Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülke olarak bir kez daha üzücü, keyifsiz bir haftayı geride bırakıyoruz. Çok sayıda şehrimizde meydana gelen orman yangınlarında kaybettiğimiz insanlarımız, yaşam alanlarımız, doğamız ve hayvanlarımız için ne kadar üzülsek az, ne söylesek boş… Üç yıldır yangınlardan sonra yetkililerden aynı sözleri duyuyoruz. Umarım artık hatalardan ders almaya niyetleniriz ve bir daha böyle acılar yaşamayız.

Anlaşılan o ki düzenlenen yardım kampanyaları önümüzdeki günlerin tartışma konularından biri olacak. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için iki önerim var, sizlerle paylaşmak isterim. Birincisi ve çok daha pratik olanı, yanan alanların düzenli olarak fotoğraflanması… Böylece ilerleyen yıllarda bu bölgelerin imara açılmadığını, otel yapılmadığı ve tekrar eski haline döndüğünü hep birlikte görmüş oluruz. İkinci önerim ise yardım kampanyalarında; yapılan yardımların nereye, kime, ne şekilde ulaştığının veya nerede yapılan ağaçlandırma çalışmalarında kullanıldığının takip edebileceği blockchain tabanlı şeffaf, izlenebilir yapıların hayata geçirilmesi… Böylece birey olarak yardım yapıp yapmama noktasında gönül rahatlığıyla karar verebiliriz.

Bültende Apple Pay’in NFC anteniyle ilgili Avustralya’da ısınan gündemi, İngiltere’de hesap taşıma işlemlerine ait son verileri, dijital euro’yla ilgili Estonya’da denenen blockchain tabanlı çözümü ve stablecoin girişimi Celo’nun cüzdanı Valora ile ilgili haberleri bulacaksınız.

Umman İşletmelerin Nakitsiz Ödeme Kabul Etmesini Zorunlu Hale Getiriyor

“Oman Vision 2040” isimli proje kapsamında dolaşımdaki nakit miktarını azaltmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak isteyen Umman, 1 Ocak 2022’den itibaren tüm işletmelerin nakitsiz ödeme kabul etmesini zorunlu hale getiriyor. Merkez bankası ve bankalar koordinasyonunda yürütülecek çalışmalar kapsamında işletmelerden POS kurulum ya da aylık/yıllık bakım ücretleri alınmayacak ancak belirlenen koşullar dahilinde işyeri komisyonu alınmaya devam edecek.

Apple’ın NFC Anteni Avustralya’nın Gündeminde

Apple cihazlardaki NFC anteninin ödemelerde sadece Apple Pay tarafından kullanılması, rekabeti ve inovasyonu azalttığı gerekçesiyle uzun zamandır eleştiriliyor. Avrupa’da düzenleyici otoritelerin konuyu derinlemesine araştırdığı bir dönemdeyiz. Bu incelemeler sonucunda, belirlenecek koşullar altında Apple’ın NFC antenini üçüncü taraf uygulamalara açmasını zorunlu tutacak düzenlemelerin yapılması olası görünüyor. Bankaların Apple’a ilk diş gösterdiği ülke olan Avustralya’da ise konu yeniden gündeme geldi. Avustralya’da meclis bünyesinde finansal hizmetler üzerine kurulmuş olan bir komite, konuyla ilgili görüş toplamış ve açık oturumlarda konunun tartışılacağını açıklamıştı. Temmuzun son haftasında bu oturumların ikisi düzenlendi. Merkez bankası, rekabet kurumu, bankalar, hizmet sağlayıcı şirketler ve sektör birliklerinden temsilcilerin bulunduğu oturumlara Google da katılırken Apple yazılı görüş iletmekle yetindi. Apple, NFC antenini açmamasındaki ana sebeplerden birinin güvenlik olduğunu, Android cihazlarda sunulan HCE çözümünün güvenlik düzeyinin ve kullanıcı deneyiminin düşük olduğunu belirtirken Google yetkilileri bu görüşe katılmadıklarını, ek olarak NFC antenini açmanın inovasyonu arttırdığını gördüklerini ifade etti. Apple’ın üçüncü taraf uygulamaların kamera üzerinden QR kod tabanlı ödeme yapılabildiği yönündeki savunması ise Avustralya’nın temassız ülkesi olması ve QR kod deneyiminin temassızdan yavaş olması nedeniyle eleştirildi.

