FT Partners tarafından yayımlanan “Buy Now Pay Later” başlık rapor, ödeme teknolojilerinin yenilikçi bir yaklaşım ile nasıl dönüştüğüne dair ışık tutuyor. Diğer yandan bu yeni alan Türkiye için pek de yeni sayılmaz.

Buy Now Pay Later (BNPL) özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da giderek önem kazanıyor ve uygulamaları yüzlerce milyar dolar hacme sahip yeni bir tüketim alanı yaratıyor.

BNPL için 1.0 ve BNPL 2.0 olarak tanımlanan iki farklı yaklaşım söz konusu ancak uygulamalar temelde birbirine çok yakın. Her iki sistemde de süreç şöyle işliyor.

  • Tüketici satıcı veya BNPL sağlayıcı üstünden alışveriş yapıyor.
  • 1.0 uygulamasında tüketici BNPL sağlayıcıda bir hesap açarak genellikle 5 aya kadar, sıfır faiz ile taksitlendirme imkanı buluyor.
  • 2.0 uygulamalarında ise tüketiciye bir ön kredi sağlanıyor ve ödemeler sıfır faiz ile 6  aydan 3 yıla kadar uzayabiliyor.
  • Her iki yöntemde de BNPL sağlayıcı tedarikçiye ödemeyi peşin yaparak tüketiciden ödemeleri tahsil ediyor.
  • Tüketici ödemelerini geciktirir veya yapmaz ise gecikme faizi işletiliyor ve/veya hesabı askıya alınarak kazandığı haklar iptal ediliyor.

Her iki şekliyle de BNPL uygulamaları uzun yıllardır Türkiye’de bankaların çok standart olarak sunduğu bir kredi kartı hizmetinin ötesine şimdilik geçebilmiş değil ancak BNPL uygulamalarının ilgi gördüğü ülkelerde bankaların bu tarz hizmetleri bugüne dek hiç düşünmemiş olması bile çok ilginç.

FT Partners’ın raporu BNPL uygulamalarının farklı ülkelerde kimler tarafından ve hangi modeller ile sağlandığına dair temel verileri kıyaslamalı tablolar olarak sunuyor.

affirm, afterpay, Klarna, zip gibi çeşitli girişimlerin bizlere çok basit ve doğal gelen bu hizmet ile elde ettiği hızlı büyüme ve karlılık oranları ise akıl alır gibi değil. Yüzde 40 ila 400 arasında değişen yıllık gelir artışı oranları, yüz milyarlarca dolarlık işlem hacimleri sonrasında geleneksel bankaların da bu alana ilgisinin artmaya başlaması doğal bir süreç ancak bu girişimlerin elde ettiği deneyim ve geliştirdikleri uygulamalar şu anda geleneksel bankaların önünde seyrediyor.

180 sayfalık rapor temel iş modellerinin detaylarını, sektör uzmanların ile yapılan röportajları, seçilmiş şirketlerin detaylı analizlerini de içeriyor.

Uzun yıllardır FinTech ekosistemine dair dünyayı takip eden yerli bankalarımızın sahip olduğu deneyim ve iş modellerini ise birer girişime dönüştürüp bu hizmetleri özellikle Kuzey Amerika’da sunmamış olması, üstünde düşünmeye ve hatta üzülmeye değecek bir nokta. Yine de henüz BNPL sektörünün çok genç ve yeni oyunculara açık bir alan olduğunun altını çizmek lazım.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilir ve indirebilirsiniz: https://www.ftpartners.com/fintech-research/buy-now-pay-later

BNPL alanında faaliyet gösteren Zip firmasının CEO’su daha önce bir webinarımıza misafir olmuştu. İlgili videoyu da aşağıda izlemenizi tavsiye ederiz.