Sosyal medya platformu TikTok, yatırımlar ve kripto para birimleri dahil olmak üzere çeşitli finansal hizmet ürünlerinin tanıtımını yasakladı.

TikTok’un markalı içerik politikasına göre, tüm finansal hizmetlerin ve ürünlerin tanıtımı artık küresel olarak yasaklanmış durumda.

Sosyal medya platformunun bu kararı, özellikle TikTok’tan finansal bilgi, yatırım tavsiyesi vb. alan genç kitlenin yanlış yönlendirilebileceğine dair uyarılmasından sonra geliyor.

Ayrıca Mali Davranış Otoritesi genç yatırımcıların, yatırım yaparken çok fazla risk almasından sosyal medyanın kısmen sorumlu olduğunu söyleyerek, internette yatırım arayan gençlerle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Informed Choice’da müşteri eğitiminden sorumlu başkan Martin Bamford konuyla ilgili olarak: “Finansal hizmet sunan ürünlerle ilgili markalı içeriğin büyük bir kısmını TikTok’ta görüyoruz. Genellikle yetersiz bilgili yorumculardan, zenginlik vaadiyle takipçileri cezbediyor, ancak gerçekte paralarını bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla kaydolan insanlardan kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay TikTok, bilinçli finansal kararların nasıl alınacağına, araştırmadan en iyi şekilde yararlanmaya ve finansal terminolojiyi anlamaya odaklanan videolar sunmak için Citizens Advice ile birlikte çalışmıştı.

TikTok, kullanıcıların doğru desteğe ve tavsiyeye nasıl erişebileceklerinin yanı sıra finansla ilgili yanlış bilgiler konusunda kendilerine güvenmelerine ve uyanık olmalarına yardımcı olmak istediğini söylüyor.

Baskı artıyor

TikTok’un yanı sıra diğer sosyal medya devleri ve teknoloji şirketleri de kullanıcılarını bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinden korumak için çalışmalar yapmaya başladı. Özellikle pandemiyle birlikte çoğalan bu vakalar, sosyal medya devlerinin bu alana daha önce hiç olmadığı kadar eğilmesine yol açtı.

Geçtiğimiz ay Google, tüm finansal hizmet reklamverenlerini Finansal Davranış Otoritesi tarafından yetkilendirildiklerini göstermeye zorlayarak platformlarında görünen finansal sahtekarlığı engellemek için adımlar atmıştı. İlerleyen dönemlerde bu tarz örneklerin sayısı çok daha fazla artacak gibi görünüyor.

Google Pay işlem verilerini kullanmak için izin isteyecek

KaynakFT Adviser