CB Insights, veri odaklı içgörüler sunan, dünyadaki fintech yatırım trendlerini, ortaklık faaliyetlerini, aktif yatırımcıları ve anlaşmaları analiz eden State of FinTech raporunun 2021 yılı 2. çeyrek dönemini ele alan sürümünü yayımladı.

Rapora göre 2021 yılının 2. çeyreği FinTech yatırımları açısından dönemsel olarak tarihi bir rekor kırdı. 657 farklı işlemde 30,8 milyar dolar büyüklüğünde yatırım gerçekleşti. Bu rakam bir önceki döneme kıyasla yüzde 30 büyüme anlamını taşıyor.

Raporun öne çıkan bulguları şöyle:

  • Mega FinTech (100 milyon dolar ve üstü) yatırım turlarının sayısı alandaki en büyük şirketlerin ek fon sağlamasıyla birlikte bu çeyrekte 88’e yükseldi. 2021’in ilk çeyreğinde bu sayı 60 olmuştu. Tüm yatırımların yüzde 70’ini mega yatırımlar oluşturdu. Ortalama mega yatırım rakamı ise 47 milyon dolar oldu.
  • Güney Amerika bu çeyreğin parlayan yıldızı oldu. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 153 büyüme kaydedilen Güney Amerika FinTech yatırımlarında tüm kıtanın büyüme oranı ise yüzde 52 olarak karşımıza çıktı. Diğer yandan tüm kıtalarda yatırım sayısının azalmasına rağmen yatırım miktarlarının artması dikkat çekti.
  • Halka arzlarda patlama yaşandı. Toplam 19 halka arz gerçekleşti ( duyurulan ama henüz gerçekleşmeyenler dahil). VC yatırımı almış FinTech’lerin ilerleyen dönemde halka arz için daha fazla istekli olacağı öngörülüyor.
  • Q2’21 için farklı alanlarda rakamlar şöyle karşımıza çıktı; ödeme alanında hizmet veren şirketler için 8 milyar dolar ve çeyrek bazında yüzde 25 büyüme, bankacılık alanında çeyrek bazında yüzde 59 işlem sayısında artış ve yüzde 43 yatırım yükselmesi. Emlak alanındaki yatırımların sayısında yüzde 20 düşüş olmasına rağmen son 5 çeyreğin en yüksek yatırım rakamı ile 3,2 milyar dolar bir hacim gözlemlendi.

CB Insights’ın Q2’21 dönemi için  FinTech raporuna buradan ulaşabilirsiniz.