Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülkemizde elektronik para ve ödeme kuruluşlarının finansal çözümlere erişiminin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda TCMB, FAST’a banka dışı kuruluşların katılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını duyurmuştu. Bu hafta ise IBAN tebliğinde yapılan değişiklikle bu oyuncuların IBAN oluşturulmasının önü açılmış oldu.

Square’in Afterpay’i satın alması fintech dünyasında son dönemin en büyük işlemi olurken çip tedariğinde yaşanan sorunun ödemeler ve kimlik alanında sorun yaratma olasılığı yüksek sesle konuşulmaya başladı. Amazon’un biyometrik çözümü Amazon One’ın yanı sıra Bakkt, NFT, XRP tabanlı kartlarla ilgili haberleri de bültende bulacaksınız.

Saygılarımla,

Okan Yıldız

Artık Banka Dışı Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları da IBAN Oluşturabilecek

Uluslararası Banka Hesap Numarası yani IBAN tebliğinde yapılan değişiklikleri içeren tebliğ, 5 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. 2008 yılında yayımlanan tebliğdeki sadece IBAN’ın sadece bankalarca uygulanabileceğine yönelik ifadeler düzenlenirken “Tanımlar” maddesine “Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı” tanımı eklendi. Bu ekleme ile bankalar dışında e-para kuruluşları ve ödeme kuruluşları da tebliğ kapsamına girdi.

  • TCMB, temmuz ayında yaptığı açıklamada FAST’a e-para ve ödeme kuruluşlarının da dahil olmasına yönelik hazırlıkların tamamlandığını duyurmuştu. IBAN tebliğinde yapılan değişiklik, bu hazırlıkların yasal dayanağını oluşturan adımlardan biri oldu.

Afterpay’i Bünyesine Katan Square, Şimdi Al Sonra Öde Yarışına Güçlü Giriyor

İşletmelerin ödeme kabul etmesine yönelik donanım tabanlı çözümleriyle başarıyı yakalayan ve bugün değeri 100 milyar doların üzerinde olan dev bir şirkete dönüşen Square, Avustralya merkezli şimdi al sonra öde oyuncusu Afterpay’i 29 milyar dolar karşılığında bünyesine katıyor. • Bu işlemle Square, giderek kalabalıklaşan şimdi al sonra öde pazarına kendi çözümünü geliştirmek yerine başarılı bir oyuncuyu bünyesine katarak girmiş oldu. Square, Afterpay’in çözümünü 17 milyon kişi tarafından kullanılan Cash App isimli uygulamasına entegre edecek. 2014 yılında kurulan Afterpay, 2016’da Avustralya borsasında işlem görmeye başlamıştı. Afterpay’in yatırımcıları arasında Tencent de yer alıyordu.

  • Şimdi al sonra öde yöntemini yenilikçi bir yaklaşımla dünya gündemine getiren Klarna ise haziran ayında 45,6 milyar dolar değerleme üzerinden yatırım almıştı.

2026’da Dijital Bankacılık Kullanan Kişi Sayısı 4,2 Milyar Olacak

Juniper Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2026 yılında dünya nüfusunun %53’ü dijital bankacılık hizmetlerine erişecek. 2021 yılında dijital bankacılık hizmetlerini kullanan kişi sayısının 2,5 milyar olduğu, bu sayının 5 yıl sonra 4,2 milyara yükseleceği öngörülüyor. Çalışmada dijital dönüşümde en başarılı olan bankalar; Bank of America, HSBC, JPMorgan, BBVA ve DBS olarak sıralanmış. 30 büyük bankanın dijital dönüşümde çeviklik ve inovasyon anlamında değerlendirildiği gösterim ise aşağıda yer alıyor.

