FinTech İstanbul olarak İmece Mobil kurucuları Göker Kuzucu ve Murat Civelek ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Kendiniz, şirketiniz ve ürün/hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İmeceMobil olarak Softtech Ventures’ın yatırımcısı olduğu bir dijital tarım girişimiyiz. Bizim temel amacımız çiftçilerin problemlerini çözüme kavuşturmaktır. Bu amaçla 2019 yılı Ekim ayında Softtech bünyesinde dijital tarım alanında teknolojileri doğru kullanma ve tabana yayma hedefiyle İmeceMobil’i kurduk.

  • Nasıl bir sorunu çözüyorsunuz?

Çiftçilerin yıllardır süregelen tarımsal bilgi eksikliği, girdi maliyetleri ve toprak ve su verimi gibi sorunlarını baz alarak bu uygulamayı geliştirdik.

  • Hangi alanlarda fark yaratıyorsunuz?

Ulusal ve uluslararası ödüllü, 16 Ay önce canlıya alınan, 120.000’den fazla çiftçinin %54 aktiflik oranı ile kullandığı, Türkiye’nin en büyük tarım uygulaması üzerinden Zirai Hava Durumu ve Uyarılar, Uzman Desteği, Hal Borsa Fiyatları gibi birçok özelliği ücretsiz olarak sunuyoruz.

Bunların yanında Türkiye’de ilk ve tek, kuraklığa karşı en önemli çözümlerden biri olacak Uydu Destekli Sulama ve Gübreleme Servisleri ile çiftçilere ekimden hasata kadar olan zaman diliminde uydu destekli sulama analizinin yanında Ziraat Mühendislerimizin bizzat çiftçiyi arayarak sorduğu detaylı sorularla, ezberden uzak, toprağın ihtiyacına yönelik sulama programını uygulamamız üzerinden iletiyoruz.

  • FinTech ekosistemi içinde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

İmeceMobil Türkiye’de tarım sektöründe girdi ürünlerinin pazarını çiftçiye sunmakla kalmayıp aynı zamanda ödeme alt yapısını sağlayan öncü bir girişimdir. Ödeme alt yapısı sayesinde hem çiftçi hem de tedarikçi güvenle ticaret yapabiliyor. Bu bağlamda FinTech ekosistemi içinde başka girişimlere de rol model olabilecek bir uygulama diyebiliriz.

  • Bir önceki sorumuzun paralelinde Türkiye'deki ekosistemi ve fırsatları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin toprakları iyi değerlendirildiği takdirde bir tarım cenneti olarak tanımlayabiliriz. Ne yazık ki ülkemizde hala devam eden ezbere gübreleme ve global kuraklık sorunları toprak verimini azaltıp, maliyetleri arttırıyor. Bu noktada İmeceMobil olarak sunduğumuz servisler ile bu problemleri çözmeyi hedefliyoruz. Ödeme altyapısı ile de tarımsal ticaret hacmini arttırıp tarımın dijitalleşmesini hızlandırmak istiyoruz.

  • Sizin için FinTech ekosisteminde hangi bileşenler önemli? Bu bileşenler ile nasıl ilişkiler kuruyor ve kullanıyorsunuz?

Bizim için FinTech ekosistemindeki en önemli etken teknolojidir. Amacımız öncelikle Türkiye olmak üzere tarımsal alanda çiftçilerin ürünlerini teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak tarımda bir teknoloji devrimi yapmaktır. Finans alanında ise İmeceMobil ‘Bazar’ bölümünde çiftçilerin en çok başını ağrıtan sorunlardan biri olan girdi maliyetlerini düşürerek piyasadaki rekabeti arttırmak ve onların ürünlerini alabilecekleri en düşük fiyattan güvenle almalarını sağlamaktır.

  • Genel olarak yükselen FinTech trendi ile tarım sektöründe ne gibi fırsatlar ve tehditler, zorluklar söz konusu olacak? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hızla artan nüfusla birlikte dünyada tarıma olan ihtiyaç gün geçtikçe daha da artıyor. Artan nüfusun besin ihtiyacını karşılayabilmek için tarım sektöründe yüksek verim almak kaçınılmaz bir gerçektir. Buradaki en önemli fırsat önümüzdeki on yıllarda – ki günümüzde çoktan başladı – büyük şirketlerin ve finans kuruluşlarının tarım sektörüne olacak yatırımlardır. Ancak bu yatırımlarla birlikte tarım sektörünü bilinçlendirmek çok önemlidir. Global kuraklık alarmı ile bitkilerin alabileceği optimum su seviyesini ayarlayıp yüksek verimleri alma hedefini toplumsal olarak kazanmamız gerekiyor. Aksi takdirde ülkemiz gelecek yıllarda ithalata daha da bağlı kalmak zorunda olabilir. Hollanda ve Amerika gibi ülkelerin seviyesine gelebilmek için hızlı ve geniş çaplı Ar-Ge çalışmalarının olması gerekiyor.

  • Gelecek için planlarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

İmeceMobil’in vizyonu ise Türkiye’de çiftçilerin yüzde 50’den fazlasının kullandığı, dijital tarım denildiğinde ilk akla gelen uygulama olmak ve globalde ilk 5 dijital tarım uygulaması arasında yer almaktır.

  • Yeni fikirleri olan girişimcilere ve girişimlere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Verebileceğimiz en önemli tavsiye girişimcilerin kullanıcıların geribildirimlerine önem vermeleri, onlarla zaman geçirmeleri ve onlar ne istiyorsa basit ve anlaşılır şekilde yapılmasıdır. Ancak bu sayede onları götürmek istediğiniz hedefe yönlendirebilirsiniz. Bu sayede ise verim artacağından kullanıcı sayısı da orantılı bir şekilde artacak ve girişim gelişecektir.

  • Eklemek istediğiniz başka nokta bulunuyor mu?

Softtech Ventures niteliğinde daha fazla kurumsal girişimcileri destekleyen şirketlerin var olmasının ülkemizin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Softtech Ventures alanında uzman, MVP ile müşteri değer önerisini doğrulayan girişimler ile teknolojik bilgisi, küresel ağı ve paylaştığı kaynaklar aracılığıyla ortaklık kuran öncü bir teknoloji firmasıdır.

Biz İmeceMobil ekini olarak dijital tarım teknolojilerinde daha fazla girişimlerin olmasını ve bu girişimlerin tarımın çeşitli alanlarında uzmanlaşmasını istiyoruz. Amacımız İmecemobil’i dijital tarım ekosistemi haline getirerek her ayrı bir girişimin İmeceMobil platformunda yer almasını sağlamaktır.

Sosyal Medya adreslerimiz:

Web sitemiz: https://imecemobil.com.tr/

Instagram: https://www.instagram.com/imecemobil/

Facebook: https://www.facebook.com/imecemobil/

Twitter: https://twitter.com/imecemobil?lang=tr