Oturum öncesinde yazılı olarak iletilen görüşlerin ve oturumlar sırasında verilen beyanların şeffaf biçimde web sitesi üzerinden paylaşıldığı sürecin, ülkemizde konuyu ele alacak düzenleyici otoriteler tarafından için değerli bir emsal oluşturacağını ve yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Temassız Ödemelerin Yükselişi Sürecek

Juniper Research tarafından yapılan öngörülere göre 2020 yılında 1,7 trilyon dolar olan temassız ödeme tutarı, 2021 yılında 2,5 trilyon dolara yükselecek. Bu tutar içerisinde kartlı ödemelerin payı ise %79 olacak.

Blik, Banka Hesabından Mobil Temassız Ödeme Yaptıracak

Polonya’da bankaların mobil uygulamaları üzerinden alınan kodlarla mobil ödeme yapılmasını sağlayan Blik, Mastercard iş birliğiyle geliştirilen çözüm sayesinde banka hesapları üzerinden NFC tabanlı ödeme yapılmasını sağlayacak. 17 bankaya hizmet veren Blik’in bu özelliğini ilk etapta 6 banka kullanacak. Mastercard’ın MDES tokenization teknolojisinden yararlanılan çözüm kapsamında kullanıcılar, telefonlarını POS’a yaklaştırdıktan sonra uygulama üzerinden aldıkları kodu POS’a girecek.

İngiltere’de Taşınan Hesap Sayısı Artıyor

Pay.UK tarafından yönetilen ve banka hesaplarının 7 günde farklı bir kuruluşa taşınmasını sağlayan ve Eylül 2013’te kullanıma sunulan CASS (Current Account Switch Service) ile ilgili güncel veriler paylaşıldı. Hesaba bağlı ödeme talimatları nedeniyle yeni bir bankayla çalışmanın doğurduğu zorlukları ortadan kaldırarak rekabet ortamını iyileştiren çözüm ile bugüne kadar 7,3 milyon hesap farklı bankalara taşınırken bu kapsamda yönlendirilen ödeme sayısı ise 110 milyonu aştı. Yılın ikinci çeyreğinde taşınan hesap sayısı 182 bin olurken nette en fazla hesap taşınan kurumlar Starling, Virgin Money ve Monzo oldu. En fazla müşteri kaybeden oyuncuların ise Santander, NatWest ve TSB olduğu açıklandı.

Estonya Blockchain Tabanlı Dijital Euro Çözümünü Test Ediyor

Avrupa Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada dijital euro’da iki yıl sürecek araştırma fazına geçildiğini duyurmuş, İspanya’da ise Iberpay yaptığı pilot çalışmanın çıktılarını paylaşmıştı. Dijital euro ile ilgili bu haftanın haberi ise Estonya’dan geldi. Merkez bankası Eesti Pank, geliştirilen blockchain tabanlı çözüm ile saniyede 300 bin işlemin eş zamanlı olarak gerçekleştiğini ve paranın alıcıya 2 saniye içerisinde ulaştırıldığını açıkladı. Çözümün sarf ettiği enerjiye de bakan banka, karbon ayak izinin kartlı ödemelerden daha düşük olduğu bilgisini paylaştı.

Celo, Mobil Cüzdanı Valora’yı Ayrı Bir Şirket Olarak Konumlandırdı

Stablecoin dünyasının önemli potansiyele sahip oluşumlarından biri olan ve geçtiğimiz hafta PayU iş birliği ile gündeme gelen Celo, bu kez mobil cüzdanı Valora’yı ayrı bir şirket olarak konumlandırdığını açıkladı. Eşzamanlı olarak Valora, Andreessen Horowitz liderliğinde gerçekleşen 20 milyon dolarlık seri A yatırım turunu tamamladı. Valora ile kripto para yatırımı yapmanın, göndermenin ve almanın mesaj göndermek kadar kolay hale gelmesi hedefleniyor. Gelişmekte olan ülkeleri hedefleyen Valora’nın 10 ülkede 200 bin kullanıcısı bulunuyor.

