırken (tik-tok, snapchat vs.) Instagram ve Facebook tahtlarını korudu. Hedeflenen şey, bu platformlardan alışveriş yapılması gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesidir. Instagram üzerinden sesli alışveriş yapan hizmetlerin sunulması gündeme geldikçe yatırımların yoğunlaşacağı noktalar da belirginleşiyor. Uygulamalar kendi ödeme sistemlerini geliştirirken FinTech şirketlerinin de bu alanlara kaynak ayırması bekleniyor. Bu süreçte tüketicinin özellikle yeni jenerasyonun satın alma davranışları ile uyum sağlamayı istemesi ve kişisel veriler konusunda daha da bilinçlenmesi ile şeffaflık konusu da önem kazandı. Tüketici teknoloji şirketleri ile FinTech buluşmalarını görüyor olacağız.

FinTech‘in sunduğu ürün ve hizmetlerin çoğalması ile önümüzdeki 10 yıl içinde yapay zeka ve robot kullanımının yaygınlaşması da FinTech şirketleri ve sistemlerini güçlendirecek. FinTech şirket sayılarını artış ve birleşmelerini yine önümüzdeki 10 sene içinde yoğun olarak göreceğiz. Bankaların yanı sıra ödeme sistemleri başta olmak üzere sigorta, sermaye piyasaları ve emlak sektörlerinde de FinTech yatırımları artacaktır.

İyi bir satranç oyuncusu olduğumuzu göstermenin zamanı, finans sektöründe doğru hamleler yaparak ilerleyelim. Oyunda finans sektrüne yön veren büyük oyuncu olan bankalar zamanında yerini almalı. FinTech şirketleri ile yapılacak yatırımların heyecan verici geleceği bizi bekliyor.

Yazar: Aslı Başer