Nubank’ten Jupiter’e Yatırım

Brezilya merkezli ve 30 milyar değerlemeye sahip olan yeni nesil banka Nubank, Latin Amerika’daki yaygınlaşmasını sürdürürken farklı coğrafyaları ihmal etmiyor. Nubank, Hindistan’ın yeni nesil bankalarından Jupiter’e 300 milyon dolar değerleme üzerinden yapılan 45 milyon dolarlık yatırıma liderlik eden oyunculardan biri oldu. Haziran ayında beta testlerine başlayan Jupiter’in bekleme listesine 100 bin kişi kaydoldu. Jupiter, akıllı para yönetimi araçlarının yanı sıra şimdi al sonra öde çözümü de sunacak.

  • Niyo, EpiFi, P10, InstantPay gibi dijital bankaların hizmet verdiği Hindistan pazarına girmeye hazırlanan oyunculardan biri ise Revolut…

GlobaliD ve Uphold’de Dijital XRP Debit Kart

Kripto para tabanlı kartların sayısı artıyor. Bu çözümler arasına eklenen son çözüm, dijital kimlik uygulaması GlobaliD ve kripto para alıp satma imkanı veren Uphold tarafından çıkarılan XRP debit kartı oldu. Mastercard logolu kartı kullananlar, XRP cinsinden %5 oranında ödül kazanacak.

Bakkt, Bitcoin ile Ödemeleri Test Etmeye Devam Ediyor

New York Borsası’nın (NYSE) sahibi Intercontinental Exchange (ICE) tarafından kurulan kripto para alım-satım platformu Bakkt, 2020 yılının ortasında dijital cüzdanını çıkarmış ve aralarında Starbucks’ın da olduğu işyerlerinde bitcoin ile ödemeleri test etmeye başlamıştı. Bakkt’ın bu kez Quiznos isimli fast food zincirinin Denver’daki bazı noktalarında bitcoin ile ödemeleri test edeceği açıklandı. Bakkt uygulamasını indirip bitcoin satın alan ve ödemesini yapan Quiznos müşterileri 15 dolar değerinde bitcoin kazanacak.

Shopify, İşyerlerinin Doğrudan NFT Satmasını Sağlayacak

Daha önce NFT pazaryerleri ile yaptığı iş birliği doğrultusunda işyerlerinin NFT satmasını sağlayan Shopify, bu deneyimin kolay olmaması ve temel düzeyde kripto para bilgisi gerektirmesi nedeniyle işyerlerine doğrudan satış yapma imkanı veren bir çözüm geliştirdi. İşyerlerinin internet siteleri üzerinden satılacak NFT’lerin ödemesi kartla yapılabilecek. Çözümden ilk faydalanan ise Chicago Bulls oldu. Bulls, sınırlı sayıdaki dijital şampiyonluk yüzüklerini NFT olarak satışa sundu.

Amazon One’a Avuç İzini Kaydedenler 10 Dolar Kazanacak

Amazon, ilk olarak Eylül 2020’de duyurduğu biyometrik doğrulama ve ödeme çözümü Amazon One’a avuç izini kaydeden kullanıcılara 10 dolar verecek. Çözüm, şu anda Amazon’a ait süpermarket zinciri Whole Foods’un New York, New Jersey, Maryland ve Texas’taki bazı mağazalarında ödeme yöntemi olarak kullanılabiliyor.

  • Amazon’un biyometri tabanlı bir kimlik doğrulama çözümü geliştirmesi mahremiyet kaygılarını da beraberinde getiriyor.

Çip Krizi, Ödemeler ve Kimlik Alanlarını da Tehdit Ediyor

Otomotiv ve elektronik sektörlerinde üretimin aksamasına sebep olan küresel çip krizi, kart ve kimlik alanlarını da olumsuz etkiliyor. Eurosmart, Secure Identity Alliance (SIA), Smart Payment Association (SPA) ve Trusted Connectivity Alliance (TCA) gibi sektör birlikleri, çip krizinin doğurabileceği ekonomik ve sosyal risklere bir süredir dikkat çekerken çözüm için devletlerin süreci sahiplenmesinin, şirketlerle ve bankalarla birlikte çalışmasının önemini de vurguluyorlar.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.