Finleap Connect, MyValue Solutions’ı Satın Alıyor

Fintech şirketleri hayata geçirerek bir ekosistem kuran Berlin merkezli Finleap’in altındaki şirketlerden olan ve açık bankacılık alanına odaklanan Finleap Connect, açık bankacılık alanında hizmet veren İspanya merkezli bir başka oyuncu MyValue Solutions’ı satın aldı. Şirket, bütçe yönetimi alanında white-label çözümler geliştiriyor. Finleap Connect’in ilk satın alması olan bu işlemin Avrupa’da yaygınlaşmayı hızlandırması bekleniyor.

Mercury’nin Değerlemesi 1,6 Milyar Doları Aştı

Girişimlere yönelik dijital bankacılık hizmetleri sunan Mercury, seri B turunda 120 milyon dolar toplarken değerlemesini 1,62 milyar dolara yükseltti. Tura Coatue liderlik ederken Andreessen Horowitz de tura katılanlar arasında yer aldı. Mercury, seri B turu kapsamındaki 5 milyon doları ise Wefunder isimli kitle fonlaması platformu üzerinden topluyor. 2019 yılında kurulan ve 40 bin KOBİ’ye hizmet veren Mercury’nin ana gelir kaynağını, tuttuğu 4 milyar dolarlık mevduat üzerinden yapılan ödemelerden elde ettiği takas komisyonu oluşturuyor.

Nium Unicorn Oldu

B2B uluslararası para transferi alanında hizmet veren Singapur merkezli Nium, Riverwood Capital liderliğinde gerçekleşen ve Temasek, Visa gibi oyuncuların katıldığı seri D yatırım turunda 200 milyon dolar topladı ve 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. 700 kuruma hizmet veren Nium, yılda 8 milyar dolar büyüklüğünde işleme aracılık ediyor.

Landis: Kiracıların Ev Sahibi Olmasını Kolaylaştıran Fintech

Kiracıların ev sahibi olmasına yardımcı olan Landis isimli ABD’li girişim, Sequoia Capital liderliğinde gerçekleşen ve Jay-Z, Will Smith gibi isimlerin de katıldığı seri A turunda 165 milyon dolar topladı. Kredi skoru düşük olduğu veya peşinatı ödeyemediği için geleneksel finans kuruluşlarının konut kredisi vermediği kesimi hedefleyen Landis, bu kişilerin seçtiği evi satın alıp 24 aya kadar kiracı olarak yaşamasına imkan verirken bu esnada finansal koçluk yaparak kredi skorunu yükseltmesine yardımcı oluyor. Bu süreçte konut kredisi kullanmaya hazır duruma gelen kullanıcılar, devam eden aylarda ise kredi taksitlerini ödüyor. 2018 yılında New York’ta kurulan Landis, şu anda 11 eyalette hizmet veriyor.

VTB, Şube ve ATM Lokasyonlarına Karar Verirken Yapay Zekadan Yararlanacak

Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB, şube ve ATM lokasyonlarına karar verme sürecinde yapay zekaya ve büyük veriye başvuracak. Aralarında nüfus, AVM’lere ve ulaşım noktalarına uzaklığın da yer aldığı 5 bin parametreyi göz önüne alan algoritmalarla alternatif lokasyonların potansiyel müşteri ve işlem adedi tahmin edilecek. Banka, bu çalışmanın çıktıları doğrultusunda ortalama erişim süresi 15 dakikayı aşmayacak şekilde şube ve ATM ağının üçte birini yenilemeyi hedefliyor.

  • VTB haziran ayında ise kişisel verilerin korunması amacıyla yapay zeka tabanlı bir algoritma geliştirdiğini duyurmuştu.