Nikkei’nin haberine göre teknoloji devi Google, Japonya finansal hizmetler pazarına girmek için hazırlıklar yapıyor.

Kaynaklara göre Google, ortak bankalara ve kredi kartı şirketlerine bağımlı olmak yerine kendi finansal hizmetlerini sunmasını sağlayabilmek için Tokyo merkezli nakitsiz ödeme sağlayıcısı Pring’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

Şu anda Mizuho Bank ve bir dizi yatırımcıya ait olan Pring için Google’ın 180 ile 270 milyon dolar arasında bir ödeme yapabileceği iddia ediliyor.

Japonya’daki nakitsiz ödeme piyasası, alternatif ödeme yöntemlerinin daha geniş bir şekilde benimsendiği diğer ülkelere kıyasla nispeten olgunlaşmamış bir durumda. Ülkenin perakende işlemlerdeki nakitsiz ödeme payı, Güney Kore ve Çin’deki %70-90’a kıyasla 2020’de %30’un altında kaldı.

Akıllı telefonla çalışan hizmet Google Pay Japonya’da mevcut olsa da, finansal hizmetler sunmak için kredi kartı ve ön ödemeli kart sağlayıcılarıyla ortaklığa güveniyor.

Pring şu anda müşterilerine akıllı telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla ödemeler, nakit transferler ve para çekme işlemleri sağlıyor. Ayrıca, hizmeti diğer işletme sahiplerine küçük ödemeler yapmak veya müşterilere geri ödeme teklif etmek için kullanan 400’den fazla kurumsal müşteriye de sahip.

Nikkei’ye göre Google bu satın almayla birlikte, 2022’de ödemeler ve transferler gibi kendi finansal hizmetlerini sunmak için Pring’in mevcut ağını kullanmayı düşünebilir.

Google dijital banka kurma çalışmalarını hızlandırıyor

KaynakFinextra