Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Yurt içindeki ödemelerle ilgili verinin sadece Hindistan’da tutulmasını isteyen veri lokalizasyonu düzenlemesinde geri adım atmayan Hindistan Merkez Bankası, uyum sağlamayan şirketlere ceza kesmeye devam ediyor. Düzenleyici, American Express’ten sonra Mastercard’ın da yeni kart çıkarmasını yasakladı.

ABD’de Beyaz Saray, açık bankacılıkla ilgili düzenleme çağrısı yaparken Facebook Pay’in Facebook ekosistemi dışında da kullanılabilen bir ödeme yöntemine dönüşme planı, online ödemeler alanına yeni bir soluk getirecek. Apple Pay’in şimdi al sonra öde alanına gireceğine dair söylentiler ve Discover’ın Sezzle’a yaptığı yatırım, bu alandaki yarışın daha da kızışacağının habercisi oldu.

Yeni nesil bankalar Lunar ve Revolut’un yanı sıra yatırım uygulaması M1 Finance ve BaaS platformu Railsbank aldıkları yatırımlarla karşımıza çıktı. NatWest’in karbon ayak izinin takip edilmesini sağlayan özelliği ve biyometrik kartlar da bültende yer alıyor.

Keyifli okumalar ve sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram diliyorum.

Okan Yıldız

ABD’de Açık Bankacılık Düzenlemesi Gündeme Geldi

Beyaz Saray, Consumer Financial Protection Bureau’ya (CFPB) yaptığı çağrıda bireylerin bankacılık verilerini farklı kuruluşlarla paylaşmasını sağlayarak rekabeti arttıracak bir düzenleme yapılmasını istedi. Aslında 2010 yılında yürürlüğe giren Dodd-Frank yasası ile bu yetki CFPB’ye verilmişti ancak kurum, yoğun gündemi nedeniyle veri paylaşımı konusuna pek eğilememişti. CFPB, olası bir düzenleme ile ilgili olarak 2020 yılında görüş toplamıştı ancak devamında şu ana kadar bir adım atılmadı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada finansal işlem geçmişini taşıyamamaları nedeniyle bireyler için banka değiştirmenin zor olduğunun belirtilmesi, yapılacak düzenlemenin kapsamının geleneksel açık bankacılık akışlarının ötesinde bir yenilik getirip getirmeyeceği tartışmalarına da yol açtı.

Hindistan, Mastercard’ın da Yeni Müşteri Kabul Etmesini Yasakladı

Hindistan Merkez Bankası, veri lokalizasyonu düzenlemesini ihlal ettiği gerekçesiyle Mastercard’ın ülkede yeni kart ihraç etmesini yasakladı. Düzenleyici ile yakın çalıştığı ve beklentilere uyum sağladığını düşündüğü için bu kararı beklemeyen Mastercard, endişeleri gidermek için gerekli ek düzenlemeleri yapacağını duyurdu. Alınan karar, mevcut kartların kullanımını olumsuz etkilemeyecek.

2018 yılında duyurulan veri lokalizasyonu düzenlemesi kapsamında Hindistan’da gerçekleşen ödemelere ait verilerin sadece yurt içindeki sistemlerde tutulması isteniyor. Nisan ayında alınan kararla veri lokalizasyonu düzenlemesine henüz uyum sağlamadığı tespit edilen American Express’in yeni müşteri kabul etmesi de yasaklanmıştı. Aradan geçen sürede American Express’in durumunda bir değişiklik olmadı.

Google Pay Bakiyeleri, Artık Mağaza İçi Ödemelerde Kullanılabilecek

Google Pay’i bankacılık hizmetleri sunulan bir platforma dönüştürme vizyonu ile çalışan Google, bakiyelerin mağaza içi ödemelerde kullanılmasını sağlayan kart tabanlı bir çözüm geliştirdi. Yapılan işlemlerden kazanılan bakiyeler, diğer kullanıcılara transfer edilebilirken banka hesaplarına da aktarılabiliyor ancak bu süreç hem ücretli hem de 1–3 günü buluyor. Geliştirilen çözümde ise kullanıcılar, Google Pay bakiyelerinin bulunduğu bir sanal kartı anında oluşturabilecek. Bu kartlarla online ödemenin yanı sıra mağaza içinde temassız ödeme de yapabilecek.

Facebook Pay, Online Ödemelerde PayPal ve Apple Pay’e Rakip Oluyor

Facebook; Messenger, Instagram, WhatsApp gibi farklı uygulamalarındaki ödeme çözümlerini Kasım 2019’da Facebook Pay adı altında birleştirmişti. Bu karar sonrasında, kullanıcıların kartlarını ekleyebildiği bir ödeme yöntemi olan Facebook Pay’in farklı e-ticaret sitelerinde kullanıma sunulması sürpriz olmayacaktı. Bu adım sonunda atıldı ve ağustos ayından itibaren Facebook Pay’in Facebook ekosistemi dışındaki işyerlerinde bir ödeme yöntemi olarak kullanılacağı açıklandı. Böylece Facebook; PayPal, Apple Pay, Google Pay ve Amazon Pay ile rekabete girecek. Facebook Pay ile ödeme kabul edecek ilk işyeri ise Shopify olacak.

Facebook’un stablecoin girişimi Diem’i (eski adıyla Libra) dedestekleyen oyunculardan biri olan Shopify ile başlayan bu açılımın, ilerleyen dönemde Diem’in kabul ağını oluşturan stratejik bir adıma dönüştüğünü görebiliriz.

Apple Pay, Şimdi Al Sonra Ödeme Çözümünü Kullanıma Sunacak

ABD ve Avustralya’da yaygın olan ve pandemi döneminde kullanımı artan şimdi al sonra öde alanına Apple Pay de dahil oluyor. Apple Card’da olduğu gibi Goldman Sachs iş birliği ile hayata geçirilecek çözüm kapsamında kullanıcılara iki seçeneğin sunulacağı iddia edildi. Bunlardan ilki, iki haftada bir ödeme yapılacak ve dört ödemede tamamlanacak olan faizsiz yöntem. İkincisi ise daha yüksek tutarlı ödemelerde kullanılacak olan, vade süresinin daha uzun olduğu ve kullanıcıların faiz ödeyeceği yöntem olacak.

Discover ve PayPal’ın Şimdi Al Sonra Öde Adımlarına Yenileri Eklendi

Discover, Sezzle isimli şimdi al sonra öde oyuncusuyla şubat ayında bir iş birliği yapmış ve ağındaki bazı işyerlerinin Sezzle ile ödeme kabul etmesini sağlamıştı. Discover, geçtiğimiz hafta içerisinde ise Minneapolis merkezli Sezzle’a 30 milyon dolar yatırım yaptı ve şimdi al sonra öde alanına ilgisini bir kez daha göstermiş oldu. Diğer yandan PayPal ise Pay in 4 isimli çözümünü Avustralya’dakullanıma sundu.

Yatırım Uygulaması M1 Finance Yatırım Almaya Devam Ediyor

Son 13 ayda 4 kez yatırım alan yatırım uygulaması M1 Finance, SoftBank liderliğinde gerçekleşen seri E turunda 150 milyon dolar yatırım aldı. 1,45 milyar dolar değerlemeye ulaşan M1 Finance; Invest, Borrow ve Spend isimli hizmetleri ile finans dünyasının süper uygulaması olmayı hayal ediyor. Şirketin yönetilen varlık büyüklüğü bir yıl öncesine kıyasla 3 katına çıkarak 4,5 milyar dolar olurken aynı dönemde kullanıcı sayısı 2 katına çıktı.

Lunar ve Revolut Yatırım Aldı

2019 yılında tam bankacılık lisansı alan Danimarka merkezli yeni nesil banka Lunar, yoluna emin adımlarla devam ediyor. Kişisel finans yönetimi özelliği bulunan, şimdi al sonra öde çözümünü Aralık 2020’de kullanıma sunan ve Lendify isimli kredi pazaryerini kısa süre önce satın alan banka, 210 milyon euro yatırım aldı. Tencent’in de katıldığı turda toplanan fonun uluslararası yaygınlaşma ve tüketici kredisi ürününü geliştirme amacıyla kullanılacak. Londra merkezli Revolut ise 33 milyar dolar değerleme üzerinden 800 milyon dolar yatırım alırken SoftBank ve Tiger Global’i yatırımcıları arasına ekledi.

BaaS Platformu Railsbank Yatırım Aldı

Londra merkezli Banking-as-a-Service (BaaS) platformu Railsbank, 70 milyon dolar yatırım aldı. Alınan yatırım, uluslararası yaygınlaşma ve ürün çeşitliliğini arttırma amacıyla kullanılacak.

NatWest Karbon Ayak İzini Takip Etmesini Sağlayacak

İngiltere bankalarından NatWest, mobil bankacılık uygulamasına eklediği özellikle kullanıcıların yaptığı işlemlerde sebep olduğu karbon salınımını izlemesinisağlayacak. Banka, 250 çalışanı ile 8 hafta boyunca test ettiği çözüm için CoGo isimli şirketle iş birliği yaptı.

Biyometrik Kartları Ödemelerde Kullanmak İster misiniz?

Biyometrik çözümler geliştiren oyunculardan biri olan IDEMIA’nın 14 ülkede yaptığı araştırmada, bireylerin %81’inin işlemleri PIN yerine biyometrik kartları ile doğrulamaya hazır olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu oran Suudi Arabistan’da %94, Hindistan’da %92, Brezilya’da %88, Güney Afrika’da %86, Avustralya’da %73, İngiltere’de %70, ABD’de %69 olarak hesaplandı.

Ödemeler alanında son dönemde en fazla iletişim çalışması yapılan ödeme aracı olan biyometrik kartların birim maliyeti geleneksel kartlardan daha yüksek… Bankalar ve diğer paydaşlar biyometrik kartlar için ideal ücretlendirme yapısını araştırırken bu kartları ürün gamına ekleyen az sayıda bankanın ilk etapta üst segmenti hedeflediğini gördük. Mobil ödemelerin yaygınlaştığı, geleneksel kartların yeterli görüldüğü, POS’ların temassıza döndüğü ve temassız limitinin düzenli olarak yükseldiği bir ortamda maliyeti daha yüksek olan biyometrik kartların bankalardan ve tüketicilerden ilgi görüp görmeyeceğini birlikte takip edeceğiz.

Sygnum Bank, Picasso’nun Eserinin Sahipliğini NFT Olarak Satacak

Artemundi isimli sanat yatırımı şirketi ile iş birliği yapan İsviçreli Sygnum Bank, Pablo Picasso’nun 1964 tarihli “Fillette au Béret” eserinin sahipliğini Art Security Tokens (ASTs) olarak satılmasını sağlayacak. Dijital varlık odaklı banka, blockchain tabanlı düzenlenmiş ikincil piyasa çözümü SygnEx üzerinde oluşturulacak token’ların yatırımcılar arasında dijital İsviçre frangı (DCHF) isimli stablecoin’i ile alınıp satılmasını sağlayacak. Eser için belirlenen fiyat 4 milyon frank olurken fiyatı 5 bin frank olarak belirlenen token’ların 4 bin tanesi Sygnum’un dijital bankacılık kanallarından satılacak. Parçalı sahipliğin İsviçre kanunları tarafından tanınacağı, fiziki tablonun ise güvenli bir tesiste korunacağı ve müzelere kiralanmayacağı belirtiliyor